NOname
| NOname a întrebat:

Despre situația de la Roșia Montană ce părere aveți?
"Proiectul constă în deschiderea celei mai mari exploatări aurifere la suprafață, prin cianurare, din Europa care va cuprinde, în Valea Roșia, patru cariere deschise și o uzină de prelucrare cu cianuri a aurului și argintului, iar în Valea Corna un iaz de decantare a substanțelor chimice cu o suprafață de 367 hectare.
Una din principalele temeri cu privire la acest proiect este legată de un posibil accident ecologic asemănător celui de la Baia Mare din anul 2000, când ruperea unui baraj al iazului de decantare a dus la poluarea cu cianură a Tisei și a Dunării, moartea a 1200 tone de pește și contaminarea resurselor de apă a 2 milioane de oameni."
http://www.youtube.com/watch?v=22O9J8PRK-Y

Răspuns Câştigător
| Petrica44 a răspuns:

In primul rand este mult mai mult aur la Rosia decat spun ei.In al doilea, acolo este un sit arheologic de o valoare inestimabila! Nu am niciun dubiu ca strainii vor lua si ultimul gram de aur din Romania, chiar cu ajutorul romanilor.Aurul este singura valoare reala din lume, nu dolarii, euro sau leii! Cine are cateva cunostinte, stie ca dolarul este o fantoma, o bucata de hartie scoasa la imprimanta care sta sa explodeze in orice moment. Foarte multi oameni o sa aiba de profitat, de pe urma prostiei romanilor, prosti care isi vand tara pe nimic. Dragii nostri conducatori, ne binecuvanteaza cu imprumuturi externe care asigura sclavia in Romania, pentru multi ani de acum inainte. Puhoaie de bani dispar ca prin minune, prin mii de afaceri fantoma intre stat si" baieti destepti". Romanul rezista si se consoleaza cu o manea si cu votul acordat euforic, tuturor baietilor simpatici.Suntem un popor de kamikaze care nu numai ca se sinucide, dar se asigura ca viitoarele generatii vor avea aceeasi soarta!
Catastrofa ecologica, poate fi de sute de ori mai mare, ca cea din Ungaria din anul 2010 parca. Specialistii in domeniu, se tem ca efectele catastrofale pot fi de necontrolat... Apele poluate ar putea ajunge pana in Marea Neagra!

| NOname explică (pentru Petrica44):

De acord. În special cu...
"Suntem un popor de kamikaze care nu numai ca se sinucide, dar se asigura ca viitoarele generatii vor avea aceeasi soarta!
Catastrofa ecologica, poate fi de sute de ori mai mare, ca cea din Ungaria din anul 2010 parca. Specialistii in domeniu, se tem ca efectele catastrofale pot fi de necontrolat...".

| IMC90 a răspuns (pentru Petrica44):

Esti asa sigur ca aurul e singura valoare reala?

| NOname explică (pentru IMC90):

Dacă urmărești acest interviu, adus de @pyma, cred că îți va răspunde la întrebare.
http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/diverse/aurel-santimbrean

| IMC90 a răspuns (pentru NOname):

Ideea e ca pe straini, nu aurul ii intereseaza, ca n-au ce face cu ala.
Acolo exista zacaminte de uraniu si wolfram, de 1000 de ori mai utile, mai importante si mai valoroase decat aurul. Iar uraniu mai e si radioactiv...

| NOname explică (pentru IMC90):

De acord, sunt și alte metale valoroase în acea zona, dar nici cele 314 de tone de aur (însemnând aproximativ 18, 2 miliarde de dolari, din care România ar primi doar o mică parte, iar cu politicienii de acum nici puținul acela nu ar ajunge acolo unde trebuie - poporul ar ramâne tot sărac) și 1600 de tone de argint nu trebuie neglijate.

Nu aș putea să spun că "pe straini, nu aurul ii intereseaza, ca n-au ce face cu ala", ci că aurul nu este singurul care îi interesează.

http://apologeticum.wordpress.com/......a-aurului/

"Din anumite informatii, in contractul de concesiune secretizat se spune ca orice metal in plus recuperat intra in beneficiul celui care exploateaza zacamantul."

