| ShiroNeko a întrebat:

*Deci am niste intrebari legate de creatura asta : http://i.imgur.com/cc6PkCg.jpg * Daca si tu ai simtit acelasi fior in corp pe care l-am simtit si eu in timp ce cautam poze pe google images, imi pare sincer rau, si am luat poza care parea mai " inofensiva " de acolo. Urmeaza o poveste cu multe detalii pentru a putea pune intrebarile.
Acum cateva saptamani imi faceam ordine in biblioteca la ora 3 noaptea.Inainte sa termin de cules cartile de pe al doilea raft ( care apropo,erau intr-o pozitie vraiste ),pentru a le sorta frumos, am dat ochii cu acea insecta oribila. Am vazut-o pe coperta unei carti vechi( " Poezii alese - George Cosbuc, editura Minerva, Bucuresti - 1979 " ). M-am aplecat la dreapta, aproape de birou, si am luat al doilea lucru pe care l-am vazut in fata ochilor : o surubelnita ( primul lucru era un creion de grafit ). Deci am luat surubelnita si m-am intors catre carte, dar ghici ce: Insecta disparuse. cand am mai miscat de carti am gasit-o din nou si am incercat s-o omor. Am dat in ea cu varful surubelitei ( nu intr-un mod prost:Am incercat s-o folosesc ca pe-un cutit,nu ca pe-un cui) si am ranit insecta putin,dar evident ca a ajuns printre alte reviste aruncate pe-acolo si de acolo am pierdut-o.N-am mai putut-o gasi,deci m-am culcat.
Astazi,in timp ce-mi aranjam hartiile si desenele am intalnit una din nou. Era chiar mai mare si mai urata. Statea pe o plasa mare,in care-mi indesasem caietele scrise din timpul scolii( deci plasa aceea era plina cu hartii,schite idioate,servetele,caiete de la scoala si am mai aruncat eu cateva cutiute de iaurt ). M-am speriat oribil si am scos niste tipete ca PewDiePie. =)... Sunam aproape exact ca el,atat ca eu sunt fata.
Am luat primul lucru pe care l-am vazut : o cutie de carton goala de la o agenda si am lovit insecta. * Incep sa ma simt vinovata ca povestesc atat despre un lucru atat de stupid,dar e prea tarziu sa sterg tot,in plus mi-e lene sa ma opresc si sa incep sa o spun altcumva.Tin sa mentionez ca langa plasa de caiete, mai era o plasa, mai mica in care erau tot hartii si cartoane.*
Deci dupa ce-am lovit-o, a luat-o la fuga si s-a bagat in a2-a plasa( cea mica ). Atunci am luat ambele plase si le-am aruncat la gunoi,in curte.
Am decis c-o sa ma intorc si o sa caut o metoda de a ucide urmatoarea uratanie care mi se arata,dar n-am gasit nimic impresionant pe net ( sincer, nici nu m-am silit, si nici nu cred c-am dat cautare bine).
Inca ceva de mentionat : Acum cateva luni, de fapt, prin luna ianuarie cand abia incepuse anul 2014 am facut schimb de dormitoare cu fratele meu. Camera lui ( care este acum a mea ) are un geam care duce la strada pe care nu-l deschid prea des, dar cateodata il deschid ( de obicei il las deschis in timp ce-mi fac unghiile ) dar ideea e ca pana cand sa ma mut aici nu am intalnit niciodata o insecta ca asta.
Acum este momentul pe care probabil l-ati tot asteptat citind toate detalile( daca chiar ati citit tot. ); intrebarile mele sunt :
1. Aveti cartea " Poezii alese - George Cosbuc; editura Minerva; Bucuresti - 1979 "?
2. Avand in vedere ca are multe picioare, e rapida. Pot folosi vreun spray sau ceva care s-o incetineasca pentru a o putea prinde?
3. Care este cel mai potrivit obiect pe care l-as putea folosi pentru a o omora? ( Inafara de cutit, nu vreau sa tin cutite pe-aicea. )
4. Ati avut vreo "aventura" cu vreo fiinta care vi se pare respingatoare? Daca da, puteti detalia cat vreti in povestire, chiar ma plictisesc * Am realizat ca inca n-a aparut episodul 3 din Kuroshitsuji * (._.)
5. Vreun obsedat de anime pe-aici? :D
* la ce categorie as putea pune intrebarea asta? * =)... O s-o pun la "Hobbies & Pets ".
Hobby preferat dupa anime / desen / carti / pc : anihilarea mustelor.
6. De ce nu exista vreo categorie gen " Insecte revoltatoare "?

Doamne, iarta-ma pentru categoria asta, dar CHIAR nu stiu unde sa plantez intrebarea.

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Ce fain povesteşti...
Priveşte partea bună: măcar ai talent la scris, dacă nu şi la capturat "monştri".hee hee

Am avut şi eu câteva întâlniri absolut terifiante cu miriapode...brrr! Nici nu vreau să-mi amintesc.

