| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot fi oameni atat de prosti incat sa creada in chestii ca illuminati?
Illuminati au disparut la sfarsitul secolului 18.
In masoni cred, masonii chiar exista.
Dar faza cum ca illuminati mai exista si azi e doar o poveste de adormit copii.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avand in vedere ca religia mai "traieste" dupa 2 milenii, nu ma mai mira altele.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bine spus. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Oare cum ai fi fost tu cel religios laughing, si da, bine spus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eram si eu pana la 14 ani. nu eram tampit ca cei de pe site de aici sa zic la un ateu " satana lucreaza pe la spatele tau " si ineptii din astea. doar ma rugam seara. mergeam la biserica (nu pentru ca trebuie, prefeream biserica decat ce gaseam acasa). si pupam icoanele ca ma luam dupa alti destepti,

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Generatia noastra, iti zic eu, aka 90' a avut noroc la partea cu netul laughing, ca noi n-am prins internetul in copilarie asa cum prind pokemonii in ziua de azi si sa debitam si noi numai aiureli (ca nah, nici noi nu am fost mai genii in copilarie), hell, daca aveam un amarat de pc si-un paint pe dekstop era mult pe atunci laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba numai de internet dar nu aveam noi in casa( ca bine zici mai sus) pc sau mai stiu eu ce. astia la 12 ani deja au telefon tableta etc. ce sa mai zic de fb, chiarca "doamne fereste"

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Frate-miu la nici 3 ani are tableta (stie sa umble singur in jocuri si pe youtube la desene si cantecele), drept ocupatie altfel le tot ciordea smartphonurile parintilor laughing, ce zici ma tu de astia mici, mie mi se pare super exagerat, dar na, fiecare cum si-l creste pan' la urma.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mereu zic " sunt curios copii astora cum or fii" (generatia dupa 2000)

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu sincer abia astept sa se duca mai repede toti (adultii) ce au trait in perioada comunismului, copii ce au prins si ei acea perioada (parintii nostri azi, multi dintre ei), insa, nu, astia si-au mai revenit la maturitate, ca n-au prins radacini iar dupa 89 a-nceput sa dispara acel curent politic de la noi.
Cel mai mult ma bucura ca dupa ei, noi, si generatiile viitoare nu vor mai avea nici o treaba cu mentalitatea aceasta predominant-comunista, au mai ramas doar cei de la 45-50 de ani in sus, care sper sa ajunga mai repede in gropi sa scape tara asta odata pentru totdeauna de comunisti ori fosti comunisti (stii cum ii vorba aia, poti scoate omul din mocirla, da' nu poti scoate mocirla din om).On fene, pan' la urma fiecare generatie a avut aspectele si caracteristicele ei mai putin placute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate poate se duce si religia. speram, vedem. au inceput sa se trezeasca oamenii la realitate, sa vada mitocania si minciuna din spatele biserici. multi sunt "religiosi" dar nu merg la biserica, aia sa zicem ca au inceput macar. America ce a mai ramas cea mai idioata la acest "subiect". Si Romania. In restul europei daca esti religios, nu multi te vad bine. Fata de America, in Londra daca esti religios nici in politica nu o duci bine. la Americani daca zici "hai cu dzeu" toti te aleg, in Europa e invers laughing.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si Italiiia?batting eyelashes unde-i "mama" catolicilor daca nu acolo? mai aveti si papa, ptiu!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da e adevarat. dar din ce in ce mai mult se desteapta. Si stai linistita majoritatea care se duc sa il vad pe papa sunt gaini de baieti care se duc cu "credincioasele" lor. baietii multi sunt atei, fetele ce sunt credincioase. cum ei vor sex si ele zic "fa laba " daca nu vii, iti dai seama ca se duc, mda.

ex, in tot liceul, nu stiu daca 5% din baieti erau religios, pe de alta parte fetele, parca toate erau maicute.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"parca toate erau maicute" - am auzit, si nu doar odata, de italienii astia ca multi s-ar declara religiosi/catolici dar'a ca asta doar pe fata, ca nu asculta deloc de ceea ce le predica religia si de invataturile acesteia. Si sa nu spun eu mai multe ce mi-au auzit urechile despre "intimitatile" lor straight face...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"dar'a ca asta doar pe fata, ca nu asculta deloc de ceea ce le predica religia" asta da. pana si tarfa liceului care le su """ regulat, si aia era credincioasa. ce sa mai.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ipocriti la greu in pl. mea, macar sa recunoasca ca-s niste tarfe ordinare (cu sens metaforic ma exprim de data asta) si s-o lase asa.

