| ℛąin a întrebat:

E cineva pe aici expert în despărțiri? laughing
Aș avea nevoie de niște sfaturi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cred ca trebuie sa spun ceva frumos si sensibil care sa te faca sa te simti mai bine.

Da ho fa ca nu se termina lumea

| ℛąin explică (pentru anonim_4396):

Sigur nu se termină?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ℛąin):

Sigur.

| ℛąin explică (pentru anonim_4396):

Ok. O să încerc şi eu să accept asta...

38 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Uneri avem clipe in care suntem fericiti. Si de cele mai multe ori avem parte de dezamagiri. Daca stim sa le privim pe acestea din urma ca pe niste lectii avem de castigat pe viitor. Incearca sa privesti putin detasat situatia si incearca sa vezi motivele pentru care te bucuri ca nu a mers. Chiar daca pare ciudat, un esec poate fi sansa ta de a castiga ceva mai bun. Poate aveai nevoie de pauza asta pentru a-ti consuma energia. Destinul tau e in propriile tale maini, fiecare zi e o sansa pentru tine sa te reinventezi. Profita de asta si vezi la ce pasiuni ale tale ai renuntat in ultima perioada. Poate acum e momentul tau sa devii mai buna intr-un domeniu, sa atingi anumite performante.
Oamenii cu care am impartasit clipe frumoase si alaturi de care am facut pentru prima data anumite lucruri nu dispar pur si simplu din memoria noastra. E inutil sa incercam sa ne ocupam timpul cu munca, citit, filme, muzica sau oameni daca e singura noastra solutie pentru a depasi un moment de cumpana.
Cand esti intr-o relatie e normal sa vrei sa functioneze, scopul nostru al tuturor e sa fim fericiti. Si o anumita stabilitate cu un partener de cuplu iti ofera ceva ce relatiile pasagere nu iti pentru oferi. Dar fa un efort si incearca sa vezi intamplarile petrecute intre voi cu alti ochi. Fiecare amintire pentru tine a insemnat in mod special un anumit lucru. Dar daca l-ai ignora, ce mai poti vedea acolo? Ce nu ai observat pana acum sau ai trecut cu vederea si ai considerat ca nu conteaza asa mult? Oamenii sunt episodici in viata noastra, nimeni nu are o misiune pe pamant sa te faca pe tine fericit/a. Ei vin atata timp cat se simt bine langa tine si de cele mai multe ori atata timp cat pot profita de pe urma ta. Sa le oferi mai mult decat iti ofera ei tie. Priveste in urma nu ca la o poveste care trebuia sa fie cu final fericit. Ci ca pe exact ce a fost, un episod, o lectie din care trebuie sa tragi concluzii pentru experienta viitoare. Ca sa fii mai pregatita, sa intelegi de ce nu a mers, ce sacrificii si compromisuri nu mai esti dispusa sa faci, ce nu ai mai tolera la un viitor partener. Totodata priveste sincer si la tine si vezi unde ai gresit, unde ai fost iresponsabila, egoista, ipocrita. Si tine cont ca pe cat vrei un partener mai de calitate cu atat trebuie sa te privesti cu ochi mai critici. Insa oricat de elevat ar fi viitorul tau partener, rolul lui nu este sa te faca fericita. El trebuie doar sa iti permita sa fii fericita fara sa te invinovateasca pentru faptul ca el are parte de mai multe esecuri decat tine. Si trebuie sa iti permita sa faci orice simti, sa fii autentica si sa poti construi o relatie care sa aiba ca fundament redescoperirea si comunicarea constanta a pasiunilor tale.

| RAY a răspuns:

Un studiu a demonstrat faptul ca daca te descarci cat mai des emotional vei uita persoana respectiva, asta nu inseamna sa faci dramatisme sau sa te plangi mereu dar cica e bine, spun ei ignorarea unui gand revine mereu in minte

scinetia pentru mai multe detalii, personal cred ca acceptarea face parte din uitare si descarcarea emotionala

Răspuns utilizator avertizat
| LoveSleep a răspuns:

Mă bag

| ℛąin explică (pentru LoveSleep):

Te ascult.

| LoveSleep a răspuns (pentru ℛąin):

E normal ca la început să-i simți lipsa iar după un timp să nu-i mai simți nevoia. Asta se datorează faptului că te-ai obișnuit fără.
Chiar dacă pare că acum totul e bine, crede-mă, nu e. Pe viitor o să rămână cicatrici. Eu zic să nu te îndepărtezi. Începe din nou, cu pași mici. Citește câte un cuvânt, apoi o propoziție, apoi o pagină și tot așa. Apucă-te din nou de citit, nu renunța la asta.

