| 3NGL3ZUL a întrebat:

Daca ar fi sa plec in provincia Quebec trebuie sa stiu foarte bine franceza tinand cont ca engleza stiu aproape la perfectie mi-ar fi de ajuns engleza ( intr-o fosta colonie britanica totusi )
multumesc pentru timpul acordat

Răspuns Câştigător
| 0Alexander0 a răspuns:

Cred ca Quebec a fost colonizat mai intai de francezi. Nu stiu ce sa zic, acolo cred ca o mare parte vorbesc franceza, dar cred ca stiu si engleza ca limba secundara(nu doar ca e limba de circulatie internationala, dar e una dintre limbile oficiale). Am prieteni care au plecat acolo, si au invatat franceza, nu engleza. Totusi, eu te-as sfatui sa inveti macar franceza de baza, daca te muti acolo, incet, incet, o sa ti-o perfectionezi. Bafta!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Cam greu sa vorbesti engleza acolo. E ca si cum ai vorbi engleza la noi in tara. Unii inteleg altii nu. Iti recomand sa faci pregatire la limba franceza daca chiar doresti sa te muti.