| ChibiRose a întrebat:

Deci, trebuie sa va spun o poveste care s-a intamplat acum cateva zile:"Martina, prietena mea, tocmai iesise afara.Mama ei era la un magazin si lasase catelusa(Pufa) singura cu niste prieteni.Cand a iesit Martina Pufa er pe cealalta parte a strazii.Martina a strigat-o sa se intoarca inapoi.Catelusa a venit cu pasii ei lenti si topaiti.Pe strada aceea mergea un logan rosu.Cand a vazut-o, soferul loganului a accelerat cu gandul de a o calca. A calcat-o peste cap, strivindu-i craniul si partea dreapta a fetei, totul sub privirile ingrozite ale Martinei.Catelusa s-a zbatut cateva secunde, dar creierul ei fiind facut bucatele, nu a rezistat si a murit.Mama Martinei a pus catelusa pe trotuar si a spalat de sange strada.Plangeau si ea, si Martina vazand catelusa care sangera din gura.Noi ne-am adunat si am plans alaturi de ele, pentru ca tineam mult la Pufa.Cienva a mangaiat-o pe cap, realizand ca era strivit complet.Au ingropat-o in curtea din spatele blocului.Martina e inca in stare de soc si plange non stop.Ca sa o ajute, mama ei i-a luat alt catel, dar nimic nu o inveseleste."
Acum vine alta poveste:"Mergeam spre scoala cand am vazut pe mijlocul strazii o pisica fara cap si picioarele din spate.Mai in fata, intr-o masina, cineva arunca pe geam fragmente de carne si blanita de pisica.Am ramas socati."
Intrebarea este:Aceste bestii barbare pot fi numite oameni? Ce credeti despre ei? Omul care a calcat catelusa desi vazuse fetita de nici 9 ani strigand-o, simtea pur si simplu o placere sadica in a ucide animale, in a distruge viata unei copile nevinovate si o fiinta fara aparare? Sau cei care au ucis pisica, sunt monstrii! Ce se intampla in aceasta lume? Cine sunt acesti monstri oribili si cum de traiesc printre oameni?

12 răspunsuri:
| juniper a răspuns:

Oamenilor din zuia de azi nu le mai pasa de animale si la stiri arat cum sunt torturate bietele animale fara mila, ar trebui sa suni la protectia animalelor si sa inregistrazi numarul masinii si sa il reclami pe omul acela, nu-i drept...catelusul nu a facut nimic si totusi plateste intr-un mod crud si nedrept, daca i-a luat un alt catel, sa aiba uriasa grija de el/ea, sa nu o lase nici o clipa singura, mai ales de cealalta parte a strazii, unii oamenii sunt intr-adevar niste bestii barbare care ucid cu cruzime animalele nevinovate, foarte foarte putini oameni au mai ramas carora intr-adevar le pasa de animale, cam 1 % au ramas, numai ei pot schimba lumea. Cu siguranta acele "bestii" nu pot fi numite oamenii, din cauza banilor si tehnologiei astea, oamenii se incapataneaza pe zi ce trece si devin mai agresivi, egoisti si nepasatori de ceea ce este frumos si minunatiil pe care le-a lasat Dumnezeu. Bucura-te de minunile pe care le-a dat Dumnezeu pana nu e prea tarziu. Animalele trebuie aparate. PRotejati animelele!

| juniper a răspuns:

Oamenilor din zuia de azi nu le mai pasa de animale si la stiri arat cum sunt torturate bietele animale fara mila, ar trebui sa suni la protectia animalelor si sa inregistrazi numarul masinii si sa il reclami pe omul acela, nu-i drept...catelusul nu a facut nimic si totusi plateste intr-un mod crud si nedrept, daca i-a luat un alt catel, sa aiba uriasa grija de el/ea, sa nu o lase nici o clipa singura, mai ales de cealalta parte a strazii, unii oamenii sunt intr-adevar niste bestii barbare care ucid cu cruzime animalele nevinovate, foarte foarte putini oameni au mai ramas carora intr-adevar le pasa de animale, cam 1 % au ramas, numai ei pot schimba lumea. Cu siguranta acele "bestii" nu pot fi numite oamenii, din cauza banilor si tehnologiei astea, oamenii se incapataneaza pe zi ce trece si devin mai agresivi, egoisti si nepasatori de ceea ce este frumos si minunatiil pe care le-a lasat Dumnezeu. Bucura-te de minunile pe care le-a dat Dumnezeu pana nu e prea tarziu. Animalele trebuie aparate. PRotejati animalele!