Deci suntem furați și pe față, și pe dos, direct și indirect...
Bătaie de joc...

| Petrica44 a răspuns (pentru IMC90):

"Aurul este echivalentul general prin care se exprimă valoarea tuturor mărfurilor şi produselor, cât şi valoarea banilor (de hârtie) aflaţi în circulaţia monetară."...Este o fraza dintr-un articol de specialitate, pe care daca doresti il poti vedea mai jos in intregime.

| IMC90 a răspuns (pentru Petrica44):

Iti zic numai atat (ca sa parafrazez un coleg):

Haurul, e bun doar sa ti-l pui la gat sau pe degete. Uraniul, petrolul si alte resurse sunt adevaratele necesitati ale societatii.
Aurul propriu-zis n-are nicio valoare, nu e bun la aproape nimic.

| Petrica44 a răspuns (pentru IMC90):

happy Din fericire eu nu am niciun gram... vorba aia: "sarac si curat".Si referitor la raspunsul tau, ai dreptate...pentru noi nu prea are valoare, dar pentru un stat are.

42 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

P.S. Prețul aurului:
http://www.youtube.com/watch?v=XICf-PCGRJM

NOname
| NOname explică:

Și cât de bine suntem manipulați...

http://www.youtube.com/watch?v=2frJ3e0hxPE

"The greatest form of control is when you think you’re free when you’re being fundamentally manipulated and dictated to. One form of dictatorship is being in a prison cell and you can see the bars and touch them. The other one is sitting in a prison cell but you can’t see the bars but you think you’re free.

What the human race is suffering from is mass hypnosis. We are being hypnotized by people like this: newsreaders, politicians, teachers, lecturers. We are in a country and in a world that is being run by unbelievably sick people. The chasm between what we’re told is going on and what is really going on is absolutely enormous."

NOname
| NOname explică:

Site-ul oficial celor care chiar încearcă să salveze Roşia Montană: http://rosiamontana.org/

http://stareanatiunii.com/maia-morgenstern-salvati-rosia-montana-video.html

http://www.adevarul.ro/......27989.html

De când am văzut clipul pentru prima dată, în imaginea Maei Morgenstern văd țara noastră. Mi se pare întruchiparea perfectă a României: frumoasă, chinuită, însângerată, epuizată, dar totuși demnă, respectabilă, mândră...sau cel puțin așa ar trebui.

NOname
| NOname explică:

"Evident, ăsta e şi momentul în care persoanele şi ONG-urile care s-au bătut vreme de atâţia ani contra cianurilor de la Roşia Montană trebuie să se mobilizeze la maxim, şi să lupte nu numai cu energie dar şi în mod inteligent. Pe măsură ce reclamele tot mai duioase ale RMGC inundă ecranele unor televiziuni disperate după bani, blocajul mediatic va deveni tot mai apăsător. Iar societatea civilă trebuie să lupte pe toate fronturile disponibile. Sigur, o bătălie importantă se va da în tranşeele netului, pe twitter, pe facebook şi pe toate celalalte social media. Trebuie făcut apel la bloggeri a căror conştiinţă nu se vinde pe două parale, la puţinii ziarişti români a căror conduită profesională nu funcţionează după mercurial, dar asta nu ajunge. Pentru că, în final, un regim banditesc precum cel instituit în România de Traian Băsescu nu ştie decât de frica străzii. Iar proiectul de la RMGC va putea fi oprit doar când în poartă la Cotroceni vor bate câteva mii de oameni care vor cere oprirea acestei aberaţii cu cianuri sau DEMISIA!"

http://optimvs.wordpress.com/......a-montana/

NOname
| NOname explică:

Sweet People...
http://www.youtube.com/watch?v=gEbhjxSS4Zg

| Petrica44 a răspuns (pentru NOname):

Iti multumesc!

| NOname explică (pentru Petrica44):

Eu îți mulțumesc. :)

P.S. http://www.youtube.com/watch?v=4N3N1MlvVc4

| Petrica44 a răspuns (pentru NOname):

happy Asa este... unii sunt cu adevarat "nebuni"! happy

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......eu-contra/

Apache
| Apache a răspuns:

