| Doub a întrebat:

De ce avem atatea materii inutile la scoala? >_

Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Pentru că trăim în România, țara lucrurilor inutilewinking

| Teardrop a răspuns (pentru Lawliet14):

Zi-mi o materie "inutilă" care se face în România şi nu se face în SUA sau Germania sau Japonia.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Iti spun eu: latina.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Pentru că nici una din ţările menţionate nu au limba de origine latină. În Franţa se face.

Plus, dacă nu vrei să faci latină, nu trebuia să te duci la filo.

| LoveSleep a răspuns (pentru Teardrop):

Cui îi pasă?
De fapt, să fiu sincer, nu știu.
Dar nu mă refeream exact la asta. Ideea mea e că nu poți compara învățământul românesc cu cel din afară. Posibil să fie mai bun la unele aspecte, dar legat de întrebarea ei, sau întrebarea ta : Să luăm de exemplu chimia. Eu, care merg mai departe pe IT, nu am de ce să fiu interesat de o așa materie, pentru mine este inutilă. Dar pentru cel care vrea să se axeze în acel domeniu, chimia este materia de bază, iar informatica este inutilă. Acest "sistem" este dezvoltat în afară, pe când noi, suntem obligați să le facem pe toate, că doar suntem români. Iar românii, sunt buni la toate, dar nu se pricep la nimic.
Oricum, e doar părerea mea.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Nu vreau sa fac latina, dar vreau sa fac istorie, romana, franceza, germana. Latina e inutila. Si lasand la o parte materia, eu am "probleme" cu profesoara, de la care nimeni nu intelege nimic.

| Teardrop a răspuns (pentru LoveSleep):

Există profile la licee.
Şi nu am auzit nicăieri de un aşa sistem liceal, care să se axeze doar pe un domeniu. Din câte ştiu eu, pentru asta e facultatea.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Atunci de ce zici că materia e inutilă, doar fiindcă nu-ţi place profa? Mie mi-a plăcut latina în clasa a 8a. Noi învăţam şi istorie, nu numai limba. Plus că dacă vrei să te axezi pe istorie, ai nevoie de latină.

| Doub explică (pentru LoveSleep):

"Oricum, e doar părerea mea."-Nu e doar parerea ta.

| Teardrop a răspuns (pentru LoveSleep):

Mie îmi pasă. Sunt împotriva antinaţionalismului fără rost. Şi faptul că spui că România e ţara lucrurilor inutile mă jigneşte direct pe mine, care sunt româncă.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Nu e vorba ca "nu-mi place" mie profa. Problema e ca ea e cam plictisita de viata si nu e in stare sa ne explice nimic. Si spun ca materia e inutila pentru ca e o limba moarta. Prefer sa invat o limba straina, care chiar o sa ma ajute in viata.

| LoveSleep a răspuns (pentru Doub):

tongue

| Doub explică (pentru Teardrop):

" antinaţionalismului fără rost."-Tu traiesti in Romania, nu? Tu realizezi cat se fura in tara asta? Cat isi bat joc de noi? Cat de distrus e sistemul nostru de invatamant? Cum sunt spitalele? Cati doctori, profesori pleaca in alte tari pentru ca nu sunt apreciati? Cum se promoveaza bacul "pe pile"? Da, Romania e tara lucrurilor inutile si nu ar trebui sa te simti jignita. Plus ca e dreptul fiecaruia sa-si exprime opinia. Doar e democratie, nu?

| LoveSleep a răspuns (pentru Teardrop):

"Mie îmi pasă. Sunt împotriva antinaţionalismului fără rost. Şi faptul că spui că România e ţara lucrurilor inutile mă jigneşte direct pe mine, care sunt româncă" Mă faci să râd, dă-mi voie s-o fac, te rog laughing
Nu e vorba că nu am avea o țară frumoasă din punct de vedere al reliefului, dar privește în ansamblu. Ce formează o țară? Tradițiile și obiceiurile? Iar acestea de unde au pornit? De la oameni. Să le zic oameni? Nu cred că merită. Dar nici animale nu merită. De ce suntem considerați inadaptați? Din cauza noastră. De ce suntem considerați hoți? Pentru că asta suntem. De ce în România nu există un lucru de calitate? De la drumuri la mâncare și la electronice? Pentru că toată lumea se gândește cum să fure, fiecare își urmărește propriul scop. Ce formează o țară? Locuitorii acesteia. De ce să mințim și să dăm vina pe cei care ne conduc, când noi, ca -oameni simpli- nu ne respectăm. Invidie și lăcomie, asta suntem. De ce ești înjurat în trafic ca un gunoi? Pentru că asta-i România. Unde ai mai văzut tu așa ceva? De ce fiecare se gândește cum să tragă de timp, cum să se ferească de muncă? Pentru că așa suntem plătiți. În alte țări ai muncit, a venit patronul, s-a uitat, ți-a dat bani în plus. A doua zi ai vrut sa faci mai mult, toata lumea dadea randament maxim. Dar în România frate, ce să mai speri?
De ce am "întors armele" în trecut? Mereu am fost mai "șmecheri" și mereu am căzut în căcat. Dar nu ne-am învățat minte, și n-o s-o facem niciodată.
Asta e pentru mine România. Nu detest românia ca țară, din punct de vedere al reliefului, detest "specia" română.

