| CristinaAlina19950831 a întrebat:

Doresc sa imi exprim dezamagirea cu privire la afirmatia pe care am facut-o ieri, pe data de 31.08.Am pus o,,intrebare", care de fapt nu era o intrebare.....ieri a fost ziua mea de nastere si fiind foarte fericita din acest motiv, am decis sa scriu asta aici. Vreau sa precizez ca nu am facut asta deoarece nu am Facebook sau nu sunt destul de matura sau din alte motive la care s-au gandit anumite persoane.Nu.Motivul a fost cu totul altul si il voi spune imediat.Insa ce m-a suparat foarte tare a fost rautatea din raspunsurile,, unora"(imi cer scuze de exprimare).Eu stiu un lucru:daca nu ai un cuvant frumos sa-i spui unei persoane atunci nu ii mai spune nimic.Inteleg ca unii dintre voi nu ati vazut in faptul ca a fost ziua mea ceva de importanta mare,o alta cine stie a cata aniversare din ziua aceea si e de inteles sa nu va prea intereseze deoarece nu ma cunoasteti personal,dar de aici si pana a folosi cuvinte vulgare pe care,cica,nu aveam voie sa le folosim,mai e mult.Tin sa precizez ca ii respect pe cei ce mi-au urat,,la multi ani" sau mi-au spus alte lucruri, dar in termeni decenti.Am tot respectul pentru ei! Ca sa n-o mai lungim, sa am loc sa scriu si motivul afirmatiei fara sa va plictisesc prea mult(sper eulaughing...stim cu totii ca nu erati obligati sa raspundeti la postare daca nu va interesa,nu am trimis-o nimanui in mod special cu scopul de a-l enerva,am postat-o pentru toata lumea iar cei pe care nu ii intereseaza parerea mea e ca mai bine s-ar abtine de la comentat.
Si acum ca am scris o gramada,sa va scriu si motivul pentru care am postat acea,, chestioara"happy:cei ce m-ati intrebat stiti ca am implinit 19 ani.Sunt inca foarte tanara,motiv pentru care sunt foarte fericita si entuziasmata de ziua mea de nastere si am simtindu-ma atat de bine, am dorit sa impartasesc aceasta bucurie cu voi.Eu din firea mea sunt foarte vesela si optimista,cu toate ca am trecut prin greutati, chiar daca sunt inca oarecum mica.Imi doresc ca toata lumea sa fie mai fericita,mai iubitoare! De ce oare nu ne putem bucura fiecare de ziua de nastere a unui simplu necunoscut? Sa ne gandim ca in fiecare zi este ziua a zeci de mii de oameni si toti acesti oameni petrec si se veselesc,noi de ce sa nu fim veseli chiar in acest moment? Viata e prea scurta si merita traita fiecare clipa,haideti sa incercam sa ne bucuram de toate lucrurile asa-zis,,banale" din jurul nostru:bucurati-va de rasaritul soarelui ce ne incalzeste zi de zi cu dragostea sa,de florile inflorite ce sunt adevarate giuvaeruri ale mamei naturi,de venirea toamnei,de mirosul de pamant umed pe care il simtim dupa o ploaie usoara, de orice pe lumea asta care va face pe voi fericiti pentru ca eu in aceasta viata mi-am propus sa aduc un zambet pe fata tuturor pe care ii intalnesc.Va pup mult si numai bine tuturor:*:*

55 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate vad esti cam singura din mai multe puncte de vedere.Sa nu ma intelegi gresit.Simti nevoia sa vorbesti cu cineva.Cum stai cu prietenii(amicii)?

| foxsilver a răspuns:

Incearca sa nu te mai superi pentru rautatile ce s-au scris aici.
Doar cei cu suflet imbacsit de complexe pot sa emita astfel de "libidosenii" (ca sa citez pe unul dintre ei).
Chiar daca e cu intarziere, eu iti urez " La Multi Ani ", si iti doresc sa ramai toata viata cu suflet curat si frumos, asa cu il ai acum, la ce 19 anisori ai tai.
https://www.youtube.com/watch?v=-16X1p6VKPY

| AlexanderAdrian a răspuns:

Foaie verde salcioara,
Rautatea ne omoara
Ironia fara rost,
Arata cat esti de prost,
Da' si lipsa de umor
Ne omoara usor usor.

De ce nu ne putem bucura de ziua de nastere a unui necunoscut? Ca nu are absolut nici o relevanta. De-aia e necunoscut.