Ma bucur sincer ca sunt inca persoane care pun natura si ce lasam generatiilor viitoare mai presus decat banii si lacomia nationala.
Ce am rezolva daca am vinde rosia montana?
Am primi niste bani pe aurul NOSTRU, bani pe care i-am toca in cativa ani ..si care nici macar nu o sa se simta in buzunarul nostru.
Indiferent cati bani ai primi nu se merita sa distrugi ecosistemul acelui loc pentru generatiile viitoare..si nu se merita sa risti un accident ecologic de amploare.
Romania e saraca, e corupta, e tampita...dar baremi e frumoasa.
Sa nu distruga si asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apache):

Apache, stii pana la urma cum sta treaba cu Rosia Montana? iti zic eu...
Pana prin 1990 a mers bine-merci, tot cu cianuri (dar alt procedeu, mai vechi), tot cu extras aurul si daramat munti, etc. Si nimeni nu avea nimic de obiectat, ba dimpotriva, ne faleam ca avem aur cat pentru toata Europa de Est. Aur pe care il si vindeam altora, cand ne mai trebuia cate ceva.
Boon, si a venit FSN-ul la putere... brusc, toate companiile astea au devenit falimentare rolling on the floor rolling on the floor Auzi, nu "depasite tehnologic", ci FALIMENTARE, desi stateau pe un munte de aur rolling on the floor rolling on the floor
No' acum' vin baietii simpatici de la George Resources si zic: las' ca vi-l scoatem noi, daca voi nu va pricepeti! Brusc, nu mai sunt falimentare. Si tot asa de brusc, apare un crivat ecologic dinspre Est (baietii de la G.Resources fiind dinspre vest) care tipa ca: Ah, doamne! Poluam ecologic chiar inima dacica a Romaniei, si alte tembelisme, la fel cum tipa (tot aia dinspre estul gazprom-ic) zilele astea ca vezi doamne, extragerea gazelor de sist din subteran, de catre Chevron, o sa polueze panza de apa freatica din Dobrogea (stiindu-se ca panza respectiva e deja poluata, nu degeaba scot astia din Castelu' motorina cu galeata, direct din put)
Deci ce sa mai zic? Daca zic Da, cad de fraierul politicienilor ce au semnat aranjamentul mafiot cu G.resources... daca zic Nu, ajung ca NOname, militant fraier al rusilor, sanchi ecologist.
Eu zic deci asa: facem o noua licitatie internationala, punem conditii dure de exploatare ecologica si drepturi la profit, si ne tinem cu dintii de conditii pana s-o gasi un cumparator adevarat. Daca nu, nu! Ca nu ne grabeste nimeni, muntii aia o sa stea acolo pentru romani si peste 100 de ani...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Manevre politice.
Lasa ca esti tu desteptul lu bASSe. Ma lasi sa m-asez pe nasu tau ca obosesc?

| Apache a răspuns (pentru anonim_4396):

Omule dar pana la urma toata lumea stie ca in umbra sunt interese politice...
Nu cred ca e cineva atat de idiot incat sa creada ca toata treaba asta e curata si vizibila de ochii lumii.
Logic ca inainte de 90 toate mergreau bine, dupa ce au venit astia au vandut tot din tara ...si au privatizat toate companiile importante.
De asta am ajuns acum unde suntem.....ca tara bogata avem, dar am vandut-o la altii.
De asta ma impotrivesc la rosia montana, cine stie ce ecologist nu sunt, dar baremi daca tot suntem saraci lipiti pamantului....baremi frumusetea tarii sa o pastram

| NOname explică (pentru Apache):

Îmi place cum gândești.

| stejara2 a răspuns:

Urmaresc de ani buni aceasta lupta intre cei,, pro" si,, contra", fac parte dintre cei care nu sunt de acord cu acest proiect, se vor oferi poate locuri de munca, dar se vor distruge multe asezari si vestigii, plus natura va arata,, ciopartita"si se poate si fara acel aur, dar cum avaritia unora nu are limite, eu stiu?

| mdany a răspuns:

Macar daca am avea ceva de castigat.Caci aurul asta merge oricum dincolo de granitele romanesti si noi ramanem cu..pietrele.Aici oricum e o afacere..si nu merita sa ne apucam acu de povesti nemuritoare. Oricum tara asta ii vanduta imediat cu totul, caci degeaba vrei sa faci ceva cand 10 te trag in jos.

| Dumnezău a răspuns:

