| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce e realitatea atat de trista?

15 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

De ce realitatea este atât de tristă? Pentru că așa o vedem în viziunea noastră, noi facem parte din realitate.
Poți face ca realitatea să fie una acceptabilă cu ajutorul tău.
Privește partea bună a lucrurilor, gândește-te că lucrurile pe care nu le ai(în general cele materiale), nu ai nevoie de ele. Ai doar ce îți trebuie. Așa cum vrei tu mai multe cum au alții, așa alții care au mai puține decât tine vor ce ai tu. Adică, să te mulțumești cu ce ai la momentul respectiv pentru că este tot ce ai nevoie acum.
Unii spun că realitatea este un crud adevăr, dar nu fac nimic să schimbe asta. Dacă vrei să schimbi ceva în viața ta, mai întâi trebuie să te schimbi pe tine. Lașitatea poți să o schimbi în curaj, ura în milă, dezgustul în iertare, respingerea în acceptare și așa mai departe.
De ce să te transformi într-o persoană indiferentă ca ceilalți, când poți să devi o persoană mai bună? Îți garantez că lumea o să te vadă cu alți ochi și tu la fel. Chiar dacă sunt mulți oameni care te caută ca să profite de tine sau doar vor ceva de la tine, înveți să impui o limită față de ei. Ești bun, dar nu și naiv.
Nu aștepta ca viața să se schimbe spre bine deoarece ea se va schimba spre rău dacă stai și privești. Nu sta ca un spectator, ai și tu un rol în acest spectacol al vieții. Ești chiar personajul principal, nu uita asta. La final, cortina coboară și în funcție de tine și de alegerile tale piesa a fost una frumoasă sau una cutremurătoare.

| Musique a răspuns:

Pentru că ți-ai proiectat o imagine pe care, chiar dacă ai putea-o transforma-n realitate, n-o faci.

| RAY a răspuns:

Numai fi asa depresiv asta e mergem inainte

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca visele sunt in mintea noastra sad

| T0T a răspuns:

Și eu zic că este tristă doar pentru unii dintre noi. Pentru mine e ok, acum.

| Doub a răspuns:

Realitatea ţi-o faci tu.
A mea are unicorni, curcubee şi vată de zahar.

| blAster85 a răspuns (pentru Doub):

Stai sa mai treaca o vreme si iti vei schimba parerealaughing

| Doub a răspuns (pentru blAster85):

Mereu o să existe unicorni în lumea mea. straight face

| J0B0MAT a răspuns:

Nu cred că are vreun motiv.Pur şi simplu aşa este.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca nu ne-a intrebat pe noi cum sa fie.

| Florentina9210 a răspuns:

''Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea''.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Pai fiecare mai are probleme din cand in cand, probleme mai mari sau mai mici si anumite probleme pe care unii oameni le au ii fac mai tristi, nefericiti dar acele probleme pot fi indreptate viata merge inainte si poti sa iti traiesti viata in prezent in continuare fara sa te gandesti la trecut asta e chestia tare la trecut a trecut si ai timp ca sa rezolvi totul in prezent si sa fii mai optimist.

| ShaOfHatred a răspuns:

Pentru ca noi o facem asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că așa o consideri tu.
(Ce expresie clișeică...)

| BadAngel3 a răspuns:

Vazand ca realitatea e atat de trista, ne intrebam unde este Dumnezeu. Oamenii sunt ipocriti, falsi si egoisti. Fiecare pentru el. Mno, acum nu imi mai vine nimic in minte sa-ti spun, insa prima data cand am citit intrebarea aceasta, mi-a trecut un intreg discurs in minte.

Sfat : Nu te trezi atat de mult la realitate. Tie iti faci rau.