| Quizztime a întrebat:

De ce sunt femeile obsedate cand vine vorba de casatorie? Daca ai o relatie perfecta cu iubitul tau, de ce trebuie sa te si casatoresti? Daca era secolul 20 intelegeam ca vor sa se casatoreasca pentru ca vroiau sex, de aia in trecut oamenii se casatoreau dupa nici un an, dar in ziua de azi ce motiv ar mai fi?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Obiceiul de pretutindeni, si asa nu se mai insoara multi mai degraba scad cazurile de casatorie pentru ca le arde de chefuiala si aventuri la greu

| RAY a răspuns:

Pentru ca asa sunt programate ele genetic si din cauza societati, religiei etc

| LoveSleep a răspuns:

Femeile preferă să dețină. Majoritatea ți-ar face un tatuaj în frunte pe care să scrie "proprietate privată". Ele văd căsătoria ca ultimul pas al unei relații. Indiferent dacă ție ți se pare un rahat, tot acolo o să ajungi. Pentru că o să vină la tine cu buzele mari și ochii de potaie și-o să-ți bata apropuri. Toate argumentele tale vor fi anihilate și vei ceda. De ce? Pentru că ea vrea să se căsătorească, vrea să fie o femeie în adevăratul sens al cuvantului (așa o să-ți zică), probabil că într-un final o să vrea copii și tu n-o să ai replică, doar pentru că tot ce vei putea spune tu e "nu văd rostul", iar ea, evident, îl vede. O ignnoranță nefericită din partea ta va aduce furtuna, alături de cuvintele "nu mă iubești, nu vrei o relație serioasă". Așa că vei face ce au făcut toți bărbații de la Adam și Eva încoace, o să realizezi că n-ai cu cine, iar cel mai bine e să-i faci pe plac, măcar o să scapi de gura ei.

Evident, am zis majoriatea, deci sunt conștient că nu toate vor asta (doar 99%). Există femei care sunt de părere că nu ai nevoie de un act stupid ca o relație să meargă.

Iar frumoasa mea părere e evident, că căsătoria (intentionat am facut-o, da) este o irosire a timpului. În plus, mi se pare mult mai ok fără. Niciodată nu mi-au plăcut lucrurile bătute în cuie. Mă văd la 40 de ani cu o femeie cu care o să mă împac și-o să mă despart la fiecare 2 luni până când o să realizez că m-am plictisit să tot fac asta, iar cu oricine aș fi o să fiu conștient că ea e singura care conteaza pentru mine. Și da, cred că există "suflete pereche" (chiar dacă sună ca și numele unui serial retard de pe național TV la care se uită soră-mea) și nu e nevoie de un act care s-o dovedească.

Ah, ce-am deviat. Și la tine 5 fara 20'?

| gemeni6226 a răspuns:

Asta nu e o obsesie. Daca iubesti pe cineva doresti sa ai cu el copii, doresti sa ai o familie.Ori daca nu esti casatorita si ai copii cu barbatul respectiv el oricind poate sa-si ia adio de la tine de la copii.Si asa sunt destule divorturi. Daca nici macar atita bucurie nu poate da unei femei un barbat care o iubeste mult atunci da-o naibii de viata si de caracter indoielnic atunci al babratului.E altceva ca la varsta mea si dupa o casnicie de 22 de ani dupa ce am ramas vaduva si am crescut in mod frumos doi copii ma mai gindesc sa ma mai casatoresc sau nu si asta pentru ca la varsta asta te indragostesti mai greu pentru ca gasesti mai greu potrivire, dar cind ai o varsta intre 25-35 de ani ma gindesc ca doresti sa ai o familie, copii au nevoie de cadrul sigur ai unei familii.Tu fiind femeie si nedorind sa te casatoresti inseamna ca doresti dintr-o relatie doar placerea si scuze dar cred ca fugi de responsabilitati de aceea nu doresti casatoria pentru ca, casatoria inseamna sa te angajezi in responsabilitati.