| T0T a întrebat:

Este important să fii respectuos? Noile generații sunt atât de respectuoase pe cât ar trebui? Cum se capătă respectul?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Respectul sta la baza tuturor relatiilor, prin urmare e de o importanta fundamentala.
Cu multa dezamăgire, pot spune asta insa noile generatii încep sa fie din ce în ce mai nerespectuosi, mai degrabă nesimțiți, tupeisti, etc. Ma întreb ce se va alege de lumea asta...
Respectul il dobândești in urma unui comportament demn de urmat, a unei personalitati deosebite, nu in ultimul rand a modului de gândire. happy

44 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Respecta ca sa fii respectat! Trebuie sa tii cont de aceasta premisa.
Eu traiesc dupa aceasta premisa,, ''ma respecti? Te respect!''

| LoveSleep a răspuns:

"Respectul" e un subiect mult prea amplu, de care aș putea vorbi toată ziua.
Consider că respectul se câștigă, nu se oferă din start.
De ce să tac când o femeie mai în vârstă spune o tâmpenie? De ce să nu-i spun că e cretină și că scoate pe gură că.cat? Doar pentru că e mai bătrână? Nu pricep de ce vârsta îți conferă un avantaj.
De ce să-i ofer locul meu din autobuz unei babe care s-a plimbat toată ziua prin piață pentru că o mănâncă dacă stă acasă? Poate am avut o zi grea și nu am chef să-i ling subrațul celui langa care stau înghesuit în picioare.
E normal să cedezi locul unei persoane în vârstă, dar nu cred că are vreo legătură cu respectul. Faci asta pentru că așa trebuie, pentru că vezi că are nevoie să stea jos.
Am ajutat babe cu bagaje pe scări în bloc de o grămadă de ori. Am cedat locul în autobuz de o grămadă de ori pentru că așa am fost învățat și totuși n-am făcut-o niciodată din respect.
Mereu mi-am bătut joc de profesorii care impuneau respect. Din perspectiva mea, nu așa se face. Mereu am apreciat profesorii care au vorbit cu noi ca de la om la om și nu ca de la profesor la elev. Mereu am apreciat profesorii care au știut să se facă respectați fără să-ți bage asta pe gât. Aș mai putea zice o grămadă de lucruri și aș putea structura ce am zis mai sus mai bine, dar nu mai am chef să scriu. Ideea e că respectul se câștigă.

| T0T explică (pentru LoveSleep):

Ok, respectul nu se acordă din start, dar de exemplu e ok să îți bați joc sau să înjuri un om pe care nu îl cunoști, nu ține și asta de respect? Dacă nu îl ai, ce te-ar opri să faci asta?

| T0T explică (pentru T0T):

Cât despre babe și moși e deja o chestiune de înțelegere, căci și tu vei ajunge la vârsta lor și poate în loc ca cineva să te ajute în neputința ta îți va da un brânci și își va bate joc de tine. Ți-ar conveni?

| Dontsaygoodbye a răspuns (pentru T0T):

Dar să stea ore întregi în picioare la niște cozi infernale doar să pupe niște moaște cum pot?

| T0T explică (pentru Dontsaygoodbye):

Generalizezi, nu toți bătrânii stau la cozi să pupe moaște. Societatea devine un loc periculos cu oameni cu mentalitate ca a ta, mentalitate care poate doar instiga la ură. Oricum pentru bătrânii care merg acolo, credința lor este cel mai de preț lucru iar un lucru așa important merită sacrificii mari. Dacă chiar ai vrea un lucru și pentru tine ar fi cel mai important lucru și șchiop fiind te vei târî pentru acesta.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Nu știu, creierul? Faptul că ești om și gândești?
Dacă nu înjur un om nu înseamnă că îl respect.

| Dontsaygoodbye a răspuns (pentru T0T):

Nu am generalizat, doar am comparat niște situații. Și ce e greșit în mentalitatea mea? N-am zis că eu nu sunt de acord să ofer locul cuiva sau că nu știu ce e ăla respect.

| T0T explică (pentru LoveSleep):

