| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce cand o persoana e nesimtita,rea,sau indiferenta lumea ii spune ca e o persoana rece? Ce legatura are cuvantul rece cu nesimtirea, rautatea sau indiferenta?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cuvantul rece te duce la ceva negativ, caldura este sinonima cu bunatatea, iubirea, a fi rece inseamna un om dur, lipsit de sentimente
https://www.youtube.com/watch?v=LzAz8nDRRXk

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Man e ceva metaforic nu la propiu

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Mie lumea nu imi spune ca sunt rece, cu toate ca uneori pot fi foarte nesimtit, rau si indiferent.
Indiferent sunt mai de fel, rau sunt ocazional, iar nesimtit foare rar.
Desi lumea imi spune ca sunt o persoana foarte calda, si ca ma inteleg bine cu toti, si ca sunt bun la suflet, ei nu ma cunosc in totalitate si nu stiu de ce sunt in stare.
Eram intr-o zi la facultate, si un coleg ma tot enerva, iar pe banci aveam puse niste panze de circular (cred), iar eu in gluma i-am spus ca daca nu ma lasa in pace, ii infig o panza din aia in spate, iar o colega a spus : "ce sadic esti", iar eu i-am spus : "daca asta ti se pare sadic, inseamna ca nu ma cunosti".
Saraca, a ramas fara cuvinte cand a auzit asta, desi eu spuneam asta in gluma, ea a crezut ca vorbeam serios.
Nu as fi in stare sa fac rau cuiva, eu sunt foarte pasnic, dar daca cineva chiar ma calca pe nervi, nu iese bine.
Mai bine sa taca din gura, decat sa se puna cu dracu, ala fiind eu rolling on the floor

| Sociopat a răspuns:

A spune cuiva ca-i rece e mai ok decat sa-i spui ca-i un m***t sau o vaca.

| Mussette a răspuns:

Rece te poate duce cu gandul la Craiasa Zapezilor. Ea era rece, fara suflet, rea, nepasatoare. Asa si un astfel de om, este rece. Sau ca un mort, care nu are suflet si este rece.