Tare as vrea sa ii vad pe baietii si fetele porniti pe aparat zona de mai sus, intr-o situatie ipotetica, de genul celei ce-o prezint:

Te cheama Ion/Ioana, ai 35 de ani, sotul/nevasta iti e pe boala, somer, tu esti zilier, undeva in zona Rosia Montana.RMGC-ul iti ofera un loc de munca bine platit, in viitoarea lor asezare miniera de acolo.Banii sunt destui, o sa te indestulezi, si tu, si familia ta.Acum,esti contra sau pro exploatarii? Stiind ca cei pe care ii proclami ca salvatori ai zonei,sau ii blamezi ca pe niste neaveniti te pot hrani,pe tine si pe familia ta.Ce-alegi? O efemera cvasi-onoare ecologista bazata doar pe prezumtii si paranoia,sau posibilitatea de a avea ceva de pus pe masa, fara sa-ti trimiti familia in ruina?

Asta-mi place la astfel de proiecte. Faptul, ca, daca le rezumi la un nivel care sa prezinte o situatie individuala, se schimba polii.Eu zic asa:

Exploatarea sa fie permisa.Statul romanesc sa ii sece de bani pe cei de la RMGC, daca vor sa scoata aurul.Zic de suprataxare si abuz de putere.Pentru ca oricum, RMCG-ul nu se poate retrage din tara, contractele fiind demult parafate, ei neavand o usa laturalnica.Sau,sa ii plateasca pe cei de la RMCG(varianta fantezista) in cash, pentru a livra aurul statului roman, sau si mai bine, sa fie oferit cetatenilor, ca un fel de bonus.Gen,la salariu/pensie,sa primesti lunar si o cantitate de monezi de aur,sau niste grame stipulate printr-un contract lucrativ pentru cetateni intre stat si cei ce-i mentin buna functionare,adica oamenii.Da' aberez grav,desi asta ar fi cea mai buna intrebuintare,considerand ca ne apropiem de vremurile cand benjaminii,abrahamii sau hartiile verzi/albastre/mov nu vor mai insemna decat niste hartoage cu valoare indoielnica, sau inexistenta.

Cianura sa poata fi folosita, doar in cazul in care se stipuleaza celor de la RMGC si aghiotantilor lor sa fie curati, daca nu, penalizari de ordinul miliardelor de dolari.In caz de dezastru natural, desi iar e fantezist, sa fie stipulat intre contractul Statul Roman-Gabriel Resources, cedarea de bunuri si active ale companiei ca despagubire pentru pagubele naturale, la nivel dublu.Pagube de 10 miliarde, despagubiri de 20. Daca treaba e putreda,iar cianura este folosita in continuare distructiv-pentru ca si-asa la Rosia Montana, paraurile sunt rosii-RMGC sa-si ia jucariile si sa plece din Romania.

Da' statul nu joaca asa, ca e pus pe blat cu RMGC-ul.Iar la Rosia Montana exista uriase depozite de uraniu, plutoniu si tritiu, nu aurul e scopul principal.De aceea va fi foarte greu de oprit o eventuala extractie cu cianura.Pentru ca cianura e cea mai buna pentru a scoate un uraniu nedeteriorat.Si e destul uraniu acolo.Aur,nu mai zic. Teama la nivel ecologic mi se pare doar o boare de vant. Teama principala ar trebui sa fie atentia noastra orientata acolo,pentru a nu se repeta episodul Petrom,sau episodul BCR, unde s-a vandut pe nimic la austrieci(Rotschild), ca mai apoi sa rasara ciupercile, adica profitul, dupa ploaie.

| NOname explică (pentru Dumnezău):

Mă bucur că ești conștient că teoriile tale sunt fanteziste. Sunt și eu de aceeași părere.

Cât despre întrebarea ta, bineînțeles că instinctul de conservare și egoismul și-ar spune cuvântul, însă tu pui pe același cântar binele de moment (pe plan financiar, că la capitolul "sănătate" ne putem aștepta la tot ce e mai rău) unui grup restrâns de oameni și binele întregii țări, atât financiar, cultural, cât și ecologic?