Doar nu te așteptai să îți dau sfaturi fără să dai detalii, nu?

| ℛąin explică (pentru LoveSleep):

Nu cred că ar fi nevoie de prea multe. Voiam doar să ştiu cum să trec peste asta. Pur şi simplu el a ales să se termine. Acum din ce am auzit e ok, încearcă băiatul la altele.

| LoveSleep a răspuns (pentru ℛąin):

Nu cred că a exsitat ceva, oricum, deci n-are ce să se fi terminat laughing
Nu știu ce încerci să faci cu întrebarea asta, dar nu merge.

| ℛąin explică (pentru LoveSleep):

E ok, nu mă aşteptam să poți să fii serios.

| LoveSleep a răspuns (pentru ℛąin):

Eram serios.
Doar că nu cred că te-ai despărțit de nimeni.

| ℛąin explică (pentru LoveSleep):

Altfel nu mai puneam întrebarea. În fine...

| LoveSleep a răspuns (pentru ℛąin):

Vezi că unii suntem mai deștepți smug
De Drimmero zic.

| Doub a răspuns:

Spune-ne, suflet inocent, ce te apasă.

| ℛąin explică (pentru Doub):

Cred că se înțelege că nu știu cum să trec peste asta...

| Doub a răspuns (pentru ℛąin):

Ah, păi asta depinde doar de tine, dacă eşti sigură că nu mai poate fi nimic între voi, asta e.
Filme, dulciuri, cărţi, prieteni noi, chestii din astea. thinking

| Drimmero a răspuns (pentru Doub):

Cititul te scapa de suferinta despartirii?

| ℛąin explică (pentru Drimmero):

Îşi ocupă timpul, nu cred că o şi ajută.

| Drimmero a răspuns (pentru ℛąin):

Nu te-ai prins,, Sleepescu atenteaza la tine pe sistem ' Allah Akbar'/

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

La cine atentez? laughing

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu o da la intors!

| Doub a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ştiu, probabil că da.

| Drimmero a răspuns (pentru Doub):

Tu stii, ai invatat persana? Limba moarta de epoci intregi.

| Doub a răspuns (pentru Drimmero):

Da, e absolut genial şi minunat şi etc etc.

Nu e moartă, încă încearcă unii să o resusciteze.

| LoveSleep a răspuns (pentru Drimmero):

O plac mult și nu știu cum să arăt asta. Mă poți învăța tu, te rog?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Cititul activeaza neurocortexul uman deci da pentru cateva clipe vei uita iubirea apoi revine in forta partea emotionala, cad vb de citit ma refer la a citi ceva rational nu romane de iubire alea activeaza si mai puternic partea emotionala

| ℛąin explică (pentru RAY):

Posibil, poate că e mai rau şi din cauza faptului că mă interiorizez şi nu am cui să mă descarc şi să mă înțeleagă. Nu ştiu cât o să mai treacă până o să fiu bine, dar cert e că nu o să mai am nevoie de vreo relație tot restul vieții. Adică na, ştiu cât de fericit te poate face, dar nu merită...

| RAY a răspuns (pentru ℛąin):

Cel mai bine e sa gasesti o prietena care sa te inteleaga ca nu e usor, acum cu restul vieti cine stie ce ne aduce viitotul

| Drimmero a răspuns (pentru LoveSleep):

Iti ardea de mistocareala mare de tot!

| Drimmero a răspuns (pentru Doub):

Bla bla bla,, doar bombermanii aia mai vorbesc limba asta.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa rost de alt prost.

| ℛąin explică (pentru anonim_4396):

Nu e prost şi n-am nevoie de altcineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ℛąin):

Tu stii mai bine cum este, poti sa il uiti si daca ramai single si te implici in diferite activitati, dar dupa parerea mea poti sa il uiti mai usor si mai repede daca il inlocuiesti. Momentan poate nu ai nevoie de cineva sau chiar nu poti fi cu altcineva daca l-ai iubit si v-ati despartit de recent.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ℛąin):

Cu siguranta tu stii mai bine cum este.
Poti trece peste daca te implici in activitati, de ex sa faci sport, sa iesi cu prietenii.
Totusi cred ca il poti uita mai rapid si usor cu altcineva, dar daca l-ai iubit si v-ati despartit recent, inteleg ca nu vrei asta momentan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Experta la apel!
Am despartit cateva cupluri, asa ca te pot ajuta cu placere!
Ce te.ar interesa?