| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo "moda" noua printre Romani sau care e faza cu aceasta " ura" pentru cei care pleaca in afara? Sunt ofticati ca altii duc viata mai buna sau care e faza?

Din ce am vazut aici pe site sunt multi care nu au parere buna dar ce pretentii am ca majoritatea nu au nici 18 ani. Dupa mult timp mi-am verificat email-ul si am citit acest "articol" cum ca multi care isi lasa casele si familiile in Romania sunt injurati pentru ca isi lasa familia si tara.
Voi ce credeti?

Tot acolo am citit ca si parlamentarii nu prea au cuvinte de lauda pentru cei plecati - Cand citeam comentarii din articol era ceva de genul" pai dracu sa ii ia de hoti, isi impart banii de UE si dupa spun ca suntem noi ( se referea la oamenii care pleaca in afara ) fara inima ca ne lasam propria tara ".

Intrebare nr 2. Ati auzit / citit despre Romani care au plecat in afara dar s-au intors. Cum a fost pentru ei, le convine mai mult in ROmania sau care a fost faza de nu au ramas afara?

40 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E manipulare, nimic mai mult. Plus ura incompetentilor de aici care nu s-ar descurca in afara fata de cei care pot.Eu majoritatea cazurilor pe care le stiu sint de romani care au plecat pentru a se intoarce, chiar daca au si cate 10-20 de ani in afara deja.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Manipularea este de a duce gloata din est in vest in locuri bine delimitate.O crezi sau nu, dar in 50 de ani in Romania nu va mai fi mai mult de 4-5 milioane de bolnavi, handicapati etc, pensionarii disparand definitiv.Romania va fi doar un santier,altceva nu. Deja se vinde pamant la straini cu sutele de ha, se defriseaza, nu de Romani ci de altii, zeci de mii de ha de paduri, astia de a ocol fiind doar niste pioane care castiga ceva numai sa stea la inaintare.
Cum sa te descurci in vest cand iei teapa peste teapa in Germania mai ales? Nu ti se acreste si de vest si de tot? Putini merg la sigur si ii dau dreptate lui Endoryus cand spune ca cei plecati in vest stau claie peste gramada.Stiu situatii. App cineva imi dadea webcam din Italia, spune ca sta in lux.Intre timp s-a pus o musca pe web. Nah!

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exagera, o sa se si emigreze. Posibil sa fie 4-5 milioane de romani si restul tigani si negri de prin Africa si galbejitzi asiatici, asta e partea a doua.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Cu tineretul care pica la bac 80%, o sa emigreze toti.Si cat tineret mai este, astia din noua generatie? Deja ei se gandesc sa plece la mami si la tati in tari straine.O mistrie si un cancioc daca stiu sa tina in mana, nu le trebuie carte multa sa -si gaseasca acolo unde vor astia sa-i atraga. Cei cu facutati si cu carte multa, ai ghicit, to acolo vor pleca.Se plateste mai bine. Asa zic eu, e o parerea dar sa vedem.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi tu, intrebarea ta e pusa la modul general pentru toti cei ce lucreaza in afara, insa la fel se generealizeaza si categoriile de oameni care pleaca.

Si care sunt categoriile de oameni care pleaca?
sunt cei care sunt niste parliti in Romania si care pleaca prin It si Spania la cules de capsuni si sters babe la fund. Ok nicio problema, nu au vrut sau nu au fost in stare sa isi gaseasca de munca in Romania nu are nimeni nimic cu ei daca se duc in alte tari si muncesc cinstit.

Insa, din punctul meu de vedere, totul se termina cand da smecheria in ei. Se intorc cu cazane de masini in tara, cu haine de 2 lei care se vor a fi de firma si se bat cu pumnul in piept ce viata buna au ei acolo, cand de fapt traiesc 10 pewrsoane intro camera si se spalata odata pe saptamana.

Exista categoria care pleaca la furat si se lauda ca se duc la munca, acesta categorie nu merita niciun raspuns.