| Teardrop a răspuns (pentru LoveSleep):

Fiecare cu părerile lui, really now.
Mie îmi plac românii. Îs nişte oameni faini.
Suntem consideraţi hoţi din cauza unor musafiri, asta cred c-o ştim cu toţii.
Nu ştiu cine ne consideră inadaptaţi.
N-am dat niciodată vina pe cei care ne conduc. E vina noastră că suntem în noroi. Şi suntem în noroi din cauza antinaţionalismului. N-are sens să început acuma, că n-aş mai termina. Ne vindem ţara pe bucăţi şi pentru două minute de atenţie din partea unui străin. E penibil. N-o să-l auzi pe Japonez plângându-se că e Japonez, nici pe American plângându-se că e American, nici pe Francez plângându-se că e Francez. Şi asta e o certitudine. Dacă tot stai şi te lamentezi, să te plângi cât de greu ţii, mai bine pui mâna şi faci ceva.
Eşti înjurat în trafic peste tot.
În Italia, în Spania, în Anglia, oriunde se duc românii să facă munca de jos. Acolo se trage de timp. Şi nici n-ai idee cum.

Eu nu vorbeam de relief aici. Şi tocmai ai spus că te deteşti pe tine. Pleacă. Reneagă-ţi rădăcinile, du-te în lume, poţi să spui că eşti de altă naţionalitate (eu personal n-o să mă supăr. Nu cred c-o s-o facă cineva). Nu-i nevoie de asemenea idei în ţara asta.

| Doub explică (pentru Teardrop):

"Reneagă-ţi rădăcinile, du-te în lume, poţi să spui că eşti de altă naţionalitate (eu personal n-o să mă supăr. Nu cred c-o s-o facă cineva). Nu-i nevoie de asemenea idei în ţara asta."-laughing)).

| Doub explică (pentru LoveSleep):

Hmm. Dupa spusele lui "Teardrop" se pare ca traim degeaba in tara asta.sad.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Da, îmi dau seama cât de distrus e sistemul medical. Eu, în schimb, am o părere bună despre sistemul de învăţămând. Am văzut cât de miserupişti sunt în alte ţări. Am prieteni cam peste tot.

Şi da, sistemul medical e jegos. Cel mai jegos, nu am cuvinte să exprim cât sunt de dezamăgită de sistemul ăsta. Însă mie îmi place programa de învăţământ românească. Sunt un om care a urmărit toată viaţa să cunoască, să înveţe tot mai mult, din cât mai multe domenii. Am urmărit toată viaţa să îmi fac cultura generală cât mai bogată, şi şcoala mi-a dat oportunitatea asta.
Crede-mă, învăţatul n-a omorât, niciodată, pe nimeni.

| Doub explică (pentru Teardrop):

