NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Eşti mai inteligent decât un copil pre-şcolar?
Poţi afla prin acest test: http://i.imgur.com/teR95zG.jpg
Care este răspunsul tău şi câte minute ţi-a luat? (Nu trişa şi nu te uita la răspunsurile celorlalţi înainte să ajungi la propriul tău răspuns! Baftă!)

90 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Ai dreptate. M-a luat valul traducând din engleză, plus, voiam să scot în evidenţă acel "pre", pe care, în mod normal, l-aş fi scris legat.

| Drolja a răspuns (pentru NOname):

Și în engleză tot legat e.

NOname
| NOname explică:

Engleza din link.

| UnleashedPsycho a răspuns:

În jur de 2 secunde, dar e a doua oară când îl fac şi prima dată mi-a luat mai mult de 30 de minute laughing

| NOname explică (pentru UnleashedPsycho):

Peste 30 de minute? Înseamnă că ai înclinaţii de programator.hee hee

| Claudiuu a răspuns:

In jur de 5 minute...

| nic3rr a răspuns:

Am mai vazut exercitiul asta la scoala, dar spre surprinderea mea am uitat si dupa _2_ minute m-am dat batut laughing

Ca raspuns la intrebare, da, sunt mai inteligent decat un copil pre-scolar, cel putin asa cred rolling on the floor.

Pace!

| NOname explică (pentru nic3rr):

Sigur nu eşti un programator?hee hee

| Fatamuntilor a răspuns:

Stau prost cu logica azi!
La drept vorbind copii astia au niste probleme de te doare mintealaughing

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Aha, probleme de genii mici.hee hee

| Doub a răspuns:

Am început să calculez o groază şi tot nu mi-am dat seama. Oricum, interesant. Se pare că stau foarte prost cu logica şi cu cerculeţele.laughing

| NOname explică (pentru Doub):

Vezi ce înseamnă să fii trecut de grădiniţă? laughing
Cei mici nu se concentrează pe lucruri neimportante, nu se complică inutil.

| Doub a răspuns (pentru NOname):

Aşa e.
Avem ceva de învăţat de la ei.laughing

| NOname explică (pentru Doub):

laughing Dap.

| halogen001 a răspuns:

Cred ca nu as fi descoperit raspunsul. Am stat putin si m-am uitat la poza. Stiind ca e vorba de un copil prescolar mi-am dat seama ca nu poate fi vorba de calcule si cu toate acestea numai la calcule imi statea gandul happy, dar in scurt timp am renuntat si am citit mai jos raspunsul happy

| NOname explică (pentru halogen001):

Cred că aşa păţeşte majoritatea oamenilor.
Apreciez că ai fost sincer. happy

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Cam un minut. Mi-a luat mai mult pana am citit printre randuri, ca-s cam chior.

| syd2 a răspuns:

Ha, ce usor, depinde de numarul de cercuri.

| Danzell a răspuns:

Hmm
problema aici nu e daca esti mai inteligent decat un copil. exercitiul e o inducere in eroare.

diferenta dintre un programator si un copil o reprezinta in cum percepe informatia.

un programator (implicit presupun adult) are un mod de gandire logica, analitica.

un copil proceseaza informatia audio/vizual, deci se afla mult mai aproape de raspunsul exercitiului.

| Mieeez666 a răspuns:

Nu-s. laughing
Deci asa vine faza, mama ei de logica si de cerculete. laughing

| NOname explică (pentru Mieeez666):

Ei, se mai întâmplă. laughing

| Geanin a răspuns:

2?

| dragosbogdan001 a răspuns:

Raspunsul e 2, am calculat din greu timp de 3 minute... Am vazut ca 1, 2, 3, 5, 7=0, 9=1, de unde am dedus mai apoi ca 8=2, cifra 4 nu am vazut-o nicaieri, deci 4=0, usor mi-am dat seama din 6666=4 ca 6=1. Deci 2581 = 0+0+2+0, Raspunsul fiind 2. Am dreptate?

| NOname explică (pentru dragosbogdan001):

Aha. Bravo!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru NOname):

Stiam eu ca e corect.

| LaughingKarima a răspuns:

Raspunsul este 2. Si mi-a luat cateva secunde pentru ca mi-a trebuit sa citesc si propozitia.
Noi am primit asta la un test, toti rezolvasem tot testul si ne chinuiam pe prostia aia, i se facuse profesorului mila de noi si ne-a explicat care-ce-cum

| NOname explică (pentru LaughingKarima):

Ce profesori haioşi aveţi, inventivi.hee hee

Taţii ce-ţi mai fac? happy

| LaughingKarima a răspuns (pentru NOname):