Și nu poți gândi dar în același timp să faci asta doar din propriul amuzament? Cu ce te-ar influența creierul în a face asta dacă știi că nu vei păți nimic?
Apropo am omis ceva, cât despre profesori, poate ție așa îți câștigă respectul un profesor dar nu te gândești că pe lângă tine majoritatea e formată din copii fără minte care în plus probabil pornesc și cu o educație proastă de acasă? Atunci crezi că profesorul ăla se va impune cu o relație de care zici tu? Uite, un motiv pentru care învățământul merge prost este pentru că ministerul gândește cam ca tine și de asta profesorul va ieși cam întotdeauna vinovat în fața elevului deci profesorul își pierde drepturile iar elevul obligațiile. Elevul nu are note bune, a cui crezi că e vina? A profesorului că nu a fost în stare să își facă o relație de care zici tu cu elevul deși practic e neputincios. Dacă lași prea mulți corijenți te trezești cu inspectoratul pe capul tău, practic nu ma ai voie nici să faci o observație decât în privat ca să nu se simtă elevul prost. Ție ți se pare drumul cel bun? Crezi că elevul în general ține cont de respectul profesorului? Nu. Profesorul trebuie să se impună și nu are cum să se impună așa cum zici tu și crede-mă că știu ce zic. Asprirea regulamentului ar fi un pas bun, propunerea ta ar fi cam anarhistă. Legile ar trebui să fie dure cât și regulamentul iar profesorul trebuie să aibă o putere asupra elevului că altfel situația iese de sub control. Elevii și profesorii oricum nu prea pot fi puși pe picior de egalitate, e diferență mare de experiență, cunoștință și maturitate.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Îmi bat singur joc de mine, nu mă afectează dacă o fac alții. Cât depre brânciuri, nu cred că oamenii dau în bătrâni doar de dragul sportului.
Legat de "în neputința ta". În neputința mea, aș sta acasă, nu m-aș duce să cumpăr tigăi la Lidl.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Am avut profă care la prima oră pe care am făcut-o cu ea, tot ce a făcut a fost să ne amenințe și să țipe, începând propozițiile cu "La ora mea nu..." și terminând cu consecințele ce ne așteaptă dacă nu facem cum zice ea. Și până aici e ok. Ceea ce m-a deranjat cel mai mult a fost faptul că ne băga pe gât ideea că noi suntem nimic în comparație cu ea și că orice scoatem pe gură e nesimnificativ dacă nu aprobă ea. Aveam și ghilimele pe aici, pe undeva.
Evident, după câteva ore am enervat-o atât de rău încât a început să plângă și să mă amenințe că n-o să mă treacă. Femeia aia era un nimic pentru mine. Trebuia s-o respect?

Am avut profesori care au vorbit cu noi despre orice, de la lecție până la sex. Au fost înțelegători și au știut să se impună. Și-au predat foarte bine materia și au făcut-o să ne placă. Aveam colegi care nu aveau nicio treabă cu școala dar veneau la oră și ridicau și mâna.
Și realizez că astfel de profesori erau unici, că e greu să reziști și e greu să faci asta într-un grup de oameni de cele mai multe ori dezinteresați. Dar până la urmă, ai ales meseria aia pentru că ți-a plăcut, nu pentru că vrei să te simți important și nu poți face asta decât terorizând niște copii.

| T0T explică (pentru LoveSleep):

E adevărat, nu e bine să vrei să te simți important. Trebuie să existe un echilibru ca să zic așa, trebuie să fii înțelegător cu limite, nu să nu fii deloc sau să fii în așa fel încât să îi lași pe elevi după capul lor.

| T0T explică (pentru Dontsaygoodbye):

Nu le-ai comparat bine. Cred că am explicat ce anume e greșit.

| OldSoul a răspuns:

Oare mai ai pe cine respecta in ziua de azi?

| T0T explică (pentru OldSoul):

Normal.

| OldSoul a răspuns (pentru T0T):

Poate doar pe cei din familie, in rest, sincer, nu cred ca mai merita nimeni respectul meu.

| Doub a răspuns:

Da, e, doar cu persoanele care merită şi câştigă acest respect

noua generaţie e praf, iar foarte mulţi au iq de veveriţe

respectul se capată prin felul de a fi, prin principiile pe care o persoană le are, prin situaţiile prin care a trecut şi chestii de genul

| T0T explică (pentru Doub):

IQ e doar un număr. Infractorii cei mai buni au un iq cu mult peste al tău de exemplu. Degeaba ești inteligent dacă te doare în *** de oricine și îți vezi doar propriul interes, de exemplu.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

îţi plac veveriţele?

| T0T explică (pentru Doub):

Da, deci?

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Şi mie îmi plac.
ai văzut ce codiţe pufoşele au?
day dreaming

deci, pentru mine un om inteligent, e un om care ştie să respecte şi să se facă respectat

| T0T explică (pentru Doub):

Înseamnă că nu înțelegi termenul. Îți mai dau un exemplu, te trimit eu acum într-o șatră, plină de țigani din ăia borâți, presupunând că ești o fată inteligentă. Vrei să îmi spui că îți vei câștiga respectul printre ei?