"Eu, în schimb, am o părere bună despre sistemul de învăţămând."-Eu nu. Din experienta proprie vad cat de distrus e sistemul nostru de invatamant. Avem o groaza de materii inutile, care nu o sa ne ajute la nimic in viata. Avem profesori plictisiti, carora putin le pasa de noi. Vin in clasa insira niste chestii pe tabla pe care nimeni nu le intelege si pleaca. Sunt la filologie, iar in clasele a 9-a si a 10-a am facut mate, chimie, fizica, bio. Teoretic am facut, practic nu. Veneau profesorii la ore si se uitau pe pereti. Nu ti se pare pierdere de timp? Ar trebui sa existe ore in care sa ni se vorbeasca despre viata, despre probleme, despre oameni. "Am urmărit toată viaţa să îmi fac cultura generală cât mai bogată, şi şcoala mi-a dat oportunitatea asta."-Si eu urmaresc sa-mi imbogatesc cultura generala, dar nu scoala ma ajuta, ci oamenii din jurul meu.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Ok, avem păreri diferite. Dezbaterea asta nu are nici un sens.
Normal că mi se pare pierdere de vreme. De aia, când am ore de genul ăsta, îmi iau o carte la mine.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Hmm. Asta fac si eu de fiecare data. Am terminat romane in orele de mate.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Şi încă ceva. Despre viaţă, despre probleme şi despre oameni nu poţi învăţa pe băncile şcolii. Pentru asta trebuie să ieşi în lume. Să socializezi. Să vorbeşti. Să înţelegi şi să accepţi. Asta nu te poate învăţa nimeni.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Intr-o clasa sunt aproximativ 31 de elevi. In scoala presupunem ca sunt cateva sute. Ti se pare ca nu sunt si ei oameni? Sunt elevi diferiti, cu idei diferite, cu povesti de viata diferite. Ti se pare ca nu poti sa socializezi? Bineinteles ca scoala ne poate invata despre oameni. Poate organiza discutii, in care sa ne cunoastem mai bine, sa ne expunem ideile, sa avem polemici si sa invatam unii de la altii. Ne poate invata ce este respectul, de ce e bine sa ajuti, cum sa acordam primul ajutor, lucruri care in viata reala ne vor ajuta.

| Doub explică (pentru Teardrop):

Intr-adevar avem pareri diferite.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

Aşa-i românu'. Se plânge de sistem ca să-şi acopere propriile nerealizări în viaţa. Uite ce-i, dacă cineva ar anunţa la şcoală că se stă o oră în plus azi, de exemplu, ca să vorbim unii cu alţii, să ne cunoaştem mai bine, şi să dezbatem o temă, fără să-i ameninţe că le scade nota la purtare, câţi eveli ar sta?

Când am făcut la noi la şcoală ateliere de prin ajutor am fost 10. ZECE! Toţi care mai făcuserăm încă odată atelierul! Când am făcut activităţi cu pompierii, toată şcoala, şi am fost nevoiţi să ieşim în curte, s-au prezentat cam 50 de elevi, din 500. Până nu s-au dus profii şi le-au zis să iasă afară au stat în clasă şi au ascultat manele.

Nu poţi face astfel de activităţi în şcoli, fiindă mai mult de 70% sunt dezinteresaţi şi ar chiuli pur şi simplu. Dacă eşti interesată să înveţi nonconvenţional, îţi recomand să te duci la cercetaşi.

| Doub explică (pentru Teardrop):

" fiindă mai mult de 70% sunt dezinteresaţi şi ar chiuli pur şi simplu. "-Nu e vina mea ca altii sunt dezinteresati si ca nu vor sa invete ceva in viata. Pana la urma in tara asta e nevoie si de maturatori, gunoieri.

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

D-aia ți-am zis să nu te mai plângi atâta și să cauți organizații care cu asta se ocupă: dezvoltare personală. Sunt o grămadă.

Tipic românului supărat. Se plânge că-i e rău, da' n-ar mişca un deget să facă să-i fie mai bine.

PS: Dacă s-ar face lucrurile respective în şcoli, probabil te-ai plânge că se fac, şi că n-ai timp liber.

| Doub explică (pentru Teardrop):

"D-aia ți-am zis să nu te mai plângi atâta"-Nu ma plang. Imi exprim o opinie.
"Sunt o grămadă."-De unde stii tu unde stau eu ca sa poti spune ca sunt "o gramada"?
" Se plânge că-i e rău, da' n-ar mişca un deget să facă să-i fie mai bine."-Hmm. Adevarul este ca ma cunosti si cu siguranta poti afirma asta, nu?
" probabil te-ai plânge că se fac, şi că n-ai timp liber. "-Nu, nu m-as plange. Chiar as aprecia. Ma bucur ca te legi de niste lucruri pe care nu le cunosti. Felicitari.winking

| Teardrop a răspuns (pentru Doub):

No, scuză-mă dacă te-am jignit, nu asta inteţionam.
Însă tu chiar nu-ţi mai exprimi opinia la un moment dat, ci doar te plângi de sistem. Nu ştiu unde stai, dar peste tot sunt măcar câteva. Dacă vrei să le găseşti, le găseşti.

| Doub explică (pentru Doub):

"No, scuză-mă dacă te-am jignit, nu asta inteţionam. "-Nu m-ai jignit. E in regula.
"...ci doar te plângi de sistem."-Crede-ma, am motive sa-mi exprim o astfel de opinie.

| Meli2314 a răspuns (pentru Lawliet14):

Haha,ce adevarat.

