| neanderthalfararusine a întrebat:

Credeti ca ura fata de oameni este o forma de raspuns a depresiei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Difera de la caz la gas, daca persoana respectiva e depresiva si in general cu o tenta de agresivitate da, dar exista si persoane care sunt depresive si din contra ii respecta chiar mai mult.

| raMLesS a răspuns:

Da poate fi şi asta, depresia se manifestă în multe moduri deci poţi spune că ura faţă de oameni este din cauza depresiei.

| syd2 a răspuns:

In niciun caz. Ura este doar greata fata de persoana in cauza.

| Sociopat a răspuns:

Ura e o manifestare activa si violenta in timp ce depresia e pasiva si tine de melancolie si tristete. Ura fata de oameni tine mai degraba de frustrare.

| vaporwave a răspuns:

Oarecum, da
n-ai observat ca majoritatea celor care fac mass shooting au tendinta sa fie dintr-aia marginalizati, bullied, neintelesi de nimeni, chestii care de obicei "genereaza" depresie?
ca eu am observat asta

bonus: http://i.imgur.com/B6xTltL.jpg

| blablabla66 a răspuns:

Nu neaparat, dar in multe cazuri da. Din cauza inchiderii in tine in cazul depresiei, poti reactiona cu ura fata de fericirea oamenilor, sau pur si simplu sa nu suporti prezenta nimanui. Dar exista si alte cazuri in care ura nu e un raspuns al depresiei. Depinde de situatie. Toti suntem diferiti si avem problemele noastre interioare.