| GabrielICG a întrebat:

Crezi ca exista Dumnezeu?
Cum arata?
Ce parere ai despre el?

De ce cred oamenii ca nu exista Dumnezeu doar pentru ca nu se implica in chestiile oamenilor ca razboaie si alte chestii, adica oamenii chiar asa de importanti se cred? rolling on the floor cat egocentrism, oamenii trebuie sa realizeze ca nu sunt chiar asa importanti pe cat cred ei happy.

30 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Neh

| RAY a răspuns:

1,omul a inventat pe dumnezeu pentru a putea explica natura,fenomanele din jurul lui si pentru ca sai daruieasca o speranta,toate religile au ceva in comun viata de moarte,speranta,explicati divine la chesti naturale, rugaciuni,speranta omului sarac, slab de inger etc
eu personal nu cred ca exista dumnezeii toti zeii au fost inventati de om biblia e o colectie de povesti copiate din alte religi mai vechi,noul testament e si el o copie dupa vechiul testament si alte religi mai vechi mitrha, horus, buddha,krinshna aveau de unde sa se inspire,evrei aveau nevoie de o speranta chiar in biblie scrie asta ca cei de acolo avea nevoie de un mesia doar ca mesia a fost o inventie romana nicidecum una evreiasca,culmea ar fi ca un mesia sa spuna heil hitler acuma cand se stie cati a omorat hitler,iisus a fost extrem de pro romani in fine, eu cred ca natura a creat totul prin o evolutie, dar spun ca nu trebuie sa aruncam la gunoi biblie sau alte filozofi din contra trebuie studiate, eu am citit biblia plus multe alte carti si sunt bune pentru dezvoltarea personala, cat am citit eu sunt convins ca multi nu au citit atat de fapt ateii sunt campioni la biblie uni participa si la olimpiada la religie incredibil desi nu se poate spune ca nu cunoastem religia

2, daca ar exista asa ceva ar fi o energie nu ar avea un corp fizic

3, despre zeii? ca sunt reflectia personalitati omului si imi place sa cunosc omul de asta imi place mitologia

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dumnezeu exista big grin

| sublime89 a răspuns:

Dar in biblie scrie ca intervenea des in vietile oamenilor. Chiar vorbea cu ei, chiar i s-a aratat lui Moise, de exemplu. Deci daca ar exista, ar fi logic sa ne gandim ca ar interveni si acum in vietile noastre la fel. Dar nu vedem nimic, pentru ca nu exista. El a fost nascocirea unor primitivi superstitiosi. A fost pur si simplu inventat, ca toti ceilalti zei. Si tine cont ca a fost inventat intr-o perioada cand evreii erau politeisti. El a fost doar unul din numerosii lor zei. Apoi in timp au renuntat la ceilalti, si l-ai pastrat doar pe Yehova, cum ii spuneau ei. Asta nu mai e deloc un secret intre istorici sau arheologi. In multe culturi politeiste din acea perioada, exista conceptul de zeu suprem care ii domina sau le ordona celorlalti zei. Asa a devenit si Yehova in timp pentru evrei, si pana la urma au renuntat la ceilalti (sau i-au transformat in ingeri si alte "ajutoare), si l-au pastrat doar pe zeul suprem. Iar acum, noi europenii, credem inca in acel zeu primitiv al evreilor, si-i spunem Dumnezeu. De ce ar exista el, si alti zei nu? Unde avem vreo dovada ca exista el sau orice alt zeu? Nicaieri. Sunt pure inventii. Nu e imposibil sa existe ceva creator sau creatori de care noi nu stim inca, dar prima data trebuie sa-i descoperim, si apoi sa credem in ei, daca vrem. Dar oamenii si pornirea asta primitiva de a se supune si a sluji, de care trebuie neaparat sa scapam. Chiar daca ar exista ceva creator, ce rost ar avea sa ne taram in genunchi in fata lui? Asta ar dori el de la noi? Atunci inseamna ca ar fi un tiran impotriva caruia ar trebui sa luptam, asa cum am luptat si impotriva tiranilor de pe Pamant. Instinctul asta de supunere vine exact din acele vremuri cand eram condusi cu autoritate totala de unii indivizi despre care nu stiam sigur daca-i iubim sau ne temem de ei, dar ii slujeam, pentru ca asa am evoluat probabil. Asta e supunerea fata de masculul alfa dintr-un grup de primate. Stim bine ca de acolo ne tragem, si de acolo ni se trage si inclinatia asta spre ierarhie, violenta, teritorialitate si superstitii.

| GabrielICG explică (pentru sublime89):

Intrebarea mea nu a fost despre religie, e legata de spiritualitate, de fiinta suprema, si la faza cu religiile de fapt toti se roaga la aceias fiinta doar ca fiecare il percep diferit happy. Ori ca ii spui marea constiinta, dumnezeu, energia suprema, allah, yehova, acea fiinta suprema exista, daca nu crezi e treaba ta. Eu chiar as vrea ca lumea sa inteleaga ca toate religiile sunt o prostie, toti ne rugam la aceias fiinta, totul se misca in aceias directie in univers, singura religie are trebui sa fie bunatatea si la faza cu de ce nu se implica acum in vietile noastre, pai poate a plecat, laughing te ai gandit la asta? sau poate el nu sa implicat niciodat fizic, poate aparea in vise si chestii de genu... who knows. sau poate nu mai este interesat, adica uitate cat de vast e universul, tu chiar crezi ca doar noi suntem pe aici? parca deja vad ca o sa apara oameni de stiinta care o sa zica ca sunt si multiversuri laughing.
Nici eu nu stiu prea multe despre fiinta suprema ( Dumnezeu), stiu doar ca exista si ca m-a ajutat cand am avut nevoie, poate si tu o sa ajungi la concluzia ca exista dumnezeu. Din cauza religiilor si preotilor corupti aveti o idee gresita despre dumnezeu.

