| Dragosdoar a întrebat:

Credeti ca pentru situatia actuala a Romaniei este de vina si populatia acestei tarii? Toata lumea da vina pe clasa politica din cauza dezastrului(somaj,inflatie,politica corupta etc) din Romania,insa gradul nostru de civilzatie,empatie si corectitudine nu prea le vedem. Eu asa cred, este intr-adevar si conducere tarii de vina, insa trebuie sa vedem si defectele populatiei

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Si mie mi se pare ca tot populatia este da vina. Pentru ca in loc sa isi asume greselile, da vina pe clasa politica pentru ele. Sa nu ma intelegi gresit. Nici despre clasa politica am o parere prea buna, dar cred ca vina este in cea mai mare masura a populatiei.

Cand vezi oameni care arunca ambalaje pe unde apuca si apoi stau si se plang de mizerie si dau vina pe clasa politica pentru ca nu aloca suficienti bani curatarii strazilor..sau cand auzi atatia ca se plang de incultura si de lipsa educatiei si de faptul ca politicienii nu aloca suficienti bani educatiei, insa in acelasi timp stau si urmaresc emisiuni de genul Insula Iubirii, nu prea iti vine sa dai vina pe clasa politica.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sigur ca este de vina si populatia-nu se informeaza pentru vot, dispune de o mentalitate care trece cu usurinta peste furt, coruptie, minciuna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai clar ca populatia e de vina, noi ne am ales clasa politica... si aparent ani de a randul nu ne am invatat minte. Lipsa de educatie si saracia din pacate influneaza mult felul in care lumea voteaza.

Pe langa astea exista in generatii educate in comunism si a caror mentalitate mai are pana sa ajung la nivelul tarilor vest europene

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Inca mai credem ca am avut de ales. Frumos...

| T0T a răspuns:

Populația e la fel de vină ca și clasa politică. Manipularea își spune cuvântul atât printre tinerii frumoși și liberi cât și printre cei mai vârstnici.

| OldSoul a răspuns:

Populatia e de vina, ca e oarba si ca inghite toate "gogosile" ce i se ofera.

| Florentina9210 a răspuns:

Populatie=***!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

"Daca votul ar avea vreo influenta ar fi interzis prin lege."( nu mai stiu cine a zis, parca Mark Twain sau posibil si altii ). " Dati-mi pe mana moneda unei tari si nu ma intereseaza cine face legile in acea tara. " ( Wartburg, unul din cei mai mari bancheri ). Bancile sunt TOATE private daca nu ai stiut.
https://www.youtube.com/......tps?/watch
https://www.youtube.com/watch?v=s35VTr7NDCk