Stiu asa-i? happy
fac bine, tata a primit marire iar tata si-a schimbat locul de munca. amandoi dorm pe moment(aici e 1. 38am deci big grin)

| NOname explică (pentru LaughingKarima):

Salută-i din partea mea. Au făcut o treabă bună.

| LaughingKarima a răspuns (pentru NOname):

Asa o sa fac happy

| Theo94 a răspuns:

Cteva secunde, am vazut si pe site-ul gandul.ro mai demult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns 2, 1-2 min, am inteles principiul destul de repede, a durat mai mult sa ma uit cat e fiecare nr in parte laughing

| L1feDRAIN a răspuns:

Stiu testul asta laughing

Zerourile
2581=2

Am vazut si eu acest test de pe net si sunt sigur ca nici tu nu ai reusit repede

Copii de gradinita il rezolva in 5-10 minute in timp ce programistii intr-o ora

| NOname explică (pentru L1feDRAIN):

Da, la început căutam altfel de tipare.

| Drolja a răspuns:

Mă întreb cât de inteligentă ești tu scriind "pre-școlar".

| CristinaSNC a răspuns:

Sincer, nu ma prinsesem, spre rusinea mea.

| NOname explică (pentru CristinaSNC):

Apreciez sinceritatea.

| CristinaSNC a răspuns (pentru NOname):

Multumesc, eu ma apucasem de calcule laughing

| NOname explică (pentru CristinaSNC):

...şi eu iniţial.hee hee

| Happyjump a răspuns:

Mi-a luat cam 6-7 secunde sa le citesc pe primele si sa-mi dau seama, răspunsul este 2, trebuie sa numeri "cercurile" sau cum se pot numi ele.

| NOname explică (pentru Happyjump):

Băi, numai genii pe aici?! laughing

| Happyjump a răspuns (pentru NOname):

Da, ma, da.

| vaporwave a răspuns:

"ha, ce usor" e sa dai right click si sa cauti imaginea pe google

| NOname explică (pentru vaporwave):

Eeeee, am zis să nu trişaţi! laughing

| CosminC86 a răspuns:

Inteligenta nu se masoara prin poza asta nefolositoare.
Raspunsul meu final e: Schimb intrebarea! Domnule Virgil Ianțu.

| buzeduulci a răspuns:

Si eu ma gandeam la algoritmi... -viitor inginer in IT

| NOname explică (pentru buzeduulci):

...deci nu minţeau de IT-işti, buzesincereşiduulci. laughing

| soloangel01 a răspuns:

Mi-ai aratat ca de prost sunt laughing
CelCareTeIubeste are dreptate...

| pilaf a răspuns:

Foarte interesant.

| compcris00 a răspuns:

WTF? Cum se rezolva chestia asta, ma pricep in html, in pascal, putin in java, dar in prostia asta am 1 minut si nu pricep nimic.
big grin pls help

| NOname explică (pentru compcris00):

rolling on the floor Mai ai până la o oră.

| larapopa a răspuns (pentru compcris00):

Raspunsul este usor, trebuie sa te uiti in fiecare rand cate cifre sunt care au cerculet.De exemplu 6, are un singur cerculet, 8 are 2 cerculete, etc.Sa luam ca exemplu primul rand de cifre 8809, sunt 6 cerculete.4 cerculete la cifrele 8, 1 cerculet la cifra 0 si 1 cerculet la cifra 9. ultimul rand 2581, sunt 2 cerculete, la cifra 8 si deci raspunsul va fi 2

| BountyWG a răspuns:

2?

| NOname explică (pentru BountyWG):

Da.

| BountyWG a răspuns (pentru NOname):

Mi-a luat ceva sa ma gandesc laughing

| NOname explică (pentru BountyWG):

Dar ai reuşit, bravo.

| MateiSebastian a răspuns:

:/
Cam 30 de secunde.

Nu cred ca un programator sta chiar atat de prost cu logica. Cel putin asa sper.

| MateiSebastian a răspuns (pentru MateiSebastian):

Am gresit, raspunsul corect este: DA. Da, sunt mai inteligent decat un pre-scolar. laughing))

| NOname explică (pentru MateiSebastian):

laughing

| Andrei123654789 a răspuns:

Aici nu este neaparat inteligenta ci mai mult flexibilitatea mentala.
Adultii tind sa fie mai limitati pe cand copiii nu, ei nu cunosc inca normele la care adultii s-au tot supus de-a lungul timpului.

| NOname explică (pentru Andrei123654789):

Într-adevăr. Adultul care nu a trecut testul nu e neapărat prost, doar că din obişnuinţă abordează perspective diferite, deseori complicând inutil lucrurile.
Copilul, însă, are o vedere mai curată, simplistă, proprie, nepoluată încă aproape deloc cu normele sociale.