| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scrie corect: bineinteles sau binenteles?

15 răspunsuri:
| doar.pt.voi. a răspuns:

Bineinteles

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Corect se scrie : bineinteles.

| Alexandru a răspuns:

Prima varianta este corecta si asa se si scrie. E adevarat ca se aude "binenteles" deoarece "bineinteles" este un cuvant compus din "bine " si "inteles", si deci unite formeaza doua vocale in hiat. Astfel, pentru evitarea hiatului si pentru accelerarea ritmului vorbirii se aude "binenteles"
Dar corecta este prima varianta.

| 09Viviana a răspuns:

Se scrie bineinteles

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Eu din cate stiu,bine înteles se scrie doar separat, si doar ca sa accelerezi vorbirea, se scrie cu cratima, bine-nteles, cratima care înlocuieste î-ul...

| GossipGirl_2226 a răspuns:

Bineinteles.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Binenteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bineinteles

| GyaRoxy a răspuns:

Sunt corecte ambele variante love struck

| Midorikawa a răspuns:

Bineinteles.

| tipacool a răspuns:

Bineinteles ca sunt atenta!

| Pestisor a răspuns:

Corect se scrie bineinteles doar ca se aude binenteles happy

| Duma_Cristi_2001 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte! totul depinde de contextul in care sunt folosite!