| Bacemi a întrebat:

De multe ori fericirea are loc atunci cand nu ne ies planurile. Oare de ce? Ai trait sentimentul asta? Sa ai norocul sa nu iti iasa? Cum ti-a influentat viata descoperirea asta?

Răspuns Câştigător
| Kaℓi a răspuns:

N-am trait un asemenea sentiment. De regula, cand imi fac planuri le si realizez desigur ca, decizia de a actiona o iau dupa ce studiez toate variantele, luand apoi o decizia realizabila si actionez in acel sens.
Poti sa fii fericit ca, ai pierdut avionul, atunci cand s-a intamplat o catastrofa aviatica, ori feroviara sau cand masina in care ar fi trebuit sa fii, a fost prinsa intr-un carambol, atunci e mai mult o senzatie de multumire ca ai fost scapat de un deznodamant tragic si nu atata de fericire, dar poate fi interpratat si in acest fel.
Cred ca sentimentul de fericire este subiectiv si fiecare dintre noi i-l interpretam in mod diferit.
O sa dau aici un citat din Albert Eistein:
"Fiecare om este un geniu, insa daca ai judeca un peste prin capacitatea lui de a se urca in copac, acesta va trai toata viata crezand ca este prost".
Prin acest citat am vrut sa subliniez ca, fiecare dintre noi e unic si are o seama de calitati, insa nu putem sa fim buni la tot ce ne-am dori, daca nu avem dotarea care sa ne faca sa si realizam ce ne dorim, lucru ne ne-ar face si fericiti ca reusim, inseamna ca mai bine ca nu ne "iese" ce am fi vrut sa facem si atunci ne poate incerca si sentimetul de fericire "in nereusita".
E un punct de vedere, desigur ca vor fi si altele, care vor face interesant acest concept subliniat de tine.
Un gand bun si multa sanatate.

26 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Fericirea este relativa ca si adevarul absolut si totusi poti fi foarte fericit cand realizezi si lucruri marunte dar esti multumit sufleteste cu ceea ce ai.

| Kaℓi a răspuns:

Serendipitatea happy

| RAY a răspuns:

Eu nu caut fericirea nici n-am sa o caut, daca am ceea ce imi doresc sau daca am pe jumatate ce imi doresc e ok, pentru mine doar moartea e fericire restul sunt iluzi atat

| mariana a răspuns (pentru RAY):

A aprecia ca moartea este "fericire", mi se pare un pic hazardat, moartea este ceva ce se intampla in viata fiecaruia dintre noi dar cred ca, esti unica persoana care o poate considera ca ar fi o fericire.
E conceptul unei persoane pesimiste?
Viata nu ti-a deschis nici o "usa" prin care sa poti sa "zaresti" frumusetea vietii?
Eu, iti doresc sa cunosti sentimentul de fericire, cautandu-l in esenta fiintei tale si atunci vei vedea ca, a trai este esential, iar moartea se va impune ca o necesitate pentru finalul acestei trairi. Un gand bun si o gandire pozitiva te va ajuta sa te impaci cu tine si cu cei din jurul tau si sa gasesti sentimentul care-ti este strain in prezent.

| RAY a răspuns (pentru mariana):

Eu am scris altceva dar fiecare intelege altceva

| mariana a răspuns (pentru RAY):

Eu am inteles exact ce ai scris, poate ai dorit sa scrii altceva si nu ti-a reusit oricum, este bine daca vei tine seama de cele cuprinse in raspunsul meu catre tine, poate ca vei "zari" fericirea unde nici nu te astepti.

| RAY a răspuns (pentru mariana):

Nu stiu de ce incerci sa imi spui ca fericirea are vreo legatura cu a avea iubitaa banuiesc ca asta vrei sa spui ca o fata ma face fericit, o fata te face falit asta da

| Bacemi explică (pentru RAY):

Ba dimpotriva. Iti spune ca fericirea e inauntrul tau. Si tu ai inteles asta. Doar ca te-ai ratacit cumva pe drum. Nu cred ca ai inteles atat de bine pe cat crezi.

