nony
| nony a întrebat:

Daca banul este ochiul dracului. ochiul lui Dumnezeu care este?

Răspuns Câştigător
| Gabry a răspuns:

Daca e vorba sa fie pamantesc...
Natura! De ce? Pentru ca atata timp cat o protejam ii aratam Lui ca ne pasa de ea!

44 răspunsuri:
nony
| nony explică:

Ma refer la ceva pamantesc, material.nu divin, sau sentimente.

nony
| nony explică:

Chiar nefolositoare a fost completarea mea sad?

nony
| nony explică:

Mircea. daca stau bine sa analizez. dar nu stau, ca nu am timp .cred ca religia este al doilea ochi al dracului.
Poate nu ma intelegi dar iti dau un singur exemplu. Din cauza religiei au murit mai multi oameni decat in cele doua razboaie mondiale.

nony
| nony explică:

Ia mai ca sunt curios, cine mi-a dat stupid? sa ridice mana.si ma apuc sa-i explic pe larg ce am vrut sa spun.
Hai.

nony
| nony explică:

In opinia mea. ochiul lui Dumnezeu pe pamant este MAMA
Cine se uita la tine cu cel mai mare drag? cine te ocroteste in fiecare pas care-l faci?
Cine vegheaza asupra ta pe pamant? mama.

| psiholoaga a răspuns:

Banul bisericii?laughing Da, da...

| lia a răspuns:

Eu cred ca asta este si ideea, ca Dumnezeu nu are nimic material!
Adica, banul este ochiul dracului pentru ca majoritatea se lasa umbriti de el, si uita astfel de telul lor in aceasta viata.

| Gabry a răspuns:

Cred ca ingerul pentru ca ei ne pazesc si ii spun Lui tot ce facembig grin!

| Gabry a răspuns:

Ochiul lui Dumnezeu nu este acel gandacel rosu cu niste puncte pe spate?!thinking

| Gabry a răspuns:

Hmmm... omul! Pentru ca noi ii aratam tot orice prin fapte!

| Gabry a răspuns:

Ai dreptate!sadEra atat de simplu si nu a putut nimeni sa-si dea seama!sadDumnezeu se i-a dupa mama unui om pentru ca ea la invatar tot ce stie!
Toti am fost orbi si nu ne-am dat seama de acest lucru!

| albastrel a răspuns:

Hmm. dragostea?

| albastrel a răspuns:

Pamantesc nony...plantele, animalele, apa in general, si oameniiwinking

| ViVi a răspuns:

Ochiul lui dumnezeu esti tu @nony
laughing glumesc
nu stiu iubirea

| ViVi a răspuns:

Femeilelaughing

| ViVi a răspuns:

Dar de ce se considera ca banul e ochiul dracului?

| ViVi a răspuns:

Nu stiu eu cred ca ochiul lui Dumnezeu e tot ce a creat el dar oamenii distrug natura si tot cea lasat Dumnezeul pe pamant animalele oamenii...

| ViVi a răspuns:

Biserica e ochiul Dumnezeului

| ViVi a răspuns:

@nony dar tu ce crezi ca e ochiul lui Dumnezeu?

| ViVi a răspuns:

Acuma ne certam pe punctelaughing

| ViVi a răspuns:

Dar sa stii ca ai dreptate @nony ca din cauza religiei au murit multi oamenisad

| Georgiana2905 a răspuns:

Probabil felul in care folosim anii. In acest fel le dam valoare sau nu. Ochiul lui Dumnezeu este peste tot, in tot si in toate. In absolul tot ce vedem El si-a pus amprenta.

| Elly4all a răspuns:

Eu cred ca sunt florile si animalele! cel putn pentru mine.happy

| yuli10 a răspuns:

Tind sa te contrazic... sincer? poate tu si eu si el avem mame bune care ne-au fost alaturi. dar poate mama lui x este o drogata infecta care nu stie ce sa mai vanda din casa sa isi ia doza si pentru ca ala mic ii mai sta si in drum in loc de cina ii arde vreo doua si il lasa lat. si e doar unul dintre exemplele care imi trec prin cap.
eu nu am niciun raspuns la intrebare pentru ca nu cred ca e ceva total pur care sa poata fi considerat ochi al lui Dumnezeu. dar o sa ma mai gandesc si eventual revin... dar probabil o sa treaca mult mult timp...

| AvalohAlyn a răspuns:

Iubirea, dragostea, si grija pentru noi.

| asya a răspuns:

Icoanele...(material)!

| Casiana a răspuns:

Lumanarilelaughing

| NimeniAlta a răspuns:

Cerul?

| lifeForJesus a răspuns:

Rugaciunea!