DoarBogdan
| DoarBogdan a întrebat:

Credeti ca se poate schimba o persoana? Adica radical de cum era inainte? Fara vreo cauza psihica sau ceva. Adica crete-ti ca poate sa dea totul uitarii, toata gandirea pe care a avut-o inainte si sa devina altcineva? Chiar daca ar vrea asta. Undeva in mintea omului, tot ramane ceva din vechea persoana nu?
O sa se ajunga, daca inca nu s-a ajuns ca sa putem da totul uitarii? Adica ce ne trebuie pentru a putea face asta?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Si nu doar man, eu personal imi scimb gandirea in functie de ceea ce percep prin cele 5 simturi, eu personal ma consider o persoana open mind dar multi nu,mi-am petrecut anii la categoria religie fara nici un rezultat atei au ramas atei si crestini la fel de ce? pentru ca nu se fac noi conexiuni in creier,imagineazati creierul ca un hard degeaba isi spun eu ca nu exista fantome daca tu toata viata ai crezut in ele,e greu sa te fac sasi scimbi gandirea sta si pentru ca nu ne place cei noi,cei care se adapteaza usor sunt alfa acei lderi care au dus specia mai departe restul majoritatea suntem niste oii cu propile credinte,obiceuri nu uita ca suntem finte emotionale,nu incerca sa intelegi mintea umana prin ratiune, eu personal am trecut pe langa cimitir noaptea desi nu cred in after life inima imi batea puternic de ce? pentru ca informatia intra in creierul reptilean, ca exemplu daca as fi fratele tau miai da numarul tau sau sorata, iubita da unui strain ai cam ezita, diferenta este ca ai o legatura cu ei emotionala, noi suntem animale bogdan care suntem condusi de bestia din noi asta e adevarul

61 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Personal cred ca doar exprientele te poate schimba nu daca citesti o carte,documentar sau sfaturi pe internet sa-si dea cineva, cred ca creierul e plastic de aia cred in scimbarea personalitati, isi dau un exemplu un misogin daca da peste una sincera in timp se va schimba dar o parte ramane acolo in trecut, intrebarea ta ridica multe intrebari cum se dezvolta personalitatea si daca se poate schimba, eu cred ca personalitatea se formeaza prin exprientele avute si ca tot pot schimba personalitatea, ceva nu uiti niciodata si ceva iti depinde cat de puternica era legatura emotionala

| DoarBogdan explică (pentru RAY):

Dar ce experienta poate avea un impact atat de mare incat sa te schimbe radical?

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Pai ti-am dat un exemplu man, de exemplu eu daca las vedea pe iisus maine nu as mai fi ateu sau daca as vedea fantome sau daca as sta cu una sincera mias recapata increderea in fete, singur trebuie sa descoperi scimbarea, degeaba vrea x sa te scimbe ca te vei considera defect

| DoarBogdan explică (pentru RAY):

Ai dreptate la aia cu fetele laughing

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si nu doar man, eu personal imi scimb gandirea in functie de ceea ce percep prin cele 5 simturi, eu personal ma consider o persoana open mind dar multi nu,mi-am petrecut anii la categoria religie fara nici un rezultat atei au ramas atei si crestini la fel de ce? pentru ca nu se fac noi conexiuni in creier,imagineazati creierul ca un hard degeaba isi spun eu ca nu exista fantome daca tu toata viata ai crezut in ele,e greu sa te fac sasi scimbi gandirea sta si pentru ca nu ne place cei noi,cei care se adapteaza usor sunt alfa acei lderi care au dus specia mai departe restul majoritatea suntem niste oii cu propile credinte,obiceuri nu uita ca suntem finte emotionale,nu incerca sa intelegi mintea umana prin ratiune, eu personal am trecut pe langa cimitir noaptea desi nu cred in after life inima imi batea puternic de ce? pentru ca informatia intra in creierul reptilean, ca exemplu daca as fi fratele tau miai da numarul tau sau sorata, iubita da unui strain ai cam ezita, diferenta este ca ai o legatura cu ei emotionala, noi suntem animale bogdan care suntem condusi de bestia din noi asta e adevarul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ne trebuie un ideal puternic.
Exemplu.
Un agent acoperit, cârtiță de 20 de ani la dușman.
Nimeni nu știe. Poate face asta doar dacă a uitat tot, înafară de esențial, idealul puternic pentru cares află acolo.