Eu cred că decât să ne lăsăm jefuiți și să rămânem în fundul gol, în timp ce străinii vor face profit, găurind, exploatând la greu, poluând și distrugând o Românie frumoasă (atât trecutul ei, cât și viitorul), mai bine să lăsăm bogățiile Roșiei Montane (cu tot ce includ ele) generațiilor viitoare, care poate vor avea ceva mai multă înțelepciune și vor ști ce să facă cu ele.

Să vindem (pe nimic), să distrugem și să consumăm putem oricând, să inversăm procesul niciodată.

| IMC90 a răspuns:

Exista ceva mai valoros decat aurul acolo tongue Doar nu crezi ca faceau strainii atatea presiuni pentru inceperea exploatarii doar pentru niste lingouriwinking

| pyma a răspuns:

Aseară a fost difuzată pe TVR1 emisiunea Profesioniștii, cu Eugenia Vodă, avându-l ca invitat pe geologul Aurel Sîntimbrean. Am prins puțin din ea, poate reușesc să o revăd cap-coadă, dar mi s-a părut foarte interesantă. Printre subiectele abordate: Roșia Montană (cam de la jumătatea emisiunii încep să vorbescă despre proiect).
http://www.eugeniavoda.ro/ro/emisiuni/diverse/aurel-santimbrean

| NOname explică (pentru pyma):

Mulțumesc. Foarte interesant interviul.

Domnul Aurel Sântimbrean, inginer geolog, fost geolog-șef al exploatărilor miniere de la Roșia Montană, mi-a confirmat temerile și ideea: "Distrugerea galeriilor române de la Roșia Montană, așa cum prevede proiectul companiei Gold Corporation, ar fi un tsunami împotriva culturii și istoriei naționale".

http://www.formula-as.ro/......nale-13507

| Tsunade99 a răspuns:

Adevarul este ca suntem o tara cu oamenii naivi, creduli, si dusi de nas de toti dar mai sunt si unii mai inteligenti (care se opun proiectului Rosia Montana) si condusa de niste idioti. Nu mai stiu care cred ca Ponta a vandut si Dunarea iar acum ne vindem aurul si tot ce a mai ramas bun in natura. unii dintre noi chiar credem ca aia care acum iau aurul nostru chiar le pasa daca noi murim sau mai avem loc de munca sau nu. si asa se naste din nou tampenia umana in zilele de astazi.

Suntem o tara bogata si cu peisaje asa frumoasa, pacat ca distrugem totul si ne vindem singuri.
Daca nu erau aici toti prietenii mei sigur plecam din tara asta de mult.
Parerea mea e ca nu trebuia niciodata sa se accepte proiectul.
Si daca mai traiau Decebal, Vlad Tepes si toti ceilanti care au murit pentru binele tarii sigur nu s-ar fi intamplat
toate astea. Pacat...

| Kaℓi a răspuns:

Va amintiti de Sanda Lungu, cea care impresiona o tara intreaga povestind cum tricoteaza ciorapi pentru a le asigura un trai mai bun copiilor ei?
http://www.youtube.com/watch?v=Hwyjv1mhaKw
Se pare ca si-a largit sfera de activitati, dupa cum se poate observa la minutul 2:35 din filmuletul asta http://www.youtube.com/watch?v=p43fV0UcYIw&feature=share
Aveti aici si cronica evenimentului de ieri http://www.vice.com/......orporation

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Mi-a plăcut un comentariu:

"...ce prosti sunt unii oamneni, ei nu stiu ca tot aia de la companie s-au asigurat inainte ca oamenii aia mor de foamne, ca apoi sa vina ei cu solutia salvatoare, ne vand tara pe un cac*t de salariu, de parca in pamanturile alea daca ai planta ceva nu ar creste..."

http://www.vice.com/......orporation

Crează probleme imaginare, ca tot ei să ofere soluţii imaginare = hoţie mascată.

Înţeleg disperarea unor oameni din acea zonă, pentru care există doar acum şi binele personal de moment, dar cum să pui pe aceeaşi balanţă un loc de muncă (care nu e musai să fie fix acela) şi bogăţiile ţării, sănătatea, inclusiv a copiilor, istoria, cultura, viitorul ţării?

Puteau să mai aducă 4-5 autocare de oameni, să pară şi mai dramatic.
Lamentări pe post de şantaj sentimental, propagandă, proteste comandate... E vechea asta.
Manipulează şi sunt manipulaţi (sau cumpăraţi).