Exista categoria care pleaca prin strainatate si pe urma singura lor grija e sa se planga ce naspa era in Romania si sunt ei mari justitiari. Asa cum a fost la referendum. S au batut in piept ca Romania e de rahat, ca nu au putu sa voteze, ca au drepturi bla bla bla

Pai ce spanacul masii, daca ati plecat acolo ce cuvant sa mai aveti de spus despre ce se intampla in tara. Cum zicea un cunoscut al meu. Nu a stat niciunul in straintate la coada la vot cat am stat eu la coada sa imi platesc impozitele pentru tara asta.

Pe scurt sau pe lung daca majoritatea romanilor care ar pleca din tara nu ar mai face Romania de rusine atunci nu s ar mai generaliza.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

"Pe scurt sau pe lung daca majoritatea romanilor care ar pleca din tara nu ar mai face Romania de rusine atunci nu s ar mai generaliza."

sunt destui care merg la cersit sau la furat in tari precum Franta, Italia, SPania si tot asa dar stai linistit ca nimeni nu a zis nimic de rau de ROmania. ex, si aici cand mai stau printre multi italieni ii mai auzi ca zic "romani de rahat " sau mai stiu eu ce dar pe nici unul nu am auzit sa zica ceva despre tara in sine. AM mai citit acum mult timp cum ca un judecator in Anglia nu i-a dat voie unei mame in divort sa aiba copilul doar pentru ea vroia sa plece cu el in Romania. Nu a zis nimic la dreptul ei ca era romanca, femeia muncea ca sotul ei deci nu era vreo panarama dar ala a zis strict de tara nu de nationalitatea ei. Ce vreau sa zic ca nu numai romanii de afara "fac tara de rusine". ORicum din ce vad numai de rau ii pomenesti pe romani de afara, pe aia "buni" nu prea laughing.

"Pai ce spanacul masii, daca ati plecat acolo ce cuvant sa mai aveti de spus despre ce se intampla in tara." asta o fac doar cei care se intorc in tara dupa 10 20 de ani, alt motiv nu vad de ce ar da 2 bani pe alegeri.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ai dreptate. Sa dau un example, tot un vecin de la cateva case mai incolo, pleaca in Grecia si nu mai suna acasa.Acasa a lasat o nevasta si o fetita de numai 4 ani care tot intreaba cand vine tati acasa. Nevasta aia,afland ca am internet bun care are destula viteza sa faca un apel video,vine si ma rooaga sa o las sa faca un apel video la barba-su. Alooo,tati ce faci,nu ai trimis niciun chor acasa de sarbatori si de aproape un an de zile. Fata intreaba mereu cand ii aduci ciocolata promisa. AAaa, mami, sa vezi ca nu am avaut de lucru deloc, nu am bani cu ce sa vin acasa.Dar ce faci tu acum, intreaba sotia. Pai...ma duc pe plaja, ce sa fac.
Pac, suna la o cumnata, la rude, face o cheta fiecare si ii trimite aluia bani sa vina acasa.Vine cu o geanta doldora,numai ciocolata nu.
um a trecut granita nu sti dar a adus diferite piese de Pc, de la memorii ram, pana la procesoare si placi de baza. piese care nu le cunoaste, nu stie ce sunt alea.
Dupa un timp ce ersit prin sat, ii zic ca e de lucru la ferma agricola de la 2 km, masa la pranz si 14 mil in avans si lichidare. Nu e de mine ma, imi zice, sa put a vaca cand vin acasa.

