| user5493 a întrebat:

Faptul ca mai lipsim cateodata de la facultate ne face sa fim vazuti drept chiulangii de catre profesori sau lor nu le pasa? ce scuze sunt cele mai bune pentru lipsit?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Depinde de facultate. In general profesorilor nu prea le pasa. La unele, unde regulamentul e strict, precum Politehnica, la cateva absente nu mai intri in examen sau, mai rau, esti exmatriculat, iar la alte facultati, precum a mea, profesorii nu pun foarte mare accent pe prezente, doar acorda cateva puncte in plus la examen celor care vin ora de ora. Pentru ei cel mai important este sa dai examenul si sa scape de tine. Chiulangiu nu esti vazut de catre ei. Nu ii intereseaza viata ta personala si nu fac politie. Sunt unii studenti care muncesc, altii care fac doua facultati in paralel, e nedrept sa catalogheze pe cineva drept chiulangiu. Nu prea ii intereseaza pe profesori de ce lipsesti. Ca si scuze, desi acestea sunt inutile dupa parerea mea, clasicele "am programare la medic" sau "sunt bolnav" functioneaza mereu.

3 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu există scuze la facultate. Ești major, faci ce vrei, nu dai socoteală nimănui. Dar cea mai bună scuză e aia în care îi spui că lucrezi și n-ai avut timp să vii.
Nu cred că le pasă profesorilor, dar sunt sigur că au o părere mult mai bună despre un student care stă la cursuri, e activ și își ia examenele decât unul care lipsește și probabil are și restanțe.

| user5493 explică (pentru LoveSleep):

Sau n-are restantelaughing nu e o legatura directa intre lipsit si restante.

| LoveSleep a răspuns (pentru user5493):

N-am zis ca e.