| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce uneori oamenii simt ceva, si se comporta altcumva? Eu de exemplu uneori simt ca vreau sa plang si sa ma arunc pe jos melancolic si trist, dar nu fac acest lucru, pur si simplu imi urmez instinctele de marioneta dirijata si rasuflu adanc.Crezi ca a fi curajos si tare inseamna a te abtine de la ceea ce simti ca vrei sa faci?

7 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pentru că uneori nu vrem să arătăm celorlalţi cum ne simţim sau pentru că nu vrem să lăsăm sentimentele să intervină în activitatea noastră.
Uneorii, a fi curajos şi tare înseamnă a te abţine de la ce simţi că vrei să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca e intodeauna mai bine sa pretinem ca suntem bine, fericiti.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e ai dreptate e mai bine sa pretindem ca suntem bine ca sa nu-i ingrijoram pe ceilalti dar nu putem sa ascundem adevarul la infinit in unele cazuri, trebuie sa spunem adevarul minciuna nu e mereu o solutie crede-ma.
Daca spunem adevarul putem sa fim ajutati si totul o sa fie cu adevarat bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Da,insa conteaza cat de mult le pasa "celorlalti" de tine, daca tin cu adevarat la persoana ta si sunt gata intr-adevar sa ajute sau doar te vor privii cu ochi sceptici si intrebatori si te vor arata cu degetul.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e conteaza cat de mult le pasa.

| Darius392 a răspuns:

Noua, oamenilor, ne place sa credem ca suntem fericiti, multumiti de ceea ce se intampla, de asta incercam sa ascundem tristetea si sa parem ca trecem peste obstacole cand de fapt ne impiedicam

| chilledzebra a răspuns:

Nu se numeste curaj, ci spaima. Spaima de a nu fi judecat sau parasit. Dar uneori, e bine. Ne face bine sa inchidem ochii si sa pastram totul pentru noi. Asta nu inseamna ca esti o marioneta. O marioneta nu are inima... Tu insa ai. Si tot ce vrei sa faci, e sa ascunzi asta de ceilalti pentru a nu-i ingrijora. Uneori o faci fara sa constientizezi spunandu-ti mereu ca: "Va fi bine!" desi stii ca doar te minti singur. E o situatie ironica. Niciodata nu stii daca ceea ce faci e bine pentru tine sau pentru altii. Esti vulnerabil si incerci sa ascunzi asta. Nu cred ca exista un leac sau vreo portiune magica demna de o schimbare. Stiu doar ca, desi constient sau nu, te lasi pe tine pentru cei din jurul tau. Iar asta demonstreaza ca suntem oameni si ca avem sentimente, nu doar niste bucati de carne umblatoare care nu folosesc nimanui...