Iar fazele pe care le-ai scris la sfarsit sunt platitudini libidinoase pe care le scriam pe la clasa a patra in compunerile alea cu "sa privim fulgii de nea, care se aseaza mirific pe drum" Ei realitatea e ca fulgii de nea cad ca rasturnati cu galeata, nu suntem in stare sa deszapezim ca lumea, si mergem prin nameti si pe gheata, ne rupem picioarele iar cand incepe sa se topeasca arata ca o zloata mizerabila.

Faza cu rasaritul sa le-o zici si chinezilor care chinuindu-se sa-ti ofere tie si telefonul si calculatoru pe care-l folosesti, mai nou nu pot vedea nici apusul nici rasaritul si-l proiecteaza pe niste ecrane enorme.

Asa ca asa cum spun americanii "you can shove it".

| CristinaAlina19950831 explică (pentru AlexanderAdrian):

Mda.....asta este partea intunecata a acestei lumi pe care prefer sa nu o vad si de asta sunt cu zambetul pe buze zi de zihappy

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Oamenii ca tine pe care-i doare-n cur de restul si de aspectele neplacute ale vietii retraganduse intr-o adoratie si preocupare de sine, sunt de exemplu cei care nu se duc sa voteze, motiv pentru care avem un animal drept presedinte care chinuie tara asta de 10 ani. Trezeste-te ca viata nu-i numai roz, petale de trandafiri si alte libidinosenii similare.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru AlexanderAdrian):

Draga Adrian, nu stiu cum este viata ta, insa tin sa te anunt ca viata mea chiar e perfecta, nu exista in ea nimic rau ce m-ar putea supara. Daca in viata ta exista suferinta sau ceva de genul acesta imi pare rau.Vezi? Nu e asa cum ai spus tu ca ma doare acolo de restul lumii, iar daca tu crezi ca ce am spus sunt libidinosenii e strict parerea ta, oricine are dreptul la o parere.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

"Deja stiu cateva defecte pe care le am, adica ma cunosc cat de cat.....Sunt defecte care ma trag in jos, dar incerc sa le diminuez pentru ca de scapat cu totul de ele e foarte greu, imi trebuie mult autocontrol pentru a nu mai fi atat de timida de exemplusad"

Nu-mi vinde gogosi. "Am defecte care ma trag in jos" nu suna a viata perfecta.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru AlexanderAdrian):

Prin viata perfecta m-am referit ca nimic din jurul meu nu ma supara, ma simt implinita, zi de zi toti cei ce ma cunosc ma vad cu zambetul pe buze si nu e o masca, chiar sunt fericita, am tot ce imi doresc.Defectele mele eu le accept caci toti avem; incerc sa le elimin, insa asta nu ma face nefericita.Eu,ca orice alta persoana, sunt imperfecta, insa am o viata perfecta.

| foxsilver a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Si despre ce-ai vrea sa scrie la varsta ei?
Despre incalzirea globala, crize economice, sau nemurirea sufletului?
E inca o copila, visatoare, plina de sperante, etc.
Nu ii poti spune unei astfel de tinere ca scrie "libidosenii"!
Sau tu crezi ca esti capabil de scrieri memorabile, aici pe site?
Oi fi si tu vreun pui de Cioran, si poate noi nu stim!
Iar animalul ala pe care il avem drept presedinte, nu a castigat alegerile doar prin absenta multora de la vot, ci si din cauza unora care au votat cu ochelarii de soare la ochi, ceea ce ar putea explica lipsa "vederilor" politice sanatoase.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru foxsilver):

Nu sunt un pui de nimic, in schimb altii sunt niste pui de agramati. Termenul din dex e libidou - libidinos, deci libidinosenii nu "libidosenii" Tu nu ma citezi corect si ai pretentia sa ma inclin in fata raspunsului tau de altfel agresiv?

Eu nu l-am votat pe Basescu nici in 2004, esti intr-o grava eroare. Cu ochelarii de soare la ochi nu-mi intra soarele in ei in consecinta vad mai bine ca tine cand altora le straluceste direct in ochi.

| Pricked a răspuns:

Sigur ai 19 ani?

| CristinaAlina19950831 explică (pentru Pricked):

Da,dc? Cati ani imi dai?

| Pricked a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Nu contează părearea mea umilă.
Rămâi la soarele tău; doar ai grijă să nu te bronzezi prea tare.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru Pricked):

