| hypothesis a întrebat:

Credeti ca pentru a ajunge sa fii considerat 'interesant/(ă)' pentru cineva anume, este necesar sa te schimbi, sa faci o adaptare a personalitatii tale? Consider asta un pic banal, sa fii nevoit sa te schimbi, sa ajungi sa faci ceva ce nu-ti place asa de tare doar pentru a ajunge sa fii placut de catre o persoana/o multime anume. Insa, este adevarat ca multi fac acest lucru, ceea ce il face un lucru normal. De multe ori, pentru a OBTINE ceea ce ne dorim procedam astfel. Consider 'a obtine' cuvantul-cheie. Este evident ca relatiile dintre oameni/cunostinte nu pot fi toate la fel. Adica cuca esti cu familia, cumva esti la locul de munca, faultate. Dar ce se intampla sa nu ai o personalitate stabila, acea integritate placuta (pentru unii). Asadar, ce consecinte credeti ca atrage dupa sine acest fapt? De a te schimba si a adopta diferite fete in diverse contexte sociale. Sa insemne neaparat o lipsa de integritate? Si pana la urma, daca prin asta reusim sa obtinem ce vrem (indeplinirea scopurilor), de ce am mai avea nevoie sa fim oameni integri?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Consecinte? Criza de identitate, nu are rost sa te schimbi pentru ca x si y te vede intesant doar asa, pana la urma, poti sa faci ceva pe parerea lor, nu au cum sa-ti influenteze viata, doar daca esti un batut in cap si unul care este manipulat si crede ca orice se zboara se mananca. Fii tu insuti/insati, asta esti tu, nu trebuie sa te schimbi pentru o prietenie care nu exista in ziua de azi, trebuie sa faci ceea ce simti, nu sa te influenteze altul, dar asta denota ca trebuie sa ai un caracter puternic asemanator unui razboinic. Cine are de gand sa te placa, te place si daca mergi in maini sau daca cade casa pe tine si stai in fundul dealului, dar te place si cu calitati!

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Nu are rost sa te schimbi... pana la urma oricum o sa-ti vada adevarata fata si o sa te numeasca un "ipocrit".

Cine te place trebuie sa te placa asa cum esti caci altfel nu ai cum sa te bazezi pe ei in caz de ceva.

| CinVasileeee a răspuns:

Nu, cine te place te accepte asa cum esi! funda?

| Biu009 a răspuns:

In niciun caz nu a trebui sa te schimbi doar pentru a fi acceptat de cei din jurul tau sau a fi considerat interesant. Ajungi sa iti pierzi caracterul, nici nu tu nu mai stii cine esti cu adevarat, te pierzi in multime.
Inconjoara-te de oameni care te accepta asa cum esti, aceia sunt oamenii integri pe care merita sa ii tii in viata ta.

Răspuns utilizator avertizat