| anonim_4396 a întrebat:

Este normal ca o eleva sa se adreseze asa fara sa fie sanctionata?

La o ora de limbi straine, i se adreseaza profesoarei cu termenii: "Ce ai femeie cu mine? Ti s-a pus pata ca sunt mai frumoasa ca tine?" sau, cand profesoara ii readuce aminte la ora de aceste afirmatii, eleva ii spune :
" Eu nu am afirmat asa ceva. Dumneavoastra sunteti o mincinoasa!"
Diriginta clasei afla despre acest dialog neprofesional din timpul orei respective dar ii da media 10 la sfarsitul semestrului sustinand ca ea si alti profesori nu au probleme de disciplina cu eleva respectiva si ca profesoara ar trebui sa nu mai continue cu acest conflict pentru ca vor interveni parintii fetei si o vor pune la punct. Profesoara a avut si ea o mica scapare,in momentul in care eleva a iesit din clasa,i-a spus ca e "nesimtita ordinara". Diriginta clasei sustine ca afirmatia profesoarei este nepotrivita si ca nu o va favoriza daca deschide vreo discutie pe acest subiect cu directoarele scolii(acestea sunt amice cu diriginta clasei).Cu alte cuvinte, diriginta clasei o socoteste pe profesoara o persoana cu probleme si la fel a procedat si in cazul altei profesoare, tot de limbi straine, care a avut clasa inaintea acestei profesoare.In sensul ca au scos-o pe profesoara aceea in varsta o "persoana cu probleme" si din acest motiv, nici nu a mai primit ore la scoala respectiva.Cu profesoara cea nou venita, se ajunge la aceeasi concluzie. Eleva iese victorioasa din nou iar tatal ameninta, prin intermediul dirigintei nu direct in fata, ca daca fata lui pateste ceva, se va lua de motul profesoarei!

19 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Asta inseamna sa fii un fraier, sa ii lasi pe altii sa isi bata joc de tine si sa nu faci nimic. Profesoara, daca ar fi inteligenta ar gasi o solutie foarte buna. Dar las-o asa, prostia se plateste. Oricum ce te arde pe tine de eleva nemernica? E viata ei. Daca e in stare sa isi bata joc de prosti bravo ei.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Ce sa faca profesoara, daca diriginta pune problema cum o pune? Profesoara nu a lasat pe nimeni sa-si bata joc de ea.Nici nu se astepta sa ii vorbeasa o eleva asa.De fapt si pe noi ne-a socat iesirea nervoasa a elevei dar si cuvintele ei, mai ales ca nu avea niciun motiv.Pur si simplu, e o profesoara tanara si foarte frumoasa, blanda si la locul ei.Baietii se cam aprind cand o vad la ora.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca profesoara ar lua atitudine ar face o cerere pentru scaderea notei la purtare!

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Pai,diriginta clasei i-a spus ca eleva nu a facut astfel de probleme la ora ei si nici a altor profesori.De aceea diriginta clasei refuza sa-i scada nota.Dar am inteles, profesoara e proasta, eleva e desteapta avand sustinerea dirigintei! E logic.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai presupun ca exista si o directoare in scoala aia.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

O directoare care cam primeste plocoane de la loaze?

| Trandafirii a răspuns (pentru T0T):

GreyN in toate scolile sunt happy

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ma ce scoala e aia? Sa faca o sesizare la inspectorat ca ii termina. E vina profesoarei ca accepta si da e proasta. Tu crezi ca fiecare face ce vrea?

| T0T a răspuns (pentru Trandafirii):

Stiu era o intrebare retorica.

| Trandafirii a răspuns (pentru T0T):

Am inteles

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Daca afirmi ca o profesoara e proasta, inseamna ca ai multa educatie in tine.Eu le socotesc proaste pe diriginta si pe eleva! Profesoara e desteapta!

| MeMyselfAndMyShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil se bazeaza pe principiul ca "omul bun cade de prost". Daca a fi bun, inseamna a fi prost, inseamna ca sunt foarte multi oameni destepti in lume. Din pacate, in aceasta situatie, nu sunt prea multe variante pentru profesoara. Am suspiciunea ca fata provine dintr-o familie de bogati si tatal ei aranjeaza totul pentru ea... Sau poate o rezolva altfel, daca nu financiar... Sistemul de invatamant e la pamant de foarte mult timp! Toate se-ntampla din cauza incompetentele elevilor si a directorilor morti dupa bani! Binenteles ca mai sunt si exceptii, dar, din ce in ce mai putine! Daca era dupa mine, montam camere de supraveghere in fiecare incapere! Tara asta sta prost la multe capitole, dar, cel mai trist este ca lucrurile involueaza de acolo de unde ar trebui sa evolueze!

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu este normal. Eleva nu ar fi trebuit sa ii vorbeasca asa, insa o profesoara buna, bine pregatita ar fi putut sa evite astfel de situatii.

| Trandafirii a răspuns:

Nu este corect si profesorii toti au preferatii lor si sunt niste prosti

| anonim_4396 explică (pentru Trandafirii):

Dupa parerea mea, ar trebui sa nu mai existe profesori! Sa se faca scoala numai cu elevii si directorii.

| Trandafirii a răspuns (pentru anonim_4396):

Da toti sunt al dreaqului

| anonim_4396 explică (pentru Trandafirii):

Dupa cum observi, noroc ca apar diriginti care sa le dea dreptate elevilor!

| euu90 a răspuns:

Uite din cauza asta s-a dus naibii tot sistemul de invatamant, pentru ca profesorii, nu mai au nici o putere asupra elevilor, aici nu ii socotesc pe acei profesori care exagereaza, injura elevii sau chiar ii bat!
In general, acea colega a ta, cand a avut acel comportament, fi sigura ca un alt coleg/colega a vazut, si poate pentru ei a fost un exemplu pozitiv, asa ca in scurt timp o sa mai apare cateva 'specimene' la tine in clasa, bazandu-se pe faptul ca nu va fi sanctionati!

| anonim_4396 explică (pentru euu90):

Da! Deja au inceput sa o batjocoreasca pe profesoara in timpul orei.Au ajuns sa se masoare si cu ea ca persoana dar si ca profesoara desi ei sunt tabula rasa la obiectul respectiv pe langa ea.