Voi avea grijahappy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Lumea e plina de frustrati, iar frustratii sunt foarte antisociali.
Probabil la randul lor suporta frustrarile altora, si asa ajung sa traiasca fara sens, diferite stari.
Multi sunt slabi in realitate, si se refugiaza pe internet, unde au un comportament acid, sunt rautaciosi cu toata lumea, pe cand in realitate sunt niste... obiecte de mobilier.
De aia cand pot, ataca pe internet, cat de personal pot, incearca sa faca pe cineva sa sufere, asa cum patesc ei in realitate.
Putini din cei care petrec mult timp pe internet sunt oameni cu viata ok, impliniti cat de cat. Majoritatea sunt sedentari uitati de lume, care au ramas in urma cu viata sociala. De aici si lipsa de educatie; nu stiu sa se comporte cu alte persoane, decat cele apropiate, si uneori nici macar cu ele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

P.S.: Astept facebook-ul big grin

| CristinaAlina19950831 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Din pacate ai mare dreptate in ceea ce ai spus!sad

Răspuns utilizator avertizat
| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru TheMechanix):

Falsitatea n-are nici o treaba cu viata sociala. Si nici nesimtirea.
Daca obisnuiesti sa tratezi cu dispret toate persoanele necunoscute, e clar ca nu prea mai 'prinzi' noi prietenii, si da, acolo ajungi, la sedentarism si frustrare.
Deocamdata ai ajuns sa fii suspendat pe un site unde media de varsta e de cel mult 14 ani... Felicitari, nici aici n-ai facut fata.

| zurick a răspuns:

Eu nu mă bucur nici de ziua mea și vrei să mă bucur pentru ziua oricui? Nu înțelege greșit, entuziasmată mică.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru zurick):

Dar cati ani ai? Scuza-ma ca te intreb

| zurick a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Mai mică decât tine, scumpo. Oricum nu pari de 19 happy

| CristinaAlina19950831 explică (pentru zurick):

Hmmm.....mai mica decat mine si nu te bucuri de ziua ta? Dar tot omul se bucura de ziua lui! Pana a nu-mi face cont aici n-am mai auzit de cineva care sa nu se bucure, nu am crezut ca exista asa cevasad

| CristinaAlina19950831 explică (pentru zurick):

Dar sunt curioasa:nu crezi ca par de 19 ani dupa felul cum arat sau dupa limbaj?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Ziua de nastere e un căcat, de aia nu mai pot eu ca a fost ziua ta si cat de urat sau frumos ti-au vorbit altii.Nu ma incanta nici ziua mea de nastere daramite ziua unui necunoscut.
Fiecare se bucura cum vrea si de ce vrea.Pe mine, una, nu ma face fercita soarele sau venirea toamnei, astea-s lucuri banele ce se intampla in fiecare an, e ceva natural.
Iar chestiile astea le spuneam cand aveam 13-14 ani, tu n-ai mai trecut inca de fata asta? Tot ce ai scris aici parca ar fi o compunere facuta de un țânc.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru DarkOrbitMoon):

Mda....asta e parerea ta, eu insa sunt de o cu totul alta parere si te rog sa te abtii de la comentarii deoarece nu-mi place limbajul pe care il folosesti

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti pur si simplu sa intri pe un site de necunoscuti si sa postezi ca e ziua ta (lucru irelevant) si sa astepti urari si numai vorbe de bine. E ridicol si pueril.

Plus ca nu intereseaza pe nimeni. Nu stiu cum ai putea sa te bucuri tu de o astfel de falsa atentie.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Este parerea ta, dar te anuny ca sunt libera sa postez orice vreau eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Nu chiar. Exista un regulament. Si totodata exista sectiune speciala pe site.

http://www.tpu.ro/lamultiani/

Pentru contactarea in privat.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Uite inteleg si mi se pare corect sa existe un regulament care sa interzica intrebari gen,, am intretinut relatii sexuale cu un stilou, o sa am copii de cerneala?" sau ceva de genu, nu mai stiu cum era.Insa nu vad nimic rau in ce am postat eu:nu am jignit pe nimeni, nu am avut un vocabular urat, pur si simplu nu vad care ar fi problema

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că unii utilizatori nu binevoiesc să guste din bucuria ta... Şi poate dacă ai fi avut o experienţă mai vastă pe TPU ai fi ştiut că sunt mulţi zeflemişti care răspund la întrebări doar de dragul de a jigni, de a lua în derâdere etc. Iar faptul că nu te cunosc e un motiv în plus să-şi dorească să-ţi strice entuziasmul. Pe viitor postează o întrebare şi evită să mai pui „afirmaţii" care nu interesează pe nimeni. Gândeşte-te că te afli pe un site de necunoscuţi, unde nimeni nu primeşte o felie de tort dacă-ţi urează „La mulţi ani!".

