| LePotato a întrebat:

Exista perfectiunea in realitate?

(Nu va limitati la "Da" / "Nu")

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfecţiunea..trăieşte în ochii privitorului şi este pe deplin, dar deplin subiectivă.
Cel mai greşit lucru pe care îl face o persoană este să tindă spre perfecţiune, spre ceva inexistent, în speranţa că o să atingă cândva pragul acesta invizibil.
Aş prefera oricând ceva "imperfect", decât să sper în zadar la un ideal, o iluzie creată de acelaşi om care a pus o definiţie cuvântului "normalitate".
Şi dacă există, deşi mă îndoiesc, are o definiţie diferită pentru fiecare persoană. Pentru mine e perfectă o îngheţată cu fructe de pădure, pentru ţine e perfectă o îngheţată cu ciocolată.
Dacă am întâlni perfecţiunea des îţi imaginezi ce plictisiţi am fi? Aş mânca numai îngheţată cu fructe de pădure...

19 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Exista perfectiunea modului cum alegi sa experimentezi viata sau a persoanei pe care ti-o doresti alaturi intr-un anumit moment.

| SweetnothingAli a răspuns:

Dupa parerea mea nu exista perfectiunea, deoarece orice lucru are o mica imperfectiune! Poate ca e mai bine asa pentru ca perfectiunea nu e atat de minunata pe cat ne inchipuim noi ca e. Toti tindem catre perfectiune in felulul nostru, uni dintre noi mai mult, altii mai putin dar faptul ca nu o putem " atinge " ne ajuta sa descoperim ca orice persoana / lucru e unic si minunat in felul lui. atat cu calicati, cat si cu defecte!

| SweetnothingAli a răspuns (pentru SweetnothingAli):

*Dupa parerea mea nu exista perfectiunea, deoarece orice lucru are o mica imperfectiune! Poate ca e mai bine asa pentru ca perfectiunea nu e atat de minunata pe cat ne inchipuim noi ca e. Toti tindem catre perfectiune in felul nostru, uni dintre noi mai mult, altii mai putin dar faptul ca nu o putem " atinge " ne ajuta sa descoperim ca orice persoana / lucru e unic si minunat in felul lui. atat cu calitati, cat si cu defecte!

| OldSoul a răspuns:

Depinde la ce te referi, dar in general, perfectiunea se rezuma doar la modul cum apreciezi tu restivul obiect/persoana/etc, ceea ce consideri tu ca fiind perfect alta persoana poate considera ca e imperfect.
Asa e si cu defectele, daca tu trece peste un anume defect, si vezi ca acel "lucru" perfect, alta persoana ar putea sa acorde o alta importanta acelui defect.

| Doub a răspuns:

Nu, nu există.
De fapt, ce înseamnă până la urmă "perfecţiune"?

| LePotato explică (pentru Doub):

Este atributul maxim acordat unei caracteristici

O iluzie?

| Doub a răspuns (pentru LePotato):

Da, o iluzie şi ceva absolut subiectiv.

| J0B0MAT a răspuns:

Perfectiunea poate exista din punct de vedere subiectiv. Pentru mine o anumita persoana/obiect poate fi perfect, dar pentru alta nu.

| LePotato explică (pentru J0B0MAT):

Deci depinde de realitatea fiecaruia

| J0B0MAT a răspuns (pentru LePotato):

Da.

| Dariusuu a răspuns:

Exista ( poate din puctul meu de vedere )

Perfectiunea e relativa si subiectiva. Fiecare defineste perfectiunea in alt fel.

Deci da, chiar exista.

| syd2 a răspuns:

Perfectiunea e o obisnuinta nu un ideal. Fiindca tot ce facem e perfect, daca privim acest lucru ca fiind extremul unui domeniu.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectiunea exista in cazul obiectelor sau a naturii, nu si a persoanelor, opinie personala. 2 exemple: Soarele e perfect, e pus la o distanta perfecta fata de pamant. Daca s-ar fi aflat cu foarte putin mai aproape de Terra, aceasta ar arde, daca ar fi fost pozitionat mai departe pamantul ar ingheta. In cazul obiectelor: o masina perfecta, o rochie perfecta pentru mine. Piate nu e perfecta si pentru tine, dar e perfecta pentru ca mie imi sta minunat in ea. In schimb oamenii sunt imperfecti, stim bine ca toti avem defecte. Nimeni nu-i perfect. Chiar daca iubim o persoana si spunem"ea e perfecta pentru mine", asta nu inseamna ca nu are defecte sau ca nu le vedem, dar le acceptam ca atare stiind ca nimeni nu-i perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cu ce ochii vezi totul, ce pentru mine poate fii perfect, pentru tine poate fii imperfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, însă, după părerea mea termenul poate fi folosit numai ştiinţific.
Dacă savanţii se apucă acum să creeze o altă clonă a răposatei clone Dolly (R.I.P capriţo sad ) şi întruneşte aceleaşi calităţi pe care le avea aceasta, rezultatul poate fi numit un "experiment perfect".
Mă bucur că ai specificat realitate, venisem aici să le dau exemplu pe fetiţele powerpuff (iată ingredientele alese pentru a crea fetiţele perfecte).

| TheLoveDoctorr a răspuns:

Eu vad perfectiune in orice fata.Nu sunt ca altii "Aia are solduri mari, aia nu are sani, bla, bla" Perfectiunea adevarata este modul ei de a se exterioriza si eu ma uit si primesc acele mici raze de soare din partea lor si traim momentul "perfect" sub un clar de luna, sau vara pe o plaja aglomerata facandu-ne loc prin multime.Aia e perfectiunea.

| Unicornaş a răspuns:

Da. Orice om ce iubeste o alta persoana, nu ii vede nici un defect acelei persoane. Iubirea csf

| OmniSpirit a răspuns:

Cand intelegem ca Perfectiunea inseamna a fi Imperfect atunci vedem altfel viata. Realizam ca niciunea nu exista.