| AnonimulNrc a întrebat:

Cum ar arata scoala perfecta pentru voi?

Răspuns Câştigător
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai mergem la scoala pentru a invata ceva, ar fi bine sa stam doar la orele care ne intereseaza, adevarat ca de la fiecare materie poti invata ceva, dar daca profesorul care preda nu te face sa intelegi degeaba. Profesorii sa fie mult mai apropiati de noi. Mai multa practica nu strica si notele sa fie confidentiale. Mai multa comunicare pentru a rezolva diverse probleme, la noi imediat este chemat un parinte, parca noi nu stim ca am gresit si nu putem sa indreptam lucrurile.

8 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Fara religie si sport.
Clasele I-IV : chestii elementare. Vorbit, scris, adunari, scaderi, impartiri...etc,chestii d-astea.
Clasele V-VIII: cam cum este acum.Adica sa ai cunostintele necesare priceperii materiilor de la liceu, clasa a IX-a.
Clasele VIII-XII :
-Fara note.
-Sa se faca o structura a lectiilor si sa fie afisata undeva in scoala.La fiecare materie sa se precizeze cunostintele necesare in acel an legate de alte materii.
Exemplu : chimie organica : necesita calcule matematice de baza : inmultire, impartire, adunare, scadere, regula de trei simpla...etc.
-Fiecare elev sa se duca la ce ore vrea el in functie de acea structura.E o idiotenie ca noi, astia de la real sa stam la desen, muzica, religie, sport...etc. iar cei de la uman la fizica, chimie...etc.
-La materiile precum fizica si chimia sa se faca practica si sa se mentioneze pericolele legate de practica in general.
De exemplu in a X-a se da reactia de obtinere a cloroformului din metan.Ar trebui precizat si ca nu trebuie facuta casa de vreun tampit care vrea sa obtina cloroforom deoarece practic, se aprinde un amestec oxidant-combustibil, ca am auzit persoane care voiau sa faca x chestie da' habar n-aveau cum are loc si riscau sa ajunga cu plamanii facuti praf de vapori corozivi sau sa se trezeasca cu ceva toxic/exploziv.

Bun, ai ales ce materie ai vrut.Se presupune ca te pricepi sa faci ceva, da?
Cei care au avut o atitudine nesimtita, ignoranta si stau sa cerseasca ca nu au invatat nimic sa fie obligati prin lege sa se duca intr-un serviciu de folos public. Daca-s niste fiinte cu un comportament mizerabil sa n-aiba posibilitatea sa se duca prin armata de exemplu.

Eu chiar m-am saturat de cum este scoala acum.Stau acolo 6-7 ore dintre care 4 degeaba ca sa ajung acasa si sa fac cumva sa trec la materiile pe care nu le suport.M-am saturat sa ma gandesc la ele.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cea din poza.

| AC4S4 a răspuns:

As schimba putin la gimnaziu si MULT la liceuhappy
GIMNAZIU - sa urce limita la absente: 25 abs = 1p scazut la purtare.
- profesorii sa se straduiasca mai mult...nu doar deschid manualu, copy-paste definitiile +2-3 exercitii si temastraight face

LICEU - cei de la profil mate-info sa nu mai faca logica(decat in a 9a), istorie, si toate aceste materii de uman, si invers.
-Dupa examenul de capacitate, cand l-am dat eu am luat 9, 50 la mate si 6, 50 la romana... Imi place mult matematica, dar din cauza ca am luat putin la romana am intrat la stiinte sociale.Deci as propune ca dupa examen,cei ce vor,sa dea examen la anumite materii propuse de liceul la care vor sa intre si astfel sa mai aiba o sansa sa intre unde vor.
- Sa fie o saptamana de examene la sfarsit de semestru,ca si tezele,si ce nota iei acolo, aia sa-ti fie media.
Desigur, sa se dea teste ca elevii sa fie obligati oarecum sa-si repete lectiile, sa nu uite, dar sa nu afecteze cumva media aceste teste.
- La liceu ar trebui sa faci pe zi 4 ore maxim..Sa spunem ca esti la mate-info si orarul sa cuprinda doar materiile de profil real.Astfel totul va fi mai eficient, si nu vei uita o formula/o teorema la mate pentru ca ai invatat 5 pagini la istorie(prea mult strica).

Programul e prea obositor cu 6-7 ore de scoala. daca nu mai mult. Si scoala trebuie sa fie un mediu primitor, nu holuri monotone.Sa fie totul mai colorat.
Copiii sa aleaga 3 materii la care vor sa primeasca teme, materiile pe care ii intereseaza.Desigur nu in batjocura, de aia au toti parinti cu care se consulta, si e doar viitorul lor.

| Sociopat a răspuns:

Profesori foarte exigenti si competenti care au dreptul de a bate elevii ce deranjeaza mersul orei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pauze lungi si fără latina! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scoala perfecta zic eu e ca aia in care faci mult sport deoarece sport-ul o sa te ajute mult in viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maxim 2 materii la alegere si pentru care ai inclinatii, pe care sa te poti concentra la maxim.
Sa dea copilului nu parintelui o foaie in care sa bifeze daca vrea sau nu vrea sa participe la ora de religie.
Si posibilitatea ca cei care nu vor sa vina la ore sa nu vina.Nu imi vine sa cred cum statul da bani la tigani ca ei sa mearga la ore,dupa ce ca nu se duc decat din joi in paste, iar atunci stau degeaba si deranjeaza si pe altii, fura... etc.
Stau sa ma chinui sa invat niste lucruri complet irelevante cum ar fi, functia logaritmica, iar dupa ce trec de lectia aia, toata munca de a invata se numeste timp pierdut.

| imeminemy a răspuns:

Fara gravitatie, sa zburam pe sus. Si noi sa ii invatam pe profesori sa faca tot ce stim noi. Si sa aiba piscina, mall, si parcuri de distractii. Ooo da... (si fara teme, logic)