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea nu urezi,, la multi ani" sarbatoritului doar pentru ca acesta sa-ti dea tort.Este o urare din suflet si nu cred ca isi stricau acei cativa care au vorbit urat tastatura prin scrierea acestor 3 cuvinte.Ca ma cunosc sau nu, asta nu e important, dar,, la multi ani'' nu urezi doar pentru tort iar daca nu ai cum sa primesti ce faci? Nu mai urezi? Offff...sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

N-ai prins ideea. Nu tortul e important; dar ei nu te cunosc, prin urmare e irelevant. Tu trăieşti într-o lume a ta în care totul e numai lapte şi miere. Bucuriile acestea trebuie împărtăşite cu familia, prietenii, nu cu nişte străini din mediul virtual pentru care tu, la rândul tău, eşti o străină. Ceea ce încerci tu să spui ar fi ideal, perfect, şi cum perfecţiunea nu există, nici ceea ce îţi doreşti tu nu se poate.
În primul rând, pentru că fiecare om are un set de priorităţi şi până nu îşi atinge scopul vis-a-vis de acele priorităţi, îi e cam greu să acorde prea multă importanţă, atenţie şi implicit energie altor persoane/lucruri.
În al doilea rând, nu poţi să te bucuri pentru orice om. Dacă tu ai avea însă o inimă atât de mare, nu te-ai fi supărat din pricina răspunsurilor primite şi ai fi văzut probabil în acei oameni nişte persoane tulburate interior.
În fond, unii, cazuri şi mai triste, au parte de diverse suferinţe, directe sau indirecte (cauzate de suferinţa unui om drag, membru al familiei, prieten, copil, părinte). Nu cred că, ipotetic vorbind, dacă cineva drag ţie suferă, îţi pasă că un străin undeva, pe planeta asta se bucură de o aniversare...

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Mda....ai si tu dreptatea tasad. Vrei sa fim prieteni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Cum spuneam, ai impresia că trăieşti într-o lume în care fiecare om tânjeşte la prietenia ta. Încă un semn de naivitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă ai scris toate astea cu ocazia zilei tale de naştere, mă întreb ce-o să zici la propria nuntă.
Wow ce afirmaţie.
De ce scriu porcării, deşi încerc să mă exprim în termeni filosofici?
Stai, chiar încercam să fac asta?
Cred că mi-e somn, m-am trezit devreme azi.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Si eu ma trezesc in fiecare dimineata la ora 5 dar nu sunt sunt nesimtita, asa cum sunt altii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti putin cam imatura pentru vastra ta insa iti admir foarte mult entuziasmul!
Si eu eram asa in preajma zilei mele de nastere!
Nu te astepta totusi de la vorbe frumoase de la necunoscuti...in plus unii chiar nu au in vocabular ''cuvinte frumoase'' DELOC cu atat mai putin la entuziasmul tau copilaresc! :)
(pe care de altfel eu il ador :) ).Nu pune la suflet cuvintele urate si bucura-te alaturi de cei dragi de fiecare eveniment special din viata ta!

La multi ani inca o data!(chiar daca ziua ta a trecut)
https://www.youtube.com/watch?v=VZjxqxL9v1I

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc mult inca o datahappy. Vrei sa fim prietene?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Da,chiar vreau.
TPU doar? Sau ai facebook, mesanger?!

| CristinaAlina19950831 explică (pentru anonim_4396):

Doar TPU deocamdata

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristinaAlina19950831):

Ok.

| Foxyyyy a răspuns:

''Eu stiu un lucru:daca nu ai un cuvant frumos sa-i spui unei persoane atunci nu ii mai spune nimic.'' De fapt, oricine poate sa zica ce vrea fie ca-ti place tie sau nu. Asuma-ti chestia asta, e normal sa se ia lumea de tine. Chiar crezi ca-i pasa cuiva de aici de ziua ta? Suferi de atentie sau ce? Nu te puteai bucura decat pe TPU laughing. Si mai spui ca ai respectul pentru toti de pe TPU ce ti-au urat la multi ani laughing), asta n-are vreo legatura cu respectul. Nimeni nu crede ca ai 19 ani, pentru ca ai o gandire extrem de infantila.

| Teardrop a răspuns:

Oamenii cred că dacă sunt trişti, pesimişti, şi suferă, viaţa lor va fi mult mai bună. De fapt, sunt mult mai naivi ca tine, care ai ales să-ţi faci viaţa fericită, prin evenimente "banale".