73 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Fără ele n-am mai avea când să ne povestim dramele interioare, baby

| RAY a răspuns:

Pentru ca traim intro tara minunata de aia, nu exista ratiune, logica in nimic, termini 8 clase nu ai o meserie, termini 12 clase nu ai o meserie, termini facultatea nu ai experienta tot ce ai invatat e deja antic, si uite asa te trezesti ca tiai irosit viata prin scolii, parerea mea, orice om la 16 ani pana la 18 ani trebuie sa invete o meserie si la 18 la munca, lenea e mare multora le place facultatea pentru ca nu inseamna munca, multi rad de cei care muncesc de la 18 ani pentru ca doar prosti muncesc, ce tara de rahat

| Mayar a răspuns:

Pentru a putea fi capabili sa radem de altii din alte tari, cum ar fi cele vestice sau din america, unde sunt foarte lejeri si care daca ar trai cu un regim ca al nostru, ar innebunihee hee

| Doub explică (pentru Mayar):

Interesant raspuns!happy

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Pentru ca din seria filmelor si a serialelor.

| Doub explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Esti sigura? Eu credeam ca e invers.straight face

| xXsweetgirl99Xx a răspuns (pentru Doub):

Ehh, ce contează...

| Doub explică (pentru xXsweetgirl99Xx):

Pa..pai conteaza.(0_0).

| Lawliet14 a răspuns:

Sunt inutile, am avut atatea ore ce nu mi-au folosit la nimic in viata. Scoala si liceul ar trebui sa insemne cultura generala careia i-as adauga treburi gospodaresti. Ar trebui sa se cunoasca gramatica, SA SOCOTIM (nu matematici speciale de facultate), literatura sa fie numai de placere, istorie si geografie ca sa avem habar de lume, cultura civica, bunele maniere, limbi straine, anatomie, gastronomie, gradinarit si sa fie sport mult de orice fel. Nimeni n-a observat ca iubeste sportul copilul iar cei care-si iau scutire o fac pentru ca pur si simplu programa e proasta. Ar trebui sa fie eventual mai multe grupe, fetele sa faca gimnastica daca vor sau unele (chiar si unii baieti daca vor). Sportul cu mingea e iubit de 7-8 din 10. Putini ar pleca intr-un bar iar din aceia probabil ca o parte din ei si daca nu iubesc sportul asa, ar face sala de exemplu. Sala de forta la fiecare scoala din Romania!

| Sociopat a răspuns:

Pentru ca asa e romanu'. Stie cate putin din fiecare.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Editurile de unde sa faca bani? Tipografiile la ce folosesc? Profesorii pentru cine sa fie? Totul este legat de bani, nu de eficienta. Dar cu siguranta, este bine sa cunosti, dar asimilarea multor cunostinte oboseste,, dar stai linistit, ca nimeni astazi nu se prea rupe dupa multa carte. Om de afaceri poti sa fii si cu doua clase ca trenul. In sistemul acesta care trece, nu stie nimeni de ce este implicat in el, unde merg, si de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De inteligenti ce sunt aia care dau materia. imi amintesc ca si in a 7 zicea profa la fizica ca 3/4 din materie nu ne foloseste la nimic, dar ne obliga aiurea sa o invatam.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Avem un sistem de invatamant praf. Plus ca materiile astea le mai facem si cu profesori plictisiti de viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Au si motive bune. niste salarii de rahat, si dobitoci pe post de elevi laughing. ii cred

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Da, da. Inteleg ca au salarii mici, si ca majoritatea elevilor sunt dobitoci, dar totusi. Pe mine ma enerveaza genul asta de profesori, care vin la ora si nu creeaza "o legatura" intre elevi si el/ea. Oricum, am si profesorii care mi-au castigat tot respectul pentru ceea ce fac, pentru modul in care comunica cu noi si ne devin prieteni. E de apreciat. Cred ca un profesor ar trebui sa fie mult mai mult decat o persoana care vine si-ti insira niste chestii banale si inutile pe tabla si dupa pleaca. Pentru mine un profesor e cel care incearca sa ne descopere, sa ne inteleaga. Probabil am eu pretentii prea mari de la un profesor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

"Pentru mine un profesor e cel care incearca sa ne descopere, sa ne inteleaga. Probabil am eu pretentii prea mari de la un profesor." cred ca traiesti pe alta lume

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Mai.ultima oara cand am iesit afara tot pe Terra eram.winking. Sa stii ca am profesori de genulsmug.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

App de asta. sa vezi viata de facultate laughing. acolo sa vezi oameni neinteresati. buna ziua, lectia si pa.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

laughing). Offf. Asta e. O sa ma resemnez.^_^.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ar fi?

