| YyyMmm a întrebat:

Cum sa iti castigi increderea in tine?

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Citeşte multe cărţi şi motivează-te singur.
Nu aştepta de la nimeni să te motiveze şi să-ţi spună cum să o faci, încearcă şi dacă ai eşuat ia-o de la capăt.

E tot ce poţi face. În scurt timp vei vedea că îţi va creşte încrederea în sine mai mult decât crezi tu.

| KamaSutra a răspuns:

Am avut exact acceasi problema, imi era rusine de oameni,nu puteam vorbi cu ei fara sa ma fastacesc sau fara sa-mi fie frica ca ceea ce voi spune sau face va fi considerat gresit...
Dar am cautat mult si am descoperit ca pentru a avea incredere in tine,trebuie in primul rand sa.ti cunosti calitatile si defectele. Pe calitati trebuie sa pui accent si sa incerci sa profiti de ele,adica sa te folosesti de ele astfel incat sa ai ceva de castigat. Iar cu defectele, nu trebuie sa uiti ca le ai adica sa devii narcisista,trebuie sa incerci sa le minimalizezi.
Apoi gaseste niste citate motivationale,despre increderea de sine, orice care sa te faca sa te simti mai bine si mai puternica.
Iar mai apoi, tu trebuie sa ai o parere buna despre tine pentru a le inspira si celorlalti aceeasi parere. Nu trebuie sa te consideri perfectiunea!happy intruchipata(toti avem defecte si calitati), ci sa ai o parere buna, adica eu imi repet all the time" Sunt o persoana la care oamenii pot gasi lucruri bune. Sunt multumita de mine si sunt exact cum imi doresc!". E si asta o idee, dar o poti spune cum vrei.
Cam asta ar fi principalul...
Wish you luck

| AirănMeidăn a răspuns:

Habar nu am
Eu pot spune ca nu aveam deloc asa ceva. Dar m-am mutat la o alta scoala si am inceput sa stau cu persoane care au incredere de sine, si crede-ma ca m-a ajutat extrem, dar extrem de mult. Inca mai am mult de lucrat, adica atunci cand e un hol aglomerat si trebuie sa trec, imi e foarte rusine si de multe ori ezit. Sau cu mancatul in public. Si asta e o mare problema.
Incearca doar sa stai pe langa persoana increzatoare in ele, mai mult nu stiu.

| IoanaPsy a răspuns:

Cursuri de dezvoltare personala, actorie, sport, cursuri de autoaparare, oratorie, dans. Toate ajuta. Si daca tot nu merge, poti vorbi cu un consilier sau un psiholog.

| Advinul a răspuns:

Asta da întrebare.Pot spune ca iti castigi încrederea in sine cu ajutorul prietenilor sau cu vointa.(ce mai raspuns nu-i asa)