NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Eşti într-un mijloc de transport în comun (avion, tren, autobuz...), brusc auzi în spatele tău un apăsat "Allahu Akbar!". Care este primul tău gând, primul sentiment, prima reacţie?

98 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
As intra pe google sa vad ce inseamna laughing
O zi buna!

| cristi202 a răspuns:

Primul gind? Ca niste adolescenti au chef de gluma. Daca insa e o voce matura, cu accent oriental, m-as intoarce (din instinct probabil) sa vad moaca pe care o voi vedea ultima in viata aceasta. happy

| NOname explică (pentru cristi202):

laughing simpatice reacţii

| StefanKogut a răspuns:

Inshallah!

| pepy63 a răspuns:

Fac Sfanta Cruce

| Drimmero a răspuns:

''Am avut o viata frumoasa, acum sar in aer''
Si primul reflexul este sa ma duc taras si pe burta.

| Drimmero a răspuns:

Refuz sa cred ca si-ar consuma astia bombele prin Romania, suntem prea mici pentru interesele lor. Avionul ramane singurul unde ar putea da-o, dar refuz sa cred ca in tara asta dau ei, in cel mai rau caz vor da cu petarde pentru Revelion!

| Fatamuntilor a răspuns:

Ma gandesc ca nenea ala e un tip cu cearceaful in cap, nu?
Una din doua
1.Incerc sa-mi scriu testamentul...dar vai am nimerit poseta fara agenda iar pe telefon ajung,, sus''' mai repede decat mi-as dori.
2.Ce gluma buna zic eu ....si ma apuca un ras istericrolling on the floor
PS BINE ca nu circul cu mijoacele de transport in comun!

| OldSoul a răspuns:

"Ce gluma proasta mai face si desteptu' ala."

| Sofer a răspuns:

Din avion sar cu parasuta. Din tren fug in primul vagon iar autobuz ii zic la sofer sa opreasca si s-ar din autobuz. laughing

| Doub a răspuns:

"staţi să-mi termin ciocolata"

| zurick a răspuns:

M-aș gândi că e o glumă proastă.

| Axys a răspuns (pentru zurick):

Si eu la fel

| Sn4k3 a răspuns:

Incerc sa il opresc sau sa ies, depinde cat de aproape sunt de iesire sau de el.

| Mayhem666 a răspuns:

De obicei in mijloacele de transport public sunt cu castile in urechi si ascult muzica data la maxim, deci nu as auzi nimic.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu mai apuci s-auzi nimic daca vine vreun bomberman. Aia ar fi ultima ta ascultare, daca ai temutul ghinion!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Macar as muri fericit, ca nu as sti ce s-a intamplat, si macar as muri ascultand muzica, care imi place. Stiu ca raspunsul pe care l-am dat acum este unul sec, dar na!

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Vei accepta ca un bomberman sa iti ia viata? Adica prostul satului s-o faca? De la tine aveam pretentii sa-mi zici ca astepti ghearele batranetii, nu un salbatic!

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu as accepta asta, dar nu as avea ce sa fac, daca asta s-ar intampla, nu am decat sa primesc o superputere care sa ma faca sa vad viitorul si sa nu iau trenul, sau mijlocul de transport care urma bombardat si asa as putea sa evit sa mor.

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Asa ma vii d-acasa/

| sublime89 a răspuns:

Bineinteles ca prima reactie e una de spaima, poate chiar panica. In ultimii 15 ani am invatat sa asociem expresia asta cu tot ce e mai rau si mai diferit de noi, de societatea occidentala. Dar eu am urmarit evenimentele din Siria de peste 4 ani, practic inca de la inceputul razboiului civil, si daca vei avea si tu curioiztatea sa te uiti la cateva filmari facute de diferite grupari care lupta acolo, o sa vezi ca aproape toti striga "Allahu Akbar!" in timpul luptelor. Nu conteaza ca vorbim de ISIS sau de Al Qaeda, sau de asa numitii "rebeli moderati" sustinuti de Occident. Si atunci ne putem pune intrebarea, daca noi spunem ca uram extremismul musulman care se manifesta si prin expresia asta, sau chiar intreaga religie musulmana, atunci de ce sustinem grupari care sunt clar extremiste, chiar daca ele nu se declara. Si Occidentul nu e la prima greseala de acest fel. Americanii, britanicii, francezii au sustinut multe grupari radicale musulmane din diferite tari impotriva unor regimuri care nu au fost pe placul vestului, fie ca au fost comuniste, socialiste, dictatoriale, sau cum vrem sa le spunem. In Afganistan e un bun exemplu, dar si in Libia sau Irak. Sa nu mai spunem ca suntem aliati cu tara care a dat practic nastere extremismului musulman de tip modern, si anume Arabia Saudita. O tara care decapiteaza detinuti, exact ca si ISIS. In fine, ar fi multe de spus, dar concluzia e ca nu ne putem astepta la altceva daca tarile noastre au asemenea politici. Cu asa ceva nu e bine sa te joci, pentru ca se intoarce impotriva ta inevitabil. E ca si cum ai da foc unui butoi cu pulbere. Apoi bineinteles ca vei avea refugiati si vei avea extremism peste tot, atat la musulmani cat si la occidentali. Uita-te ce s-a intamplat in SUA cu Trump. Avem de-a face cu mentalitati foarte primitive in tarile musulmane, cu credinte si practici medievale, si noi trebuie sa fim aia mai destepti. Solutia e sa sprijinim fortele moderate din tarile respective, si sa incercam cumva sa le ridicam nivelul de educatie. Asta daca vrem sa nu mai auzim niciodata "Allahu Akbar" in spatele nostru.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Visezi, n-ai tu norocul sa vina un arab sa te ia pe la spate.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Hai sa-mi bag pl...

| UnBroken2016 a răspuns:

M-as gandi " pacat ca nu e si noname cu mine". As avea scut uman thinking

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Cum ai luat 'suspendare', ba? Bwhahahahaha

| OverlyAnnoyedAccount0 a răspuns (pentru Drimmero):

Asteapta-te sa iei si tu curand. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru OverlyAnnoyedAccount0):

Nici intr-un caz, trenulet, nici intr-un caz!

| pufulescu a răspuns:

Shalom Alechem! Doar ca sa-i vad fata, ce reactie are...

| ALGator a răspuns:

"That must be a misunderstanding".

| ALGator a răspuns:

Exista multe lucruri bune de facut. De exemplu, in timp ce le spui "Multumesc, la fel" scoti mitraliera si-i dobori. Daca nimeresti si pe cine nu trebuie (oricum, merita) spui "Ma scuzati".

| Staind a răspuns:

"Oh, uite! Un loc liber la geam!"

| mont a răspuns:

Primul sentiment ar fi sa ma gandesc oare cine are chef de farse

| Mussette a răspuns:

M-as gandi: ce nume ciudat?! care o fi ala pe care il striga rolling on the floor

| reihiuke a răspuns:

Incep si eu sa zic

Printre oameni sunt unii care spun: "Noi credem în Allah și înZiua de Apoi", în vreme ce ei, de fapt, nu cred.

Ei încearcã sã-i înșele pe Allah precum și pe cei care au crezut, dar nu se înșalã decât pe ei înșiși, fãrã a-și da seama.

În inimile lor este o boalã, iar Allah le va spori boala și vor aveaei parte de chinuri dureroase pentru ceea ce au mințit.

Dacã li se spune lor: "Nu faceți stricãciune pe pãmânt!", ei zic:"Noi, doarã, suntem fãcãtori de bine".

Însã ei sunt cei fãcãtori de stricãciune, dar nu-și dau seama.

Iar dacã li se spune lor: "Credeți, așa cum au crezut oamenii!", ei zic: "Sã credem precum au crezut cei fãrã de minte?". De bunã seamã ei sunt cei fãrã de minte, dar nu o știu!

| reihiuke a răspuns:

Depinde foarte mult de situatie, distanta etc. din cate ma cunosc, prima reactie ar fi sa ma uit de unde vine sunetul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"I'am fu**ed", si raman blocat.Ce mai poti face in o secunda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine ca nu sunt controlori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga-ti-ai pola smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii sucesc gatul tipului inainte sa declanseze detonatorul.

| AnthonyWhite a răspuns (pentru anonim_4396):

Gandesti numai asta (mori arab imputit ) in timp ce faci asta realitate
corect?

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnthonyWhite):

Daca ar fi dupa mine as decapita teroristii isis cu o lama de barbierit ca sa se chinuie.
Sa stie ce e aia durere.