No comment!

| OldSoul a răspuns:

E normal ca majoritatea sa vrem sa plecam, e normal ca cei ce se numesc guvern sa nu fie de acord, ca deja incep sa piarda, nu mai plateste nimeni tva-ul care l-am plati daca am fii in tara, eventual taxele.
De ce vor majoritatea sa plece in afara?
Acolo au un salariu mai decent, sa zicem ca in Romania ai tu casa, scapi de chirie dar totusi saliuriul e undeva la 1200 de lei, in timp ce in afara platesti chirie, cheltuielile care le plateai si in Romania, desigur or fii ele mai mari, dar macar ramai cu 800€ lejer in buzunar in timp ce in Romania daca mai ramai cu 800ron e bine...
Deci totusi cei care sunt in tara spun ca cei dinafara sunt batjocoriti ca sunt platiti prost, pai bine boss, dar mai bine esti sclav in tara ta pe 1200 ron sau mai bine esti sclav intr-o tara traina pe 1200€?
La a2-a intrebare nu iti pot raspunde.
Am ceva rude care au plecat si nu s-au intors decat in vacante sau cand nu mai aveau loc de munca pentru scurte perioade de timp.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

E floare la ureche sa manipulezi.Hai sa iti zic faza cu oile lui dzeu. Daca le dai mancare mai putina simai proata intr-un loc si iarba mai grasa si mai frumoasa in alt loc, fara prea multa bataiede cap le muti unde vrei. Dece? pentru ca unde stau oile acum, ocul lor de nastere, trebuie exploatat de tine si oile te deranjaza, asa ca le muti fara bataie in alt loc.

Dupa ce ai mutat oile la „800 de euro lejer in buzunar", le inchizi granita si le scazi la „0 euro lejer in buzunar plus taxa de rigoare".

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar cand le inchizi granita sunt deja bune de vandut...
Iar tu ai tot deja ai tot ce ai nevoie de al ele.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Sigur ca odata inchise oile, se mulge pana la lesin. Plus inca cateva norme si taxe. Sclavagism in toat puterea cuvantului.Nu degeaba se vorbeste de o noua Ordine Mondiala.Nu degeaba e tensiune intre Astia din vest care chipurile vor binele si Putin care a refuzat sa se alieze cu UE.Ehe!

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai ce face, ori lasi totul in urma si alegi ce e mai bine pentru tine, fie incerci sa eviti regulile si sa incerci sa faci sa iti fie bine cu orice pret...

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Vere,stau la tara si ma descurc cu 3 ha de pamant si 1000 de lei. E greu ca iti cere popa taxa anuala, primaria taxa pe impozit anual, enel ca s-a cuplat cu furmizorii de tv si trebuie sa platesti ca ai sau nu tv o taxa lunara.Caut sa fiu sanatos, ca aici e buba: Medicamente scumpe si deja a intrat frica in populatie sa isi mai scoata o masea, sa nu moara prin spital.

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca te descurci, dar nu poti nega ca nu ai vrea sa ai mai mult...

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Oricine vrea mai mult, ce sa mai zic de cei care nu se satura de oricat ar avea

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Totul cu o limita...
Cine nu stie sa si-o impuna, va ramane fara nimic.

| anonim_4396 explică (pentru OldSoul):

Mda, dar e mai bine sa vrei mai mult. uite ex, cel mai bogat roman din DUbai, era politai in ROmania prin anii 90. s-a saturat omul de viata grea si a plecat in DUbai, nu mai stiu cum si ce, dar acum e asa de bogat ( el vinde case la oameni ) ca nici nu se uita la o cassa sub 2 milioane de dolari, adica sa vanda la altii. E bine sa nu te multumesti cu putin, poate poate ajungi cu mai mult cum a facut cu ala. desigur ca sunt putini care au reusit ca el dar sunt si altii care au duso bine.,

| OldSoul a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e, dar sti cum e, ai bani ai si dusmani, ei bine poate acolo nu e chiar asa, dar nu cred, in timp ce daca in Romania ai 1milion de euro deja toti te critia, te judeca.
Nu stiu cum e pentru alti, dar eu zic ca oricati bani ai avea cel mai bine e totusi sa ramai un om modest sa nu iesi din "tipar".

| KodrutZ a răspuns (pentru OldSoul):

