| chiftelutacrocanta a întrebat:

,,E noapte si trebuie sa ma culc". Asta este sunetul care imi bubuie in acest moment in creier. Oare de ce unii oamenii isi traiesc viata dupa vorbele ce le-au fost zise de altii in trecut si dupa modul altora de a trai viata? Oare asa e cel mai simplu si mai logic? Sa ne traim viata dupa vorbele ce ne-au fost zise de alti oameni in trecut si dupa modul altora de a trai? Eu cred ca multi dintre noi oamenii prea urmam spiritul de turma si nu e bine ca facem asa ceva.Tu ce crezi?

5 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Eu imi traiesc viata dupa bunul plac, nu dupa cum spun altii, daca e sa ma culc devreme este decizia mea, sau oboseala isi spune cuvantul, in nici un caz nu ma culc pentru ca asa spun altii, la fel se aplica si pentru culcatul mai tarziu, ii tot aud pe bunicii mei cand imi spun sa ma culc devreme, evident ca nu o fac doar pentru ca zic ei ca asa "trebuie". La fel si cu alte lucruri din viata mea, multi oameni imi spun : "trebuie sa faci asa, pentru ca asa trebuie/asa se face/asa face toata lumea", iar eu spun : "eu nu sunt toata lumea, eu sunt eu, si fac ce vreau, nu ce spun/fac ceilalti", si multi se supara cand aud aceste cuvinte, dar mie nu imi pasa. Vorba mamei : "Daca supararea ar fi pe bani, numai suparata as sta". Nu vad motivul lor pentru care se supara pe mine, doar pentru ca fac lucrurile diferit de cum le fac ei, sau vad lucrurile diferit de cum le vad ei.

| Divy a răspuns:

Că lipsa de somn poate duce la moarte, s-a dovedit științific că mai multe nopți nedormite afectează creierul.
E bine să cercetăm și să face ceea ce e corectm de obicei cei care țin cu adevărat la noi nu ne mint

| GreenVoid a răspuns:

Nu vor sa iasa din zona de comfort ca i mai simplu sa se ia dupa altul.Tu esti o noapte fericit si o noapte dau problemele societatii in tine? laughing

| Ωmega a răspuns:

"Spiritul de turma" si dorinta de a-l urma este atat voita cat si nevoita. Este impregnaata in ADN-ul nostru de mii de ani. E greu sa te scuturi de ea. Cat despre trait viata, cel mai bine e sa o traiesti asa cum simti tu in fiecare moment. Nu cum au zis altii in trecut sau cum fac altii in prezent happy

| ℛąin a răspuns:

Că trebuie să mă culc.