| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca omului, acelui trup divin si plin de farmec a inceput sa i se dezvolte partea logica si rationala in creier deoarece a inceput oarecum sa se intrebe ce cauta el pe pamant si de ce fiintele din jurul lui mor? Moartea era un lucru trist pe vremurile cand logica nu era dezvoltata la om? Cum a aparut partea logica si matematica in creierul omului? Credeti ca moartea este cea care ne face sa fim atat de tristi si rai pe pamant si sa vedem realitatea ca pe ceva rece?

28 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Oare o sa se inventeze vreodata cola albastra? laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Mayhem666):

Cu intrebarea asta ti-ai dezvoltat logica? laughing
Eu am facut-o acum 5 minute, cand m-am intrebat ce caut la ora asta pe TPU.
P.S. S-a inventat pepsi albastru, am baut eu, Blue Hawaii. happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pepsi nu e cola.

| CuriousStuff a răspuns:

Partea de logica si rationala a inceput sa se dezvolte cand intamplator am descoperit focul, am inceput sa consumam alimente mai bine preparate si am oferit creierului nostru o hrana mai buna pentru functionarea lui. Si din necesitate. Daca nu avea nici partea asta de rationament, doar cu corpurile noastre nu supravietuiam pentru ca mergeam sa tragem leul de coada, sau ceva... Asa ca prin selectie naturala au ramas doar cei care au fost suficient de destepti ca sa nu traga leul de coada si genele lor s-au perpetuat, de acolo am evoluat si am ajuns unde suntem acum. Partea cu filozofatul despre moarte a venit mai tarziu. Ia exemplul dacilor care nu credeau ca moartea e ceva rau, credeau ca e un nou inceput si sarbatoreau moartea ca pe o aniversare. Matematica si mai tarziu, odata cu evolutia am inceput sa ne punem intrebari din ce in ce mai complicate, lucru care se intampla si acum, si trebuiau inventate niste metode care sa poata explica raspunsul la intrebarile puse si asa s-au nascut stiintele exacte.

| oprescudorin11 a răspuns:

Moartea este parte din viata caci fara moarte viata nu s-ar numi viata! Logica si matematica sunt cele mai penibile ascunzisiuri din fata mortii inerente! Pe mine ma faceau (vorbele 'tele'), cand eram mai tanar sa rad! Acum decat zambesc, maine sigur voi ramane cu un ranjet INTEPENIT!
Vorba lu' shakespeare! Daca maine o sa intrebe tatica -ta de tine, o sa afle ca ai devenit un om foarte tacut!(R&J-Mercutio).
Dar vorba unei fete tinere: de ce nu cauti pe 'sentimente.ro?
acolo 'merge'...ce zici tu!

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

DA!
laughing

Asta tot indrug eu aici.

Odata ce avem constiinta mortii, lumea intra intr-o constanta agonie.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Intrebarea e: la ce ne mai nastem facand risipa de resurse?

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Asta ma intreb si eu de atata timp!

Si chiar nu pricep de ce lumea nu intelege ca lumea nu are nicun sens, a noi nu avem niciun scop pe acest Pamant.
Ce e scopul?
O finalitate.Trebuie SA AJUNGI la ceva.Dar viata? Viata e legata de moarte,si orice faci,dar ORICE ai face,ajungi in moarte,adica intr-un timp infinit din care nu te mai intorci.
Deci ce sens gasim in asta?
Si totusi exista functia de reproducere, exista civilizatie, exista arta, exista distractie.

Pentru ce?

Eu sincer nu mi-as fi dorit sa ma nasc.

Sau daca ar fi fost sa ma nasc, sa ma fi nascut un pom.

| Deaad a răspuns (pentru Drimmero):

Si mai sunt unii care m-ar putea intreba:Si atunci, tu de ce nu te sinucizi? Crede-ma ca as face-o in secunda asta daca moartea m-ar vrea inapoi acasa si nu mi-ar fi daruit instintul pe care il avem cu totii, sa ne fie frica de ea.

| Drimmero a răspuns (pentru Deaad):

Fie ce-o fi, sa ne traim viata,, zic