| OldSoul a răspuns:

Direct sau indirect, persoanele se vor schimba mereu.
Acum unele persoane se schimba mai mult, altele mai putin.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, cred că se poate.Dar nu să se schimbe în totalitate, unele caracteristici ale personalităţii vor rămâne, dar va căpăta altele.
Eu nu cred că poţi uita ceva în totalitate, mai ales lucruri care au avut o mare importanţă, poţi însă în timp învăţa să nu te mai gândeşti la ele, să nu te mai afecteze.

| RainmakerX a răspuns:

Cred ca se poate dar asta doar cu multa vointa...

De asemenea acea persoana trebuie sa se urasca *oarecum* ca sa se schimbe atat de mult...

| RainmakerX a răspuns:

Hello.

Fostul raspuns mi se pare cam mic asa ca incerc sa elaborez unul mai mare.

Eu cred ca o persoana se poate schimba daca are multa vointa si daca se uraste. De exemplu daca un tip este foarte gras atunci acesta slabeste mai usor daca uraste glumele care se fac pe seama lui... are o motivatie mai puternica pentru ca el efectiv se uraste si vrea sa se schimbe mai repede.

Asa este si cu psihicul.
O persoana nu se poate schimba totusi 100%. Pana la urma tot raman urme dar acesteaa de obicei sunt ascunse in adancul personalitatii acelei persoane.

Vezi tu, vedem peste tot diferenta dintre introvertiti si extrovertiti.
Multi dintre noi nu ne nastem intr-o anumita categorie ci, din anumite cauze *probleme in familie, lipsa de socializare sau din contra* ajungem sa facem parte din acea categorie.

Totusi, daca iti iei inima in dinti si esti hotarat sa te schimbi, s-o iei de la 0 atunci ai sanse destul de mari ca sa faci asta.

Psihicul reprezinta aproape totul in problema aceasta.
O persoana urata este deja mai frumoasa daca ea se place asa cum este...

O persoana care nu se place pe sine este o persoana trista deci este mult mai motivata atunci cand vine vorba de schimbare.

Te poti schimba radical chiar si in cateva saptamani daca esti extrem de motivat si daca esti dispus sa renunti la fosta atitudine *pe care o consideri gresita*.

Totusi acea persoana veche ramane si se face remarcata din cand in cand prin anumite gesturi.

Nimeni nu se naste bun sau rau. Aceste insusiri sunt dezvoltate pe parcursul vietii.

De exemplu sa zicem... un soldat poate si el sa se bucure de viata pentru ca in adancul lui exista o persoana care stie si altceva, nu numai armata.
*a fost doar un exemplu*

De ce ai nevoie pentru a te schimba?
1. Determinare. Fara determinare nu prea conteaza daca le ai pe celelalte 2.
2. Sustinere. - Schimbarea este mai grea daca nu te sustine nimeni.
Daca ai un prieten sau ceva care te incurajeaza atunci iti este mai usor sa te schimbi.
3. Consecventa.Degeaba esti determinat si ai sustinere daca nu esti consecvent.Este ca si cum ai vedea o persoana la dieta si i-ai da un baton lion. Respectivul daca stie ce face atunci nu ia batonul caci este consecvent si vrea sa slabeasca mai repede. In caz contrar il ia si se duce naiba dieta lui pe ziua respectiva. *asta in cazul in care nu cumva se decide sa faca miscare ca sa compenseze*

Cam asa vad eu lucrurile.

| Idkidk a răspuns:

Păi, eu nu am de schimbat de cineva!

| Staind a răspuns:

Tortura. Conditionare prin durere.

| DoarBogdan explică (pentru Staind):

Tortura? Numai cand ma gandesc laughing

| Staind a răspuns (pentru DoarBogdan):