Printre adolescenţi e cool să fi prost. Printre adulţi e cool să fi pesimist şi trist. E extrem de cool. Ei se simt cool. Se simt speciali şi maturi.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Teardrop):

Eu nu ma simt cool sa fiu trist si pesimist. Pe de alta parte trebuie sa fii putin alienat social sa te comporti ca si cum absolut totul ar fi perfect. Logic trebuie sa ne bucuram de partile frumoase ale vietii, stiu eu...natura, prietenii, familia, iubitii, dar sa nu vezi mizeria din jur si sa vezi doar roz e semn ca ori esti nesimtit ori cu ceva probleme.

Pe langa asta, daca tot e sa facem o treaba s-o facem si gramatical corect. E "sa fii" nu "sa fi".

In rest totul e cool, fluturii zboara, domnisoara crede ca ziua ei de nastere e miezul din dodoasca, pasarile canta, lalalalalaaaaa ce roz suntem, plutim si visam....normal, ca parintii ne tin in puf.

| Teardrop a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Greşeală de tastare. Mersi că mi-ai atras atenţia.

În al doilea rând, eu n-am spus să fii mereu trist, sau să pluteşti, sau altceva.

Doar că atunci când pot alege între ceva ce-ţi face bine, şi ceva ce-ţi face rău, oamenii aleg ceea ceea ce le face rău. Aşa se consideră ei maturi.

| CristinaAlina19950831 explică (pentru AlexanderAdrian):

De unde stii dragule ca parintii ma tin in puf?

| anabelisa a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ha,ha! Ma bag si eu ca musca in lapte! Trebuie sa ti-o spun, daca nu ti-a zis-o cineva pana acuma:chiar ai talent! Nu te-ai gandit sa-ti faci un blog?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anabelisa):

Ma iei la misto sau ce?

| anabelisa a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

De ce crezi ca te iau la misto? Serios, nu-mi sta in fire.Era o simpla apreciere, nu interpreta gresit.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru anabelisa):

Pai atunci ce sa zic...mersi, vezi ca linkul catre blogul meu il gasesti la mine pe profil si ca sa-ti fie si mai usor www.adrian-alexander.com

| anabelisa a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Merci! O sa-ti citesc articolele cand imi permite timpul.

| Dante30 a răspuns:

Hey, considera-mi raspunsul nepotrivit sau prea dur insa, cum au scris si altii de ce sa ma bucur, ne bucuram de ziua unui strain?
Am 19 ani ca tine si urmeaza sa fie si ziua mea curand, insa nu ma pot bucura fiindca locuiesc singur incep facultatea in curand, si mama mea a murit acum 4 ani de cancer de san, Nu scriu asta cautand atentie sau mila, ideea e ca fiecare are greutatile, frustarile, si grijile sale specifice situatiei lui, si normal ca oricine ar prefera sa aiba si pe cineva alaturi nu?
Insa de cele mai multe ori asta nu se intampla si ramanem resemnati, nepasatori, iar straini deja ne sunt atat de importanti cat "negru sub unghie", Naiba eu am avut majoratu anul trecut si n-am primit un la multi ani sau cadou, nu ca ar fi contat, ideea e, ma vezi pe mine care vorba acea am avut partea mea de greutati in viata si poate inca o am, mergand si judecand gandirile si parerile altora?
Nu vreau sa par generalist, dar cum au zis-o si o zic si altii, traim intr-o tara "libera" fiecare are dreptul la opinia, gandirea sau unica si singulara.
La multi ani oricum, Si cu tot respectul cuvenit nu cred ca ai trecut prin suficiente greutati, iar faza cu optimismul si pozitivismul, Really? traim intr-o lume suficient de cruda incat sa preferam cu totii sa fim realisti, optimismul e cum ar zice altii " bullshit" sau pur si simplu ceva ce ia inzestrat natura pe altii iar noi majoritatea mai cu capul pe umeri vedem ca nu-i asa cum cred ei.
Scuze pentru lungul raspuns si poate prea obiectiv.

| Ella192 a răspuns:

Cata rautate in cuvinetle unora... La multi ani, cu intarziere. Nu lua la suflet toate chestiile astea, pentru ca le scriu niste oameni care nu mai au suflet. Ramaii mereu atit de pozitiva, chiar daca e greu in lumea asta plina de oameni rai. Zimbeste, pentru ca stii ce insemna sa fii fericita.
P.S.: Am fost si eu asa, insa viata nu e mereu roz- asta e realitatea.