Mulţumesc, Kaℓi.

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Cu placere, desi, de fapt, cu tristete...

| GeosBIOS a răspuns:

Daca aurul exploatat ar fi folosit cu adevarat in dezvoltarea economica a Romaniei, eu zic ca pretul ar merita platit.

Avand insa in vedere ca banii cel mai probabil vor fi folositi in cu totul alte scopuri decat interesul national, atunci chiar nu-si are rostul.

| Onio a răspuns:

De ce oamenii exploateaza atat pamantul cat si oceanele in exces?
Pentru ca nu stiu cand sa se opreasca.
De ce nu stiu sa se opreasca?
Pentru ca asta este firea (natura) lor, una distructiva, avida dupa putere financiara, care sa le ridice asa zisul statut social.
Si intervine invidia, factorul care ne face sa vrem mai mult, mai mult, mai mult decat toti, sa fim pe primul loc.
Si asa fac toti la randul lor, si pentru ca sunt constienti ca nimeni nu ii opreste, si isi permit, si pot, distrug tot mai mult si nu tin cont de pagubele facute mediului inconjurator, si ca ne afecteaza pe toti.

Si cand depasesc limita necesarului, in exces, la ce anume le foloseste?
La absolut nimic, cu exceptia ca cei care nu au deloc, si ii veneraza.

Despre Rosia montana?! Stim prea bine ca ca nu avem nici un drept de apel.
Decizia apartine in totalitale "celor de sus"
Iar cei care isi vor permite sa "deschida" gura, o sa o aiba la fel de repede si inchisa.

Rosia Montana este oricum o "bomba chimica" cu ceas. Acum o sa traim si o sa vedem la ce "ora" o sa sune.

Distrugem natura, singurul lucru cu adevarat frumos si cu o valoare inestimabila care ne ofera mai mult decat strictul necesar, si tot nu ne saturam. Si pentru ce? Pentru niste metale si pietre "pretioase" care nu fac altceva decat sa stea in alte metale numite seifuri.

Omul pune pret mai mult pe conceptul de "VALOROS", decat pe valoarea naturii unui obiect.

Pe mine personal ma "amuza" in cel mai trist mod posibil "efectul de turma" in ceea ce priveste prostia umana.

Ne autodistrugem constienti, dar suntem indiferenti.

| NOname explică (pentru Onio):

Da, omul e egoist și nu prea se gândește la cei ce vor urma. Vrea totul și acum, chiar și cu riscul de a-și vinde țara, demnitatea, sănătatea, viitorul copiilor, bogățiile naturii, frumusețea ei... pe nimic.
Știe că este prostit, dar în speranță că o să ciupească măcar ceva, e dispus să facă târgul.
De ce nu gândim?

Roșia Montană e "o bombă chimică", bine zis.

| Măduuțaa a răspuns:

Nici nu stiu ce sa mai zic despre Rosia Montana! De ani de zile tot zic astia ca vor face treaba si ca vor face sapaturi in cautare de pietre pretioase. Si cred ca acolo se afla mult mai mult aur decat presupun cei de la T.V. Oricum, Romania nu ar avea nimic de castigat in urma proiectului pentru ca va fi vandut peste granita pentru bani, care cu siguranta nu vor ajunge in mainile care trebuie si oamenilor care au adevarate nevoi.Dar, uite ca, noi romanii ne consolam prin bauturi si in felul asta ne autodistrugem si in curand nu v-a mai ramane mai nimic din poporul roman si din tara asta!

| NOname explică (pentru Măduuțaa):

Bine spus: "Oricum, Romania nu ar avea nimic de castigat in urma proiectului pentru ca va fi vandut peste granita pentru bani, care cu siguranta nu vor ajunge in mainile care trebuie si oamenilor care au adevarate nevoi".

| MrsEinstein a răspuns:

România va avea de câştigat din asta, nu? În fine, în mod normal nu ar trebui să exploateze această zonă.
Sincer nu ştiu ce să zic e complicată situaţia.

| portocale00 a răspuns:

Poate ca este un pic cam exagerat gandul, dar macar o exploatare moderata ar fi foarte bună. Acolo sunt multe familii numeroase fara bani, multi tineri care nu pot învăța din cauza sărăciei.