Faptul ca ai o experienta care te apropie de moarte, iti poate schimba gandirea. Moare cineva in bratele tale, de exemplu. Realizezi cat de fragil esti tu ca om. Iti schimbi setul de valori. Nu uiti cum erai odata, evident, dar poate determina o schimbare radicala. (Fara legatura cu tortura. Am vazut ca mai sus l-ai intrebat pe Ray)

| DoarBogdan explică (pentru Staind):

Mersi de raspuns happy
App: misto poza. Imi place la nebunie de james franco happy

| Staind a răspuns (pentru DoarBogdan):

Cu plăcintă
Mulţam. Şi mie

| syd2 a răspuns (pentru Staind):

Esti narcisist?

| Staind a răspuns (pentru syd2):

Sunt doi narcisisti

| Staind a răspuns:

Iar plangi dupa Nini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da daca vrea poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice e posibil big grin

| DoarBogdan explică (pentru anonim_4396):

E, eu astept sa vad o Piramida cu picioare atunci happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eee nu ma refeream la asta... voiam sa spun ca te poti schimba doar sa vrei...in fine apucaturile pe care le-ai avut e posibil sa mai ramana, acum nu poti uita de cum ai fost happy

| DoarBogdan explică (pentru anonim_4396):

Stiu la ce te-ai referit happy am spus si eu asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este imposibil / nenatural ca cineva sa se schimbe radical si mai ales intr-un moment de timp destul de scurt.

| DoarBogdan explică (pentru anonim_4396):

Deci sa inteleg ca nu se poate.

| Cσcσ a răspuns:

Salut!
Da, se poate. Mie mi s-a intamplat asta.
Pa!

| DoarBogdan explică (pentru Cσcσ):

Pa? Adica nu pot sa te intreb ce s-a intamplat nu? big grin

| Cσcσ a răspuns (pentru DoarBogdan):

Acum ceva timp aveam alta gandire, alte gusturi in materie de orice. Am intalnit niste persoane care mi-au schimbat total viata. Multumita lor am devenit mai "open mind".

| DoarBogdan explică (pentru Cσcσ):

Teach me master big grin

| Cσcσ a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si ce ai dori sa te invat? happy

| DoarBogdan explică (pentru Cσcσ):

Open mind happy

| Cσcσ a răspuns (pentru DoarBogdan):

laughing

| Madesz a răspuns:

Credeți * laughing

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Depinde! Eu cred că se poate, dacă întâlneşte factorii şi situaţiile necesare, dar şi emoţia, dar şi intensitatea ei. Aş numi-o mai degrabă maturizare!

| nlko a răspuns:

Cred ca oamenii se pot schimba, dar nu in totalitate. Vreau sa spun, si pentru a te schimba macar putin ai nevoie de vointa. Daca o persoana pare ca s-a schimbat in totalitate cred ca poate sa intre in categoria celor care isi arata abia acum adevaratul caracter sau intr-adevar s-a schimbat, dar nu 100%. Adica, poate persoana respectiva nu mai gandeste cum o facea, dar nu va uita de ce gandea altfel inainte.Bine, aici nu ma refer la cauzele pshice sau la evenimentele care l-au traumatizat pe om...

| DoarBogdan explică (pentru nlko):

Ai dreptate. Tu ai incercat sa te schimbi vreodata?

| nlko a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da și m-am schimbat mult fața de cum eram înainte, dar tot a mai rămas în mine ceva din trecut.

| DoarBogdan explică (pentru nlko):

Eu as vrea uneori sa pot da totul uitarii dar nu pot sad

| nlko a răspuns (pentru DoarBogdan):

De ce? Eu cred ca tot ce se întâmplă ne ajuta sa devenim ce suntem astăzi...ne schimba.

| DoarBogdan explică (pentru nlko):

Pentru ca raman urme ale trecutului si nu te lasa sa inaintezi happy

| nlko a răspuns (pentru DoarBogdan):

Da, cred ca de asta e bine sa faci pace cu trecutul. happy

| DoarBogdan explică (pentru nlko):

