| anonim_4396 a întrebat:

De ce teroristii/kamikaze/islamistii si toti astia omoara oameni? Care e scopul lor si de ce cred ca astfel pot ajunge in rai? O fac in numele lui Alah deci islamistii au scris in biblie sa ucida oameni care au alte credinte?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

In Coran nu scrie ca musulmanii trebuie sa omoare oamenii de alte credinte. Intr-adevar, sunt unele pasaje interpretabile, insa in niciun caz nu scrie asta. Teroristii astia de-i vezi tu la televizor luand parte la atentate nu sunt nicidecum de referinta, nu sunt definitorii pentru religia islamica. Aceasta se bazeaza pe cu totul alte valori, iar respectivii luptatori ISIS au inteles, intentionat sau nu, gresit ceea ce vrea sa spuna Coranul.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Hai sa fim seriosi, sunt niste unii platiti de niste smecheri care vor sa aduca panica in lume, nu sunt neaparat musulmani astia, sunt mafioti. Bat la pariu ca sunt mana-n mana cu americanii!

| AFR81 a răspuns (pentru Drimmero):

Fiecare e liber sa creada ce vrea. Pe mine nu prea m-a pasionat acest subiect, nu pot sa-mi dau o parere. Nu stiu care sunt "originile" lor, nu stiu de cine sunt pusi. Doar am facut cateva precizari din punct de vedere religios.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Din partea mea, sa se omoare intre ei, atat ii duce capul. Dar uite, pica multa lume nevinovata intre ei, omoara pe capete si nu se iau masuri...

| Drimmero a răspuns:

Sunt doar handicapati, au ei alte interese, vor sa instaureze panica si sa isi arate coltii. Abia astept momentul cand isi fac planuri sa atace Rusia, ii ia Putin si ii baga un buzunar apoi!