| sublime89 a răspuns (pentru GabrielICG):

Spui ca el nu se implica in vietile noastre din cine stie ce motive, ca apoi sa spui ca te-a ajutat cand ai avut nevoie. Deci a uitat de omenire, sau ne ignora intentionat, dar pe tine te-a ajutat. Ce logica are asta? Fara suparare, dar ca multi alti romani care s-au indepartat de religie in ultimul timp, dar care vor sa se agate neaparat de credinta lor intr-un oarecare "D-zeu", nici tu nu prea stii ce sa mai crezi. E doar o etapa de tranzitie spre ateism. Ruperea de credinta nu se poate face brusc, dupa atatea milenii. Asa ca noi traim in acea epoca de tranzitie acum. Bineinteles ca tu sau altii nu realizati asta, dar asa s-a intamplat si-n alte tari unde acum majoritatea oamenilor sunt atei. Si ei au trecut prin etapa asta de tranzitie, si s-a manifestat aproape identic.

| GabrielICG explică (pentru sublime89):

NU!, eu am o conexiune cu el, adica toti avem din moment ce toti facem parte dintr o unitate, tu nu stii ce vorbesti, zici ca oamenii se indeparteaza de religie si chestii de genu dar chiar ateismul insusi e o religie a idiotilor( dupa parerea mea ) ati iesit de sub o piatra si ati dat de stiinta ( stiinta care ne va distruge in curand ) e necesar pentru a exista sa ai si credinte nu doar stiinta, trebuie sa fie un echilibru, dupa parerea mea credinta si stiinta merg mana in mana. Eu stiu sigur 100% si cred ca exista dumnzeu si ce zic eu nu are legatura cu religia, are legatura cu spiritualitatea ( Sufletul, energia ) care nu moare niciodata, poate doar sa isi schimbe forma, (einstein) chiar stiinta voastra afirma acestu lucru, nu mai veni cu niciun argument ca nu ai ce sa imi zici, daca crezi sau nu treaba ta, putin imi pasa laughing. Sayonara

| sublime89 a răspuns (pentru GabrielICG):

Cu alte cuvinte ti-ai astupat urechile, si repeti "NU NU NU NU, zeul meu exista!" Comportament tipic.

| GabrielICG explică (pentru sublime89):

Cu alte cuvinte ti am dat rekt rolling on the floor

| sublime89 a răspuns (pentru GabrielICG):

Cu alte cuvinte ti-ai omorat ratiunea de dragul credintei in zeul preferat.

| RAY a răspuns (pentru GabrielICG):

Care stiinta afirma asa ceva? legat de conexiunea ta, daca dumnezeu isi vorbeste sti ca nu e ceva normal nu?

| R0R0 a răspuns:

Eu cred că există.
Fiecare cu părerile lui.

| GabrielICG explică (pentru R0R0):

Si eu cred ca exista dar e diferit de cel pe care il descrie biserica, preotii se folosesc de Dumnezeu pentru a face bani, pentru ei e o afacere laughing una chiar foarte inteligenta

| R0R0 a răspuns (pentru GabrielICG):

Nu neg asta.
Din păcate, e cam adevarat.

| GabrielICG explică (pentru R0R0):

Da, asa matinala esti? laughing

| R0R0 a răspuns (pentru GabrielICG):

Mereu sunt matinală.Din pacate, m-am obisnuit sa ma trezesc devreme.Mai ales cand stiu ca o carte cum imi place mie ma asteapta laughing.

| GabrielICG explică (pentru R0R0):

laughing si eu am inceput acum sa citest infernul de dante alighieri, tu ce citesti?

| R0R0 a răspuns (pentru GabrielICG):

Wattpad.
O carte de pe wattpad.

| GabrielICG explică (pentru R0R0):

Asta e o aplicatie nu? eu prefer cartile reale laughing, imi place sa le simt in mana plus ca nu iti obosesc nici ochii

| R0R0 a răspuns (pentru GabrielICG):

Și eu le preferam.Da, e o aplicație.
M-am plictisit de cele "reale " si am vrut sa le vad si pe acestea.

| Salontanul a răspuns (pentru GabrielICG):

Corect! Sunt de aceeasi parere.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biblia poate fi numita una dintre marile nenorociri care au afectat omenirea.
Asa-zisul dumnezeu descris in acea carte nu are nicio legatura cu creatia universului sau a omului.
Elohim inseamna doar elohim nicidecum dumnezei cum au tradus secole intregi teologi ignoranti.

https://www.youtube.com/watch?v=T5-LsYLN9SM&feature=youtu.b

| drutzix a răspuns:

Nu cred in dumnezeu nu pentru ca nu se implica in razboaie ci pentru ca e in mod clar inventat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-s cu intrebarile astea? Crezi ori nu crezi. Daca crezi, traieste conform credintei si normelor din ea, daca nu crezi traiesti cum vrei si gata.

| GabrielICG explică (pentru anonim_4396):

Nu ai inteles nimic, dar e okaywinking, o zi buna.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nope.

| AnoNymOuSS11 a răspuns:

Întrebări pagane

| GabrielICG explică (pentru AnoNymOuSS11):

Raspuns de om prostwinking

| AnoNymOuSS11 a răspuns (pentru GabrielICG):

Dacă pui întrebări tâmpite(și pot sa pun pariu ca e ști ortodox).Nu se implica pentru ca nu merita, nu îți poți da seama câte păcate face un om, oricine face foarte multe. Oricum dacă nu se implica era rip Romania pana acum, așa ca shh.

| GabrielICG explică (pentru AnoNymOuSS11):

Du-te in treaba ta omule...