38 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E o chestie legată de opinie. Nu poți cataloga un om drept prost doar dacă are anumite convingeri care nu sunt în concordanță cu ale tale și pe care nu poți să ți le justifici cum trebuie, altfel te numești idiot.

| Doub a răspuns:

Da' care e problema ta ca nu inteleg.
Fiecare e liber sa creada in ce vrea.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Am alergie la atata prostie.

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am alergie la atata ingamfare.
"lluminati au disparut la sfarsitul secolului 18"- De unde stii? Ai fost acolo?

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Dar tu de unde stii, ai fost acolo? thinking
La propria-ti ingamfare nu mai ai alergie? tongue

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca am afirmat eu ca am fost acolo sau ca stiu?raised eyebrows
"Fiecare e liber sa creada in ce vrea."- Uaau.

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Pai nu stie...si nici tu.Pur si simplu i se pare ridicol sa crezi intr-o asa zisa putere mondiala,, din umbra" (foarte "umbra", de aceea tot internetul au auzit cel putin odata de acest termen).

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha.straight face

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Serios acum...nu ti se pare ceva putred la mijloc?

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost foarte serioasa si pana acum.straight face
Sunt multe chestii "putrede" la mijloc, dar eu cred in existenta unei grup de genul sau cum vrei tu sa-i spui.

Cum spuneam, fiecare are dreptul sa creada in ce vrea.

| MskDesign a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa reformulezi intrebarea!

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Why?

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca peste acesti iluminati, omenirea a trecut cu foarte multi ani in urma.Sa inteleg ca tu ai ramas in antichitate?!

| kteichd a răspuns:

Pai cu altfel mai poti adormi un copil in ziua de azi

| Sportfreak a răspuns:

Exista, nu exista ....si eu m-am documentat si subiectul este luat mai mult in caterinca decat in serios... te-ai gandit ca poate mai exista mici secte? big grin

| anonim_4396 explică (pentru Sportfreak):

Bun, poate ca mai exista niste MICI secte, dar nu cred ca ar conduce lumea din umbra.

| GgAnett a răspuns:

Ar trebui sa te documentezi putin in legatura cu Illuminati si dupa aceea sa pui intrebari de astea stupide pe site. Cum sa fii tu atat de prost inca sa crezi in religii si biblie? Asta e intrebarea mea. L-ai vazut pe Dumnezeu si stii tu ca exista? Esti convins si ai dovezi de faptul ca bilbia nu este un mod de a manipula omenirea? Nu uita ca oamenii daca au ceva aia e credinta si alea nu le-o ia nimeni, prin credinta e cel mai usor sa manipulezi. Deci documenteaza-te putin despre illuminati si despre cine conduce de fapt lumea si dupa aia discutam

| anonim_4396 explică (pentru GgAnett):

Illuminati au disparut la sfarsitul secolului 18, nu mai exista si in ziua de azi.
Eu nu cred in religie si biblie, dumnezeu nu exista, iar biblia chiar e un mod de a manipula lumea.

| anonim_4396 explică (pentru GgAnett):

A precizat pe undeva initiatorul intrebarii ca ar fi religios si nu mi-am dat eu seama?
Nu i-ai explitcat nimic la subiect, in schimb sari in sus pentru ceva ce oricum nu avea nici o legatura cu intrebarea de fata.Du-te la sectiunea Religie, acolo ii locul raspunsurilor halucinante.

| Duucu a răspuns (pentru GgAnett):

Illuminati conduc lumea prin intermediul religiei? laughing Citește puțin despre iluminism, nu se prea leagă ce spui.

| GgAnett a răspuns (pentru Duucu):

Scuza-ma da nu vad ca am scris eu acolo, ca illuminati conduc lumea prin religie laughing da copy paste si arata-mi unde scrie asa.

| Duucu a răspuns (pentru GgAnett):

Atunci e mai rau, ce te-a apucat sa vorbesti brusc de religie daca intrebarea era de Illuminati? :\

| GgAnett a răspuns (pentru Duucu):

Erau exemple date, la fel puteam sa dau exemplu "de ce esti tu cel prost sa crezi in mos craciun" dar nu ma astept ca tu sa fii inteles. Ciao