| Bestialalori a întrebat:

Dau funda petru cel mai bun raspuns.Cie stie sa imi zica o compunere despre un rrom aflat in Italia.De xemplu cum se comporta, cum se uita lumea la ei.Va rog ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

Viaţa unui rrom în Italia
(titlu)

Cred că mulţi dintre voi, aţi auzit despre rromi. În această compunere, vă voi prezenta într-o compunere despre un rrom aflat în Italia. Pe acest rrom îl cheamă Adrian Pâşlea (schimbi tu numele şi pui de car evrei), el a venit în Italia împreună cu părinţii săi, pentru a avea o viaţă mai bună. El este un băiat care învaţă foarte bine este silitor şi ia note bune, numai că lumea se uită diferit la el, deoarece natalitatea lui este cea de rrom. Pe el îl deranjează lucrurile acestea, că este privit cu 'alţi ochi', dar nu îl opreşte acest lucru să nu mai înveţe sau să nu mai fie un om. Pe mama sa o cheamă Magda, iar pe tatăl său Florin. Are încă doi fraţi şi o soră, fratele mai mare se numeşte Claudiu, celălalt frate se numeşte Cristi, iar sora sa se numeşte Diana. Claudiu este şi el un elev silitor, tocmai este la Faculatea de Medicină. Lui Cristi nu îi place învăţătura, iar Diana învaţă cât de cât bine. Oamenii din Italia, se uită oarecum cu dispreţ la ei. NU comunică cu aceştia, NU îi interesează de situaţia lor, dacă au ce mânca sau nu. Mulţi dintre noi, se uită cu dispreţ la rromi, dar şi ei sunt oameni, la fel ca noi. Avem aceleaşi drepturi, Terra nu este doar a noastră. Această familie nu cerşeşte, munceşte cinstit. Magda şi Florin îşi dau silinţa în învăţătura copiiilor, indiferent de vorbele celorlalţi, de criticile lor. Adrian este copilul sensibil, care pune la suflet vorbele celorlalţi, dar de multe ori este încurajat să nu mai fie aşa, căci lumea este rea. Puţini oameni îţi mai vor binele. Unde locuiesc ei, sunt mai mulţi rromi, sunt o 'COMUNITATE'. Dar mulţi dintre ei nu muncesc cinstit. Dar familia PÂŞLEA este unită...
Cred că vă întrebaţi, de ce au venit în Italia, dacă nu cerşesc bani!? Au venit aici, deoarece salariile sunt mai bune pentru moment decât în România. Şi în Italia sunt şcoli bune.

| Graphee a răspuns:

În această compunere, vă voi prezenta viaţa despre un rrom aflat în Italia***
Scuzaţi greşelile.