E suficient sa ai milioane si sa nu traiesti ca si cum le-ai avea.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, si eu am vazut chestia asta. Sincera sa fiu cred ca ai dreptate, sunt invidiosi ori pur si simplu este vorba de atitudinea tipica a romanului: sa dea vina pe celalalt pentru problemele lui. Asta m-a enervat intotdeauna la romani. Ba unu e de vina, ba altul, insa niciodata el insusi. Probabil ii invinovatesc pe cei care pleaca de situatia proasta din Romania. Au impresia ca au fost "parasiti" de ceilalti romani si considera ca daca ei sufera trebuie sa sufere toti ceilalti romani, din solidaritate. Ori mai este mentalitatea tipica de genul "stai si lupta". Si se gandesc ca cei care au plecat ar fi putut sa lupte, dar ei nu misca degetul. Stii vorba aia, cu o floare nu se face primavara. Iar in Romania sunt atat de multe lucruri in neregula si este vorba de o mentalitate atat de subrezita incat romanii care pleaca in afara nu ar fi putut sa faca mare lucru daca ar fi ramas.
In cazul meu, am plecat la o facultate mult mai buna decat cea din tara. Daca as fi ramas in tara as fi fost invatata pe aceeasi mentalitate comunista, pe aceleasi metode comuniste si pe aceleasi materiale vechi de pe care invata toti studentii. In astfel de context nu as fi putut schimba nimic, caci mentalitatea mea ar fi identica cu cea a profesorilor care m-au invatat. Si chiar daca prin absurd, as fi avut o alta conceptie, desi probabilitatea este mica, cu mentalitatea de la noi din tara nu as fi avut prea mare succes.
Cat despre parlamentari, personal ma doare undeva de ce spun ei, asa cum si pe ei ii doare undeva de poporul roman. Daca nu ar vrea ca lumea sa plece, ar trebui sa fie mai capabili in guvernarea tarii.
Iar despre dragostea de tara, din punctul meu de vedere este un concept, mai ales daca nu lasi tara sa te influenteze prea mult. In afara de o locatie geografica, o limba, un folclor, o religie si o istorie oamenii aceleasi nationalitati nu au nimic in comun. Au si o mentalitate in comun daca se lasa influentati.
Probabil ca am fost rautacioasa, dar este 5 dimineata si imi este somn. De obicei sunt tafnoasa cand imi este somn, mai ales cand stiu ca trebuie sa ma trezesc in trei ore si nici nu m-am culcat inca. laughing

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

" Au impresia ca au fost "parasiti" de ceilalti romani si considera ca daca ei sufera trebuie sa sufere toti ceilalti romani" da, prostia asta am vazut pe aici pe site. mai e vreun destept care zice " pai bine ca fricosii pleaca afara, nu stau in tara". laughing denota prostie cu carul sa stai in tara sa mori de foame doar pentru ca e tara ta, cel putin asta e pararea mea. tara nu da un ban pe tine dar tu stai si te sacrifici degeaba, asta da patriotism.

ma bucur totusi ca cineva a inteles ce am scris rolling on the floor. lasa ca e bine, am avut amundoi noapte alba. pe mine m-au nenorocit pisicile de afara, de 3 ori am iesit cu matura dupa ele dar ale naibi tot sub geam s-au apucat sa se inmulteasca