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Latina.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

De exemplu eu sunt la filologie. Si in clasa a 9-a si a 10-a am facut chimie, fizica, matematica, biologie. Teoretic am facut, practic nu. Materiile astea ar fi putut fi inlocuite cu altceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Eu cred totuși că ajută, chiar și latina. Măcar pentru cultura noastră generală.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu. Noua nu ne explica nimeni nimic la latina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

În clasa a VIII-a nu ai făcut latina? Dacă o faci din generală, după îți va fi mai ușor.Dar asta depinde și de profesori.Totuși dacă nu vă explică și nu înțelegeți cel mai bine e să întrebați.

| Doub explică (pentru anonim_4396):

Am facut latina cu profa de romana, si in ora de latina, facem subiecte pentru evaluarea nationala si acum fac latina cu o femeie mai ciudata. Nu poti sa o intrebi nimic ca face urat. E genul de profesoara care vorbeste fooooarte mult, dar nu intelegi nimic. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doub):

Oh, atunci înțeleg...

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Că nu faceţi nimic la latină e altceva, dar fiind la un profil de filologie nu poţi spune că e inutilă. Deşi e o limbă moartă, latina e baza a multor limbi europene, inclusiv română, şi a influenţat masiv şi alte limbi vorbite pe mapamond. Atâta timp cât oficial tu studiezi limbi, latina e necesară. E ca şi cum ai face ecuaţii de gradul 3 când nu v-au învăţat cât face 1 şi cu 1.

| Doub explică (pentru Gizăz):

" Atâta timp cât oficial tu studiezi limbi, latina e necesară."-Te contrazic. Studiez "limbi" si ma descurc foarte bine la ele si fara latina.

| Doub explică (pentru Gizăz):

Probabil pentru ca nu facem nimic la latina am ajuns sa cred ca e inutila.

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Scuze. Nu am fost destul de explicit. Profilul numit filologie e făcut pe ideea că vei urma o facultate cu profil similar. Într-adevăr, la nivel de liceu importanţa latinei corelate cu celelalte limbi e mai puţin evidentă. Dar la o facultate vei vedea necesitatea ei.winking

| Doub explică (pentru Gizăz):

Hmm..Am inteles.

| Doub explică (pentru Gizăz):

"Dar la o facultate vei vedea necesitatea ei."-Sper sa nu, avand in vedere ca la capitolul latina stau foarte prost.sad

| Gizăz a răspuns (pentru Doub):

Dacă nu are cine să ţi-o predea cum trebuie... dacă zici de latină, să vezi greaca veche cum e. laughing) Latina mi se pare deja o română arhaică şi puţin modificată.

| Doub explică (pentru Gizăz):

Nu..nu are cine. Fac latina cu o femeie care vorbeste foooarte mult, dar nimeni nu intelege nimic. Pff..nu am avut sansa de a invata greaca veche si nici nu as vrea. Daca mie latina mi se pare tortura, ce sa mai zic de altceva?laughing

| DataSoft a răspuns:

Pentru ca pe nimeni nu intereseza ca se scot someri pe banda rulanta din scoli sau facultati..si ca probrama scolara este veche si nu este adaptata prin materi la nevoile din ziua de azi din piata munci...

| Doub explică (pentru DataSoft):

Ai dreptate, dar e chiar trist.

| SuntFataInPlm a răspuns:

Avem materii inutile pentru ca nu toti vor sa face acelasi lucru. Oricum la liceu alegi ce sa faci. Eu sunt in Italia, si chiar nu-i ca in Romania, avem atatea activitatii interesante, mai ales temele le faci cu drag, avem si practica nu numai teorie. happy De exemplu in Romania faci multe materii inutile, de exemplu, eu urasc franceza, e inutila pentru ca in franta poti vorbii engleza, dar poate altcuiva ii place aceea limba si vrea sa plece in Franta, suportam doar pana la liceu unde alegem ce materii vrem sa invatam, cel putin asa stiu ca e in strainatate.

| justjohn a răspuns:

pai credem noi ca sunt materii inutile dar nu este asa, sunt materii care trebuie parcurse pentru a avea o cunostinta minima generala in orice domeniu happy

| NeagoeDodu1998 a răspuns:

Pentru ca cu un zece nu se face media mare.