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Da de ce as avea nevoie de fericire si nu de o stare de normalitate?

| Bacemi explică (pentru RAY):

Dar cine a spus ca fericirea trebuie sa fie altceva decat o stare de normalitate? Fericirea nu e o stare de excitatie in care ai realizat cine stie ce. E pur si simplu intreaga calatorie. Sa poti fi multumit de cine esti si de drumul pe care il parcurgi, chiar daca nu stii neaparat unde vei ajunge si cand. Chiar daca ti-o mai iei in freza din cand in cand. Sa fii bucuros ca suferi pentru motivele corecte.

| RAY a răspuns (pentru Bacemi):

Atunci e ok

| mariana a răspuns (pentru RAY):

Fericirea, depinde de ce intelegi tu prin acest sentiment, este o stare de normalitate, pe care fiecare dintre noi si-o doreste. Ea este o modalitate de te simti bine, in pielea ta, de a aprecia seninul cerului, o buzica buna, o companie placuta, un peisaj frumos si nu neaparat de a avea o iubita ori un iubit de care sa depinzi tu si fericirea ta.
Daca ti-ai pus in gand ca tu nu poti fi fericit, acest lucru ti se va intampla si nu vei fi in stare sa apreciezi aceasta stare pentru ca, ti-ai ridicat un zid in jurul tau, complacandu-te in a-ti plange de mila si a te considera cel mai nescajit om de pe Planeta. Cred ca esti o persoana tanara care, a fost dezamagita de o cineva, in care ai investit sentimente dar, aceasta stare nu trebuie sa te transforme intr-o "victima".
Schimba-ti conceptul despre viata, despre ceea ce iti doresti si cum poti ajunge sa realizezi aceasta dorinta si vei vedea ca, doar de tine depinde daca esti multumit cu propria ta viata si daca esti fericit.
Poate de aceasta data, vei intelege ce ti-am scris si vei inceta sa te victimizezi. Aceasta intrebare a vrut doar sa scoata din starea de nemultumire o serie de tineri ca tine care, nu-si dau seama ca, fiind sanatosi, tineri, au tot ce-si pot dori pentru a putea sa ajunga in starea de bine pe care ti-o da sentimentul de fericire care, repet trebuie sa-l gasesti in sinele tau si sa-l proiectezi in viitorul tau, atragand spre tine, binele si reusita.
Un gand bun, multa sanatater si mai mult optimism, pe viitor.

| RAY a răspuns (pentru mariana):

Pe mine ma dor ochii acuma

| mariana a răspuns (pentru RAY):

Imi pare rau pentru tine, inseamna ca "n-ai putut citi si intelege" ce ti-am scris.O seara placuta.

| RAY a răspuns (pentru mariana):

Ba am citit si ai dreptate, doar ca eu vad fericirea ca o stare de normalitate

| T0T a răspuns:

Nu știu cum ar putea să mă facă faptul că nu îmi ies planurile fericit, mi se pare că e pe dos.

| MrLucas a răspuns (pentru T0T):

Sustin ce ai spus.

| T0T a răspuns (pentru MrLucas):

Depinde și în ce mod îți faci planurile. Unii și le fac în așa fel încât să fie mai rău dacă le ies...Se numesc decizii proaste iar dacă ceva te împiedică să le iei și îți dai seama mai târziu atunci e motiv de bucurie. Eu știu foarte bine ce vreau și planurile care nu mi-au ieșit până acum m-au făcut să mă simt prost.

| J0B0MAT a răspuns:

Niciodata nu mi s-a intamplat asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai ajuns la concluzia asta?

| Bacemi explică (pentru anonim_4396):

Din experientele traite. S-a intamplat uneori sa nu reusesc in ce vreau sa obtin. Si prin asta sa pot sa imi largesc viziunea mai mult decat inainte. Sa vad mai clar anumite lucruri. Sa imi dau seama ca sunt mijloace mult mai bune de a obtine ceea ce vreau decat calea aleasa initial. Sau ca momentan m-ar ajuta mai mult sa imi concentrez atentia in alta directie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bacemi):

Ceva e greșit aici, nu cred că ești fericit atunci când nu obții ceea ce îți dorești. asta doar dacă ne dorim ceva foarte mult, nu obținem și mai târziu realizăm că ne-ar fi făcut mult rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne place să facem planuri, avem impresia că trăim pe pământ ani mulţi şi gândurile zboară în voie, de asemenea, trăim cu impresia că ştim ce este mai bun pentru noi... oare de ce ne îndepărtăm tot mai mult de Dumnezeu şi devenim tot mai orbi sufleteşte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,am trait un astfel de sentiment, insa a fost, mai degraba, un amestec de fericire si tristete.Am mers la munte un grup de prieteni cu mai multe masini, iar eu, la intoarcere, trebuia sa merg in aceeasi masina in care m-am dus.Imi placea tare mult acel grup,soferul prudent,muzica buna,un grup pus pe glume, etc, doar ca una dintre fete, dintr-o alta masina a cerut sa ii cedez locul, avea rau de masina si.i l-am cedat.Masina respectiva a fost implicata intr-un accident urat.Am fost fericita ca nu am fost eu, dar.