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa este. Eu treaba cu patriotismul si cu nationalsimul nu am inteles-o niciodata. Da, se intampla sa ma fi nascut intr-o anumita zona geografica, in proximitatea unor oameni. De ce trebuie sa simt eu solidaritate pentru toti cei care ma inconjoara, doar pentru ca s-a intamplat sa ies din burta mamei in zona aia geografica? De ce trebuie sa simt solidaritate pentru individul care sta in parc si scuipa seminte sau pentru functionara de la nu stiu ce institutie publica care zbiara ca din gura de sarpe? Sau pentru zecile de studenti (care m-au scos din sarite), care nu treceau o zi pe la facultate si injurau profesorul pentru ca nu ii baga in examen. Doar pentru ca sunt romani? Pana la urma nu datorez nimic romanilor, decat faptul ca s-a intamplat sa ma nasc pe un anumit teritoriu numit Romania.
Daca ar fi sa simt recunostiinta si solidaritate pentru cineva ar fi pentru oamenii care mi-au fost alaturi, m-au crescut, m-au educat, mi-au pus mancare pe masa si un acoperis deasupra capului, m-au sustinut si m-au incurajat, adica familia si prietenii. Da, se intampla sa fie romani, dar la fel se intampla ca mama sa fie blonda cu ochii verzi si tata sa aiba o inaltime de 2 metri. Si chiar si asa asta nu inseamna ca trebuie sa simt solidaritate pentru toate femeile blonde cu ochi verzi si barbatii de 2 metri.
Da, stiu sunt o persoana ingrozitoare. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarea ta mi s-a parut chiar foarte clara, comparativ cu minunile pe care le vezi pe-aici. Probabil tipul care a comantat era si el unul dintre romanii la care se adreseaza intrebarea si s-a simtit lezat. laughing)
Cat despre pisici..probabil geamul tau li s-a parut romantic.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Nu nu, acum am aflat ca e o mistocara de 14 ani. nu ca s-a simtit laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil ca nu. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Http://cdn.meme.am/instances/54248403.jpg
Poza asta descrie cel mai bine situatia ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing

| Ibrahimovic a răspuns:

Nu am nimic cu cei care merg sa munceasca si sa-si intretina familia, tot respectul pentru ei, sunt constient ca pleaca acolo pentru un trai mai bun si pentru ca in Romania nu au posibilitati.

Cand vine vorba de "ura", cum i-ai zis tu, fata de aceste persoane la mine e cam in felul urmator. Ma dezgusta persoanele care n-au terminat 10 clase si merg in Italia, iar cand se intorc cu cateva mii de euro in Romania uita cine au fost. Chiar zilele trecute mi s-a afisat in fata o duduie cu aere de Brescia si cu un accent de ala de lasa-ma sa te las ca eu sunt cineva si am portofelul prin cu euro. Cine stie cum erau obtinuti banii aia. happy
Persoanele astea sunt o rusine, nu cele care intr-adevar merg sa munceasca pentru a-si intretine copiii si apropiatii.

| anonim_4396 explică (pentru Ibrahimovic):

"Cine stie cum erau obtinuti banii aia" laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte sa iti raspund vreau sa stii ca nu am nimic cu cei care au plecat inafara.NU DE BINE au plecat.

Am vecini care au plecat in tari starine. Tineri care s-au dus sa munceasca si isi ajuta lunar familia cu banuti, cadouri de sarbatori, etc. Vorbesc saptamanal la telefon cu parintii, rudele, amicii.

Am insa si veri de gradul 1 care dupa ce mama lor a divortat de barbat, ei au plecat in Italia. Tatal lor ramas singur, bolnav si cu o mizerie de pensie nu s-a descurcat singur.Nu i-a interesat starea lui, starea tatalui lor care i-a crescut si educat, care si-a consumat viata si nervii aducandu-le mancarea pe masa, educandu-i, dandu-i la scoli si ajutandu-i in orice problema au avut pana sa intre mandra noastra Romanie in UE.Cum spuneam, ei nu mai stie de batranul tata.Eu l-am ajutat cat am putut de mult,i-am dus mancare, i-am luat hainele la spalat, i-am adus si spart lemne, i-am aprins si focul cand a fost bolnav.L=am ajutat cat am putut de mult, fiind unchi din partea mamei.
Dupa vreo 6 ani de zile, i-am intalnit pe Facebook. Poze peste poze, bineinteles din poze nu lipsea masa imbelsugata aurul de la gat si selfie-uri alaturi de vreo rabla de 500 de euro.Le-am scris,le-am prezentat situati,le-am trimis poze cu casa derapanata si cu batranul cu picioarele unflate. Le-am zis daca mai au un pic de respect fata de cel ce a contribuit la procreerea lor, sa vina sa rezolve situatia acasa.Ce crezica mi-au raspuns? Tipic celor fara suflet, m-au injurat bine, ca ce ma bag eu, si nu imi vad de treaba.In urmatorul an am aflat casi ppamantul dat in arenda la asociatie era semanata si produsele vandute si banii luati de mama lor, sotia unchiului. Dupa inca fo 2 ani, au venit si au rezolvat situatia.L-au luat si l-au azvarlit intr-un azil de batrani.

