| ambicio a întrebat:

Deja vu, ați avut stări? Ce credeți despre asta?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Cea mai plauzibila si raspandita teorie e ca e o desincronizare intre ceea ce vezi si interpretarea creierului tau. De aceea vezi un lucru acum si creierul doar peste o secunda il constientizeaza, ai impresia ca totul pare foarte familiar deoarece imaginea pe care ai vazut-o e in trecut dar o constientizezi doar acum. Nu stiu sa o explic mai bine de atat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Mie imi este destul de clar ca exact asta se intampla.

29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cateodata am vise ciudate parca prevestesc viitorul

| ambicio explică (pentru RAY):

Viitorul tău apropiat?

| RAY a răspuns (pentru ambicio):

De exemplu acum doua nopti am visat ca cineva isi lua viata in baie, eram acolo asa lucid era visul ca parca eram acolo, am vazut toata scena

| ambicio explică (pentru RAY):

Dar lucrurile care le visezi nu se împlinesc, nu?

| RAY a răspuns (pentru ambicio):

Din fericire sper sa nu se implineasca niciodata

| ambicio explică (pentru RAY):

Doamne ajuta sa nu se împlinească

| Drimmero a răspuns:

Am traiti sute de genul, si stateam si procesam si tot procesam ceea ce intampinam si am ajuns la o singura concluzie... viata asta este ciudata!

| ambicio explică (pentru Drimmero):

Chiar este ciudată!

| Drimmero a răspuns (pentru ambicio):

E terminata rau de tot, dar si frumoasa!

| deeeaqq a răspuns:

Da prietenaş, am avut stări
Nu cred nimic, adică am uitat ce cred. :/

| UnBroken2016 a răspuns:

Da dar incerc sa nu dau mare importanta.

| seth2016 a răspuns:

Poate ma numar printre privilegiati. happy Eu am trait si un fenomen jamais vu. La vremea respectiva nu i-am dat importanta. A fost foarte scurta experinta, o secunda si am tratat-o ca o curiozitate. Ca mai toata lumea care traieste un astfel de fenomen (1/3 - 2/3 din populatie?). A inceput brusc si s-a terminat la fel de brusc.

Mai tarziu cand am deschis prima data manualul de psihiatrie am aflat ce este.

Experienta deja vu a venit mai tarziu. Stiam deja ce se intampla si am incercat sa o examinez putin. Parca de data asta a durat mai mult, sau cel putin asa mi s-a parut. Spre deosebire de experienta jamais vu nu a inceput brusc, ci treptat. A fost mult mai intensa si spre final intensitatea a scazut treptat pana a disparut. M-am bucurat de ea cat am putut. Si bine am facut pentru ca de la o anumita varsta nu mai apar. N-am gasit nimic paranormal, n-am anticipat viitorul, nu era vreo experienta dintr-o viata anterioara si nu m-am aflat in doua universuri paralele happy. Am stiut de unde vine amintirea si n-am gasit nici o legatura emotionala. Tind sa cred ca e mai degraba o eroare seaca de memorie care in complexitatea creierului uman ajunge sa fie traita mai spectaculos. M-a ajutat sa inteleg mai bine cum e cu granita intre normal si psihopatologic.

In cazurile patologice bolnavului ii lipseste critica, nu se bucura si nu i se pare nimic ciudat cand traieste un jamais vu sau deja vu. E convins de ce vede, parca ar ceda la argumente, dar revine si se uita cu neincredere la tine. La un om bolnav fenomenele apar mult mai des decat in normalitate, de cateva ori / zi si uneori devin persistente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai raspandita teorie e ca agkasgkjangjkanfgkjalnglkjankjad.

| ambicio explică (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg

| anonim_4396 a răspuns (pentru ambicio):

Deja vu..hm,da am avut,dar nu am idee de ce. Adica suspectez eu ceva,dar nu postez aici ca sunt handicapati care nu stiu sa respecte o parere si n am chef sa le dau ignore sau nu stiu ce, ma rog, nu vreau sa vad cat is de prosti, asta e principalul motiv, asta ca sa fiu sincer.

| ambicio explică (pentru anonim_4396):

Și ce legătură are asta cu postarea mea? Răspunzi doar dacă ai plăcerea și nu ar trebui să îți pese ce cred ceilalți

| anonim_4396 a răspuns (pentru ambicio):

