| Prezidentul a întrebat:

De ce bucurestenii rad de accentul moldovenesc, oltean sau ardelean?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Nu toti rad, evident dar cei care o fac rad de obicei intrucat sunt prost crescuti si habar nu au ce e ala accentul. Lor li se pare o dereglare a omului sau ceva de genul, li se pare haios ca acei oameni vorbesc diferit si fac misto de ei intrucat sunt altfel decat restul bucurestenilor.
Ce pretentii sa ai de la niste baieti din capitala care se cred cei mai tari din parcare numai intrucat stau intr-o zona oarecum dezvoltata...
Se cred cei mai tari, sunt prosti de crapa pietrele si habar nu au ce e ala accentul, de aceea rad.
Este doar aprerea mea.

Deci rad pentru ca acele persoane sunt diferite. Daca esti diferit in ziua de azi esti considerat o ciudatenie a naturii si esti luat in ras.
Bafta!

10 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Apăi, nu știu că nu-s bucureșteancă.

| syd2 a răspuns (pentru Musique):

WOw ce-ai m-ai ajutat. Cand noi moldovenii de peste prut vorbim cu accentul nostru cu romanii lor li se pare ca aceea e chineza nu romana.

| doreal a răspuns (pentru syd2):

Tu esti din Republica Moldova?

| syd2 a răspuns (pentru doreal):

Da, da care-i problema.

| doreal a răspuns (pentru syd2):

Am zis eu ca e vreo problema? laughing Mama, furios esti ma! Stropeste-te cu apa rece pe fata, respira adanc, ca nimeni nu-ti are treaba.
Si cu ce suntem noi romanii vinovati, daca voi aveti accent greu de inteles?

| Musique a răspuns (pentru syd2):

Man, intenționa să fie un răspuns amuzant, nu neapărat să te ajute.
Personal, ador accentele, de oricare ar fi ele.În Arad nu e cine știe ce accent, însă când mergi la țară simt diferența.Sau când merg la rude în Moldova, e adevărat că-mi ia ceva să mă acomodez, dar tot îmi place accentul. Era o vreme în care o înnebuneam pe maică-mea să vorbească cu mine cu accentul ei moldovenesc, darrrrr, n-o făcea.
Relaxează-te că nu râde chiar "tătă" lumea de accentul tău.

| LoveSleep a răspuns:

Îi amuză.
Zi și eu.

| Ibrahimovic a răspuns:

Mie chiar nu-mi pasa cine rade de accentul meu. Din moment ce vorbesc corect gramatical, chiar nu ma intereseaza. Sunt multi agramati bucuresteni, si nu numai, care rad de accentul celor din alte zone, dar n-ai ce sa le ceri.
Cat despre accentul vostru, al celor dintre Prut si Nistru, imi place foarte mult. As vrea si eu sa pot vorbi asa, macar putin. Mi se pare un accent pur-moldovenesc, de la mama lui.
Asadar, nu-ti mai face griji in privinta asta. Ei rad de accentul nostru, noi radem de incapacitatile lor. Si nu-s deloc putine.

| Ibrahimovic a răspuns:

Scuze, partea cu accentul celor din Republica Moldova era pentru JokerTheGoodDay, am crezut ca el a pus intrebarea.

| alessyo21 a răspuns:

Deoarece noi bucurestenii consideram ca accentul este funny..gen nu radem de ei ..radem cu ei