Nu am nimic cu cei plecati in afara, repet.Dar sunt niste lichele ordinare care cum au dat de mirosul verzisorilr, uita de unde au plecat, uita ca erau ca vai de ei si rupti in cu r.

Nu toti cei plecati in afara sunt asa.Sunt cei care au respect fata de locul natal.Nu l-au parasit sufleteste dar sunt si cei care au uitat de bietii lor batrani, probabil cand se vor intoarce habar nu au unde e crucea lor.

Referitor la cei care au plecat si s-au intors, ori au cheltuit banii castigati la sfarsit de luna sau spataman pe baut si fumat si au vazut ca nu fac treaba, ori au luat teapa si nu i-a platit patronul.Nu e nicaieri zona sigura.Mai sunt cei care au castigat un banut apoi au venit acasa si si-au facut casuta lor si au ramas definitiv aici. Mai sunt si cei care munceste pe rupte zi si noapte si sparg totul in trei zile la Vama Veche.

O zi faina!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poveste trista cu acel barbat dar vezi tu ca nu sunt multi asa de nenorociti ca aia care au fugit in Italia. majoritatea se duc in strainatate dinpotriva sa isi ajute familia sa le trimita bani etc etc. aia da, niste porci in adevaratul sens al cuvantului. nu prea cred in karma si astea dar cica roata se intoarce, poate asa le va face si copii lor. am mai intalnit aici barbati care le-a oferit la copii case si masini si dupa nu l-au mai bagat in seama, inca i-a luat si lui casa. nenorociti sunt peste tot, indiferent de natie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parlamentarii sa pună mana sa faca locuri de munca in tara, plătite bine nu sa bage bani in buzunar. De ce sa plece romanii in strainatate, de ce sa nu lucreze in Romania. Sa-si pună întrebarea si sa se uite ce locuri de munca sunt in Romania.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu se mai poate face nimic bun in Romania, mai alles locuri de munca bine platite. Odata ce au dat vestul lovitura de stat si l-au inuscat pe Ceausescu care a inchis granitele americanilor si nu numai (noi ne gospodaream destul de bine aici) si au pus un FSN, mama ce a nascut numai hoti si sute de partide aidoma FSN, practic toata lumea politica e o apa si un pamant. oeinde ai da si ce ai vota, tot FSN-ul si dictatura vestului alegi.Scimbam caii dar tot in jos stiu sa ne traga. Asa sunt ordinele din UE, sunt niste norme imus ed eei, daca nu le respecta alesii ...nu mai ai ce cauta in UE.Si daca iesi din UE, nu mai ai ce manca pentru ca tara e DISTRUSA.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu se va ajunge nicăieri cu tara.

| vaporwave a răspuns:

Ce frumos ai redactat intrebarea, tot am inteles

| anonim_4396 explică (pentru vaporwave):

Cu romana o ducem greu zilele astea, am editat sa inteleaga si romanul.

| Izabella312 a răspuns:

Bravo romani cu R. Asa se scrie.

| anonim_4396 explică (pentru Izabella312):

Iti dai seama nenorocire nu? auzi nenorocitul ce greseala de neiertat a facut

| Izabella312 a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt tu esti cel care a scris asa.

| anonim_4396 explică (pentru Izabella312):

Clar nu esti neam cu Einstein daca nu ti-ai dat seama ce am vrut sa zic