| juniper a răspuns:

Oamenilor din ziua de azi nu le mai pasa de animale si la stiri arat cum sunt torturate bietele animale fara mila, ar trebui sa suni la protectia animalelor si sa inregistrazi numarul masinii si sa il reclami pe omul acela, nu-i drept...catelusul nu a facut nimic si totusi plateste intr-un mod crud si nedrept, daca i-a luat un alt catel, sa aiba uriasa grija de el/ea, sa nu o lase nici o clipa singura, mai ales de cealalta parte a strazii, unii oamenii sunt intr-adevar niste bestii barbare care ucid cu cruzime animalele nevinovate, foarte foarte putini oameni au mai ramas carora intr-adevar le pasa de animale, cam 1 % au ramas, numai ei pot schimba lumea. Cu siguranta acele "bestii" nu pot fi numite oamenii, din cauza banilor si tehnologiei astea, oamenii se incapataneaza pe zi ce trece si devin mai agresivi, egoisti si nepasatori de ceea ce este frumos si minunatiil pe care le-a lasat Dumnezeu. Bucura-te de minunile pe care le-a dat Dumnezeu pana nu e prea tarziu. Animalele trebuie aparate. PRotejati animalele!

| juniper a răspuns:

Oamenilor din ziua de azi nu le mai pasa de animale si la stiri arat cum sunt torturate bietele animale fara mila, ar trebui sa suni la protectia animalelor si sa inregistrazi numarul masinii si sa il reclami pe omul acela, nu-i drept...catelusul nu a facut nimic si totusi plateste intr-un mod crud si nedrept, daca i-a luat un alt catel, sa aiba uriasa grija de el/ea, sa nu o lase nici o clipa singura, mai ales de cealalta parte a strazii, unii oamenii sunt intr-adevar niste bestii barbare care ucid cu cruzime animalele nevinovate, foarte foarte putini oameni au mai ramas carora intr-adevar le pasa de animale, cam 1 % au ramas, numai ei pot schimba lumea. Cu siguranta acele "bestii" nu pot fi numite oamenii, din cauza banilor si tehnologiei astea, oamenii se incapataneaza pe zi ce trece si devin mai agresivi, egoisti si nepasatori de ceea ce este frumos si minunatiil pe care le-a lasat Dumnezeu. Bucura-te de minunile pe care le-a dat Dumnezeu pana nu e prea tarziu. Animalele trebuie aparate. Protejati animalele!

| juniper a răspuns:

De ce a aparut de mai multe ori raspunsul meu?

Janina
| Janina a răspuns:

Imi pare rau pentru prietena ta... poate reusiti sa o inveseliti cu un alt animalut...
din pacate asta este Romania in care traim si nu putem face prea multe

| Jonsdottir a răspuns:

Offf, ce lume rea crying. Ce au cu bietele animale?! Astia nu se pot numi oameni, sunt monstri! Cum poti sa omori un suflet nevinovat?!
Mi se face greata cand aud de asemenea oameni, scuze, monstri straight face. Trebuie sa faca puscarie pentru asa ceva, e ca si cand ai omori un om crying.

| putzulica a răspuns:

crying si pe catelusa mea o cheama pufahappy si acesti monstri exagerat de... angryangryangry trebuie sa moaraangryangry imi pare ff rausad! Si, si eu am vazut un caine strivit sad pe strada, cand mergeam, dar soferul acela a incercat sa evite accidentulsad si dupa ce i-a strivit capul s-a dat jos sa vada daca e ranitcrying( intr-un fel e comic! si apoi acel om fiind femeie a inceput sa planga.sad i parea rau. nu mai putea conduce... a sunat un prieten...sad!

| putzulica a răspuns:

Juniper nu cumva vrei sa castigi puncte si ai raspuns de atatea ori?

| bluerose a răspuns:

Ar trebui sa se infiinteze si la noi "politia animalelor" si bestiile astea sa faca PUSCARIE.

| ChibiRose explică:

Nu am numarul masinii, asa ca daca este cineva din rm.sarat si stie oameni cu logan rosu, sa-mi trimita niste poze cu proprietarul poate il recunoaste Martina...

| ChibiRose explică:

Andreyeugen, cred ca acea femeie chiar regreta, aceea macar e umana si a incercat sa evite animalutul.Noi aici vb. de monstri reali!