Am avut deja vu.Ma simt confuz, incerc de fiecare data sa imi dau seama ce e, dar nu ajung niciodata la o concluzie.Probabil s-au facut studii despre asta, nu m-am chinuit sa le citesc.
Tu ce parere ai? happy

| ambicio explică (pentru anonim_4396):

Eu rămân confuză și pe gânduri de fiecare data. Sincer nu știu ce sa cred, oricum nu cred în povesti gen "am trăit altă viață la fel", mai plauzibila este teoria data de Curiousstuff

| anonim_4396 a răspuns (pentru ambicio):

Nu stiu teoria lui. thinking
Oricum mi se pare ciudat,merg relaxat, trec printr-un loc, fac anumite gesturi, si parca ma trezesc din vis, brusc.

| ambicio explică (pentru anonim_4396):

Am pus această întrebare deoarece mi s-a întâmplat asta curând și mi se pare foarte ciudat, exact cum descrii tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut de multe ori, e ca si cum ai retrai momentul. Dar cum ar fi fost posibil daca intr-o alta viata ai fi fost o alta persoana? Eu cred ca e ceva in subconstientul nostru nu sunt sigur.

| Nitunitu a răspuns:

Deja vu= Deja vazut /trait

Experienta de Deja vu apare atunci cand se ciocnesc doua lumi paralele in aceeasi postura in aceeasi fractiune de secunda.

In acest univers si intr-unul paralel (exista nenumarate universuri paralele) in aceeasi secunda ai vacut aceeasi miscare sau ai vazut acelasi lucru.

Nu traim in univers, traim in multivers si copiile noastre din celelalte parti sunt poate la o mica sau mare decizie distanta luata intr-un moment dat.

Exemplu:

Acum eu iti scriu raspunsul la intrebare, poate asta fac si intr-un alt univers paralel in care sunt doctor sau pictor si urmatoarea mea decizie s-ar putea sa fie aceeasi ca aici si in alta parte. Adica daca ma ridic acum de la birou si beau un pahar cu apa in ambele universuri paralele o sa am deja vu.

Asta pentru ca in alta parte fac deja acelasi lucru si acum doar il repet iar creierul meu nu percepe de ce beau acelasi pahar de apa care l-am mai baut in acelasi timp si se intreaba ce e asta?

Desi stie ca am mai facut aceeasi actiune in acelasi timp.

Nu stiu daca ati mai trait deja vu dupa deja vu, adica la un momendat sa ai deja vu dupa care altul. E ca si cum ti-ai sti viitorul pentru cateva clipe.

Te-am lamurit?

| ambicio explică (pentru Nitunitu):

Sunt uimita mai exact. De unde deții atâtea informații?

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Nitunitu):

Mi-ar place sa pui o intrebare separata pentru "universuri paralele".
Ca sa am unde sa nu fiu de acord. happy

Scuze, Onlyyou77. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nitunitu):

Te uiti prea mult la sf-uri. Si mie imi plac,le prefer in locul celor de dragoste,insa un univers paralel, in conceptia mea, inseamna cu totul altceva, nu sa fiu in "n" locuri in acelasi timp, facand exact acelasi lucru.Adica na, as putea sa ma scarm in fund in acest moment intr.un univers paralel.

| Nitunitu a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi te rog ai atins vreodata iubirea? Ai vazut-o? Dar o simti...

Ai vazut vreodata oxigenul? L-ai gustat? Dar il inspiri

L-ai vazut vreodata pe Dumnezeu? Dar ii simti iubirea neconditionata...

Nu ma uit la Sf-uri traiesc SF-uri zi de zi cand vad ca multi dorm si putini sunt trezi...

| Nitunitu a răspuns (pentru ambicio):

M-am trezit intr-o zi scarbit de tot ce se intampla in jurul meu si de oamenii rai si am vrut sa vad si lumea nevazuta.

Legile universului cum functioneaza

Legea atractiei

Legea Compensatiei

Legea Armoniei

Cum simt animalele oamenii, daca plantele au viata, ce ma inconjoara de fapt, etc...

Ma pasioneaza si Demonii si Ingerii.

Ca sa intelegi un lucru important toti avem demoni si ingeri interiori.

Este acel moment in care vrei sa faci ceva si o entitate nevazuta te impinge la bine alta la rau, Tu ai decizia de a alege in tot.

Sunt multe de vorbit, chiar foarte multe.

| ambicio explică (pentru Nitunitu):

As fi interesata de aceste lucruri