Mda. As vrea sa existe un buton pentru asta :

| FrumusicaSufletista a răspuns:

O persoana pentru ca sa se schimbe in cea mai mare masura trebuie sa se impace cu trecutul si sa isi schimb mediul total.In primul rind sa nu tina legatura cu persoanele,locurile din trecut caci din start o vor reintoarce. Daca dorestii sa te schimbi, poti face acest lucru, adica iti poti insufle tie aceasta iluzie, dar cu adevarat o persoana cum s-a nascut asa si moare, parerea mea.

| DoarBogdan explică (pentru FrumusicaSufletista):

Mda doar in sens figurat mai ales. Adica sunt multe persoane care s-au nascut in intr-un mediu foarte binevoitor si au capatat o mentalitate foarte frumoasa. Doar ca peste cativa ani poate sa intervina anturajul si sa schimbe totul?

| FrumusicaSufletista a răspuns (pentru DoarBogdan):

Eu cred ca am mai spus, fiecare om se educa singur, nu il educa nimeni decit doar el, oamenii nu se educa doar pina la 7 ani ci pina mor(sigur au pusă o bază de apropiați, dar în mare măsură el se construiește singur în cel mai fericit caz, dar în general suntem educați de anturaj).Eu nu am spus ca dacă ești bun nu poți deveni rău, ci de exemplu dacă ti-ai născut ușor de influențat, din cauza asta te schimba toți și așa și mori ușor de influențat, și mai sunt multe exemple.

| chilledzebra a răspuns:

Da, dar asta depinde de el. Sentimentele ne ghideaza uneori mai mult decat o face mintea...

| DoarBogdan explică (pentru chilledzebra):

Dar dupa realizam totusi cum este mai bine si gandirea rationala castiga. Nu? happy

| chilledzebra a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu stiu tu, dar eu una tin mai mult la ritmul inimii, desi sirul de ganduri din capul meu sunt negative...nu pot sa trec asa usor peste. Am nevoie deseori de liniste si sinceritate.

| DoarBogdan explică (pentru chilledzebra):

Esti pesimista?

| chilledzebra a răspuns (pentru DoarBogdan):

Absolut deloc, dar sunt bipolara. N-am ce va face, ma suportati asa cum sunt...

| DoarBogdan explică (pentru chilledzebra):

Obri incantat happy

| chilledzebra a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ok.laughing Zebra, incantata.

| FataȘarpe a răspuns:

Personalitatea este formata din extrem de multe critere : din nastere/adn, copilarie/educatie, experienta, traume, anturaje, etc... Deci nu. E imposibil sa te schimbi complet radical. Cu timpul toti se schimba, chiar si de mai multe ori. Dar nu complet. Nucleul personalitatii va ramane mereu acelasi.

| AnimefangirlYaoi a răspuns:

Da,poate,dar desigur ca amintirile raman.Psihic nu se poate schimba complet, este imposibil pentru creierul uman sa faca asta.
Pentru a face asta ne trebuie multa experienta si un psihic foarte stabil, fara prea multe emotii, gen sa nu plangi ca iti amintesti ceva trist; acele amintiri nu exista.

Fundita?

| Alexutza1712 a răspuns:

E vorba despre tine?

| DoarBogdan explică (pentru Alexutza1712):

Nu happy De ce crezi asta?
De fapt altcineva mi-a inspirat intrebarea asta. Cineva care s-a schimbat.

| micutza186 a răspuns:

Mda întrebarea ta mă pus pe ginduri, si cu siguranță as putea spune ca o persoana se poate schimba dar nu definitiv in ea todeauna va ramine o parte din sentimentele trecutului din amintiri care intodeauna te vor readuce la realitate, ru personal m-am schimbat foarte mult din cauza altor persoane dar acum nu regret acest lucru si as putea spune cu siguranță ca tot ce se face se face spre bine chiar si schimbările radicale care ne fac sa devenim alți oameni

| DoarBogdan explică (pentru micutza186):

Si mai cand te gandesti la cum erai inainte cum este? Nu iti este dor?