Să-ţi spun cum eu aş proceda.
Există în comerţ spray-uri ultra puternice şi profi, care cuprind o paletă largă de insecte (torturează un vânzător de produse de genul, să-ţi recomande cel mai bun), sunt spray-uri toxice cu care este recomandat să dai în toată casă din abundenţă, înainte să ieşi din ea în viteză, lipsind măcar vreo oră, două. În acest timp toţi musafirii nepoftiţi leşină (mai delicat spus) şi la întoarcere îţi rămâne doar să aeriseşti bine casa şi să-i strângi pe unde au picat.
Este o soluţie rapidă şi eficientă. Cam atât. Succes! A, şi la scris, şi la scris... day dreaming

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Chiar povesteste fain happy are umor!
Numai ca pe al meu nu l-a sesizat... poate doar am eu impresia ca am simtul umorului laughing

11 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

big grin
Foarte tare povestea! a trebuit sa o recitesc, nu am inteles din prima niste chestii laughing
De exemplu, am priceput (din cauza vitezei in care am citit) ca insecta era pe coperta volumului de Cosbuc... adica, era coperta volumului, desing-ul laughing intelegeam daca era vorba despre Kafka, dar Cosbuc? happy
Si mi-a placut treaba cu fereastra deschisa... crezi ca se usuca mai repede lacul de unghii?winking
1. Am cateva bucati de Cosbuc, dar e intuneric si ma tem sa nu fie vreun miriapod pe acolo... nici nu ma gandesc sa ma duc sa verific.
2. Vrei sa o prinzi sau sa o anihilezi? daca vrei sa o capturezi, poti sa o incetinesti cu un clei, o sa-si prinda macar cateva picioare in el.
3. Aha, asta lamureste si chestiunea de mai sus. Incearca cu un plici.
4. Da, am avut un fel de, dar nu pot vorbi despre asta. Inca e in functie.
5. Este unul chiar simpatic, se numeste Bezea.
6. Nu cred ca ar fi potrivita, e rau intentionata denumirea. Sunt si ele niste creaturi care incearca sa supravietuiasca.

| ShiroNeko explică (pentru Kaℓi):

Nu-l las deschis sa mi se usuce mai repede, il las deschis ca sa nu mai miroasa a oja si acetona ( Ca sa-mi iasa mie unghiile este nevoie de cel putin 1 ora si jumatate..si daca sunt suficient de indemanatica la mana dreapta, le sterg si de 4 ori (._.) ), pentru ca se intampla sa apara tata si sa intrebe : " Iara miroase a oja aici straight face " si apoi imi tranteste morala cum ca o sa lesin de la mirosul ala xD. Nu vreau s-o prind si s-o anihilez, vreau s-o prind si s-o torturez. cand ai mentionat de clei, mi-ai pus imagintia la incercare, multumesc :3. Iti astept povestirea & mersi pentru anime-ul recomandat.

| Kaℓi a răspuns (pentru ShiroNeko):

Era o gluma, cu fereastra! laughing si in general, cu toate...
(Nu e un anime, e un utilizator TPU pasionat de animewinking )

| ShiroNeko explică (pentru Kaℓi):

:1... uhm.ok xD. Merci xD...

| Kaℓi a răspuns (pentru ShiroNeko):

... xD si eu... sper ca e de binewinking

| suităr a răspuns:

1.Nu
2.Da' când e pe jos dă cu un picior pe ea, fă-i ceva laughing
3.Sincer,nu știu.
4.Mda,am arahnofobie, și culmea, IN BUCĂTĂRIE SUNT DOAR PĂIANJENI MOR OK
5.La câtă japoneză știu eu.
(am o obsesie cu Armin din SnK șhht)
6. Vreau categorie anti-păianjeni.

| ShiroNeko explică (pentru suităr):

2. O spui de parca ar trebui sa calc pe o scama! xD Si eu am mocheta in dormitor, deci nu am cum s-o calc cu talpa goala :C.
4. Nu mi-e frica de paienjeni. cad aveam 9-10 ani gaseam cate unul si-i rupeam picioarele :1...
multumesc. :3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5. Sunt aici.
6. Adminii n-au avut imaginație.

Nu crezi că ar fi mai simplu să cumperi spray de omorât insecte?

| ShiroNeko explică (pentru anonim_4396):

Am spray, dar nu crezi c-ar fi mai putin amuzant? x3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. nu pentru ca am obiceiul sa imi scot toate cartile de pe raft, pentru ca fiecare carte e destul de urata sa ma enerveze pana ramane lemnul tare si gol
2. *incepe un cantec...* am nevoie de un barbat care sa omoare insectele pentru mine
3. *nuuuu nu te ating dar poti sa locuiesti aici, am fi ca nick si nora*
4. am unit piscaturile de ahm cu pixul neavand incotro si dezvelindu-mi coapsa am zis: ghici iubitule ce constelatie e asta laughing)
5. mmm in afara de. cred ca pictez pasari flori si fluturi
6. suntem satui de noi insine laughing