| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce as putea scoate petele de rugina de pe haine?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

POSTEZ TOT PENTRU CA POATE MAI FLOLOSESTE CUIVA :
Petele de rugina de pe rufele albe si din bumbac 100% ies cu Cilit Bang (de-ala praf).
Bagi rufa in apa fierbinte, pui niste cilit d-ala deasupra si in 5 minute petete de rugina au disparut...

Petele de fructe cu solutie de sare de lamiie. Se insista pe locul patat cu sare de lamiie si imediat dupa aceasta, obiectul patat se clateste cu apa rece. Cu solutie de sare de lamiie sau apa oxigenata pot fi scoase si petele de singe. Trebuie sa mai stiti ca nu trebuie sa puneti niciodata apa calda pe o pata de singe intrucit aceasta fixeaza pata in material.
Daca aveti un obiect vestimentar pe care din greseala a ajuns guma de mestecat, nu va faceti griji. Puneti obiectul respectiv in apa, cu partea unde e guma lipita in apa. Apoi, radeti cu lama unui cutit guma. Pata care a mai ramas, poate fi eliminata in totalitate cu ajutorul unui solvent cum ar fi alcoolul medicinal.
Petele de rugina nu mai sint o problema. Daca puneti materialul cu pata de rugina in lapte crud timp de 30 de minute si apoi il puneti la soare pentru inca o ora pentru ca ulterior sa il spalati in masina de spalat, pata va disparea cu siguranta.
Petele de vin de pe fata de masa se scot cu orice alcool alb: tuica, vodca, alcool pur.
Petele de rasina se scot cu un tampon imbibat cu benzina usoara.
Petele de alcool sau ceai se curata cu solutie de parti egale apa si alcool.
In cazul petelor de iod interventia dureaza putin mai mult. Petele de iod se presara atunci cind sint inca proaspete cu faina sau amidon, se lasa 1-2 ore, si apoi spala cu detergent si apa. C
Petele de cafea se scot cu apa rece si sarata, in care se tine materialul 1 ora, apoi se clateste.
Petele de transpiratie se scot cu apa si otet.
Petele de ceara ies cu o hirtie pusa peste ele si apoi se calca cu un fier incins, se repeta cu alta foaie de hirtie pina toata ceara s-a transferat prin caldura pe aceasta si locul de pe material este curat.
Petele de mucegai se baga in otet cel putin o ora daca pata e proaspata, apoi se clateste cu apa si sapun.
Fondul te de ten iese de pe haine cu miez de piine, prin frecare usoara.
Petele de iarba proaspete se scot cu o solutie de lamiie si apa, sau spirt fierbinte. Atentie cind incalziti spirtul, nu cumva sa luati foc!

Grasimea din haine iese prin punerea de pasta de dinti pe pata. Se lasa sa se usuce, apoi se freaca cu o perie sau se pune pe pata faina ori amidon pina se absoarbe grasimea. Se lasa o ora asa iar apoi se spala cu apa si detergent.
Petele de cerneala si pix se curata cu lapte daca sint proaspete. Daca locul a fost curatat si cu altceva pixul va iesi foarte greu sau de loc. Un alt sfat pe care specialistii il dau ar fi cu privire la scoaterea petelor de mina de pix de pe haine, cu ajutorul spirtului. Imediat ce pixul a atins o tesatura se adauga putin spirt, se freaca putin locul respectiv si in citeva momente am scapat de pata.
Petele de cacao ies in apa rece, prin tamponarea cu glicerina. Apoi se clataeste cu apa si sapun locul.
Cu glicerina calda pot fi scoase si petele de parfum.
Petele galbene de pe tesaturi se scot cu o solutie de bicarbonat cu apa, se lasa la inmuiat o ora apoi se clatesc normal.
Petele de ulei ( de floarea soarelui sau de masline) de pe haine se pot scoate mult mai usor daca se toarna niste detergent de vase pe pata, se lasa la inmuiat citeva zeci de minute si apoi se spala la masina. Se mai poate folosi faina.Se apasa f bine si apoi se spala cu apa calduta.
Daca nu avut succes total din prima operatie, repetati procedeul si a doua oara garantat nu veti mai avea urma de pata.
Petele de cafea se curata imediat cu o cirpa curata si apa minerala gazoasa, sau pur si simplu numai intr-un jet foarte puternic de apa rece, apoi se spala normal in masina de spalat.

| elyssa20 a răspuns:

Cu ajutorul sucului de lamaie poti indeparta neplacutele pete de rugina. Stoarce zeama fructului peste pata si pune fierul de calcat fierbinte peste aceasta (doar cateva secunde pentru a evita arderea tesaturii). Dupa aceea, spala haina respectiva cu apa calda si detergent.

| leo33 a răspuns:

Dar petele de pe o bara metalica. ce s-a luat pe o haina de fash? nu stiu ce e ca e neagra.Pe bara era si zapada si negreala depusa de la vremea ploioasa. A mai patit cineva asa?