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Iar tu se pare că nu înţelegi explicaţiile mele

nu ştiu ce înseamnă la tine "borâţi"

| T0T explică (pentru Doub):

Dacă nu înțeleg poți explica. Nu mi-ai răspuns la întrebare. Poate tu nu mi-ai înțeles răspunsul dar asta e partea a doua. Respectul se câștigă în funcție de nivelul și modul predominant de valori al comunității din care faci parte. Nu poți fii respectat de toată lumea.
Prin borâți mă refer la țiganii care ne cam fac de râs prin lume. Am folosit termenul căci nu vreau să generalizez în ceea ce privește țiganii.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Atunci pun o steluţă şi reiau

deci, pentru mine un om inteligent, e un om care ştie să respecte persoanele care merită şi să se facă respectat de persoane jmek

| T0T explică (pentru Doub):

Și din explicația mea, dacă o înțelegeai, reiese că un om nu se poate face respectat de oricine, indiferent de inteligență. Și în ce fel să merite? O dai deja în subiectivism chiar, poate să merite un om să fie respectat din multe puncte de vedere iar oamenii sunt diferiți și au opinii diferite. Mă întreb ce e așa greu de înțeles.

| T0T explică (pentru Doub):

Adică de exemplu tu poți să îl respecți pe Einstein că majoritatea vecinilor tăi îl respectă mai mult pe Salam. Oare am fost clar sau trebuie să zic pe silabe?

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Vaaai, câte lucruri avem în comun, sentimentul e reciproc

"O dai deja în subiectivism chiar"- încă de la început am dat-o, nu de asta ai şi pus întrebarea? să afli păreri... ăăh, subiective?

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Păi fiecare respectă pe cine vrea şi are standarde diferite, nu?
Am fost destul de clară sau facem desenuţ?
mie mi se pare că ne referim la fix acelaşi lucru

| T0T explică (pentru Doub):

Oh Doamne, nu e vorba de părerea ta subiectivă, e vorba că înlături niște explicații pe care ți le dau eu cu tot cu exemplu pentru că nu vezi alte exemple decât pe ale tale, adică te limitezi la foarte puțin și de asta ajungi la concluzii greșite. E ok, dar eu ți-am explicat mai clar decât se putea. Acum vino și zi-mi că nimeni nu îl respectă pe Salam pentru că tu nu o faci. Vai de mine, logica asta...

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Nu ne înţelegem, viaţa e grea

| T0T explică (pentru Doub):

Cred că unora e nevoie să le faci și un desen pentru a înțelege o explicație.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

ţi-aş face, dar nu prea le am cu desenatul

| T0T explică (pentru Doub):

În primul rând nu le ai deloc cu logica și capacitatea de înțelegere, deci degeaba mi-ai desena un unicorn.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

îmi desenezi tu unul?

| T0T explică (pentru Doub):

De abia acum văd răspunsul ăsta și ia uite și cum te contrazici.
"Păi fiecare respectă pe cine vrea şi are standarde diferite, nu?"

"deci, pentru mine un om inteligent, e un om care ştie să respecte persoanele care merită şi să se facă respectat de persoane"

Ți se pare că inteligența e unicul standard sau că e luat în calcul de toți? La asta mă refeream, m-ai contrazis degeaba că până la urmă ai zis același lucru dar acel lucru neagă prima afirmație.

| T0T explică (pentru Doub):

Singurele lucruri pe care le pot desena acceptabil sunt schemele logice, graficele, figuri geometrice și scheme simplificate ale sistemelor și porțiuni din sisteme. Și cum ziceam îmi e lene.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Aş relua tot ce am zis cu explicaţii şi bla, blar, dar te înţeleg, şi mie mi-e lene

grafice? scheme? urât sună

| T0T explică (pentru Doub):

Poate fi urât dar unele să știi că sunt simple mai ales că au la bază o logică simplă. Dacă vrei te învăț, dar iar, mi-e lene.
Ca să te scutesc de alte explicații, omul inteligent se poate face respectat cel mai bine printre oameni inteligenți, nu printre cei cu un nivel mai scăzut care duc lipsă de valori. Dacă ești de acord cu asta, hai să încheiem discuția că doar la asta s-a rezumat și poți reciti și vei vedea, poate, de ce am zis ce am zis.

| Doub a răspuns (pentru T0T):

Hm, sunt foarte de acord cu tine
paceee

| Mayhem666 a răspuns:

Eu sunt cam intr-o proprie dilema, uneori spun ca trebuie sa fii respectuos, alteori spun ca respectul se castiga, nici eu nu mai stiu ce sa cred uneori.

| T0T explică (pentru Mayhem666):

Uite ce cred eu, e doar o simplă părere. Părerea mea e că respectul nu se câștigă, ci că respectul se pierde sau crește. Adică când întâlnești un om străin îl tratezi cu un oarecare respect formal, ca să zic așa, dar văzând că omul nu e ok, acel respect se pierde. De asemenea văzând că acel om este pe placul tău respectul va crește foarte mult.

| Mayhem666 a răspuns (pentru T0T):

O fi doar o parere, dar e o parere buna!

| Divy a răspuns:

Primești dacă oferi big grin