| JetBlueJet a întrebat:

Fatul cand este in uterul mamei, respira?
-Am vazut intr-o carte un nou nascut iar sub poza scria "Prima respiratie, primul tipat".
-Astazi m-am contrazis cu mama pe tema asta si vreau sa vad care are dreptate.
Dau Funda :3

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Prima respiratie, primul tipat se refera la momentul cand iese in lume.Din mama lui.Nu respira acolo.Este hranit prin cordonul ombilical.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu respira laughing De unde aer big grin

| lpavel a răspuns:

NU! Nu cred ca respira, ar fi imposibil big grin

| JetBlueJet explică (pentru lpavel):

Cineva-i de partea mea ^-^
big grin

| sublime89 a răspuns:

Normal ca nu. Respira mama pentru el, pana cand se naste si ia contact cu aerul.

| alexandrualind a răspuns:

Nu cred ca respira.

| MeForeverAlone a răspuns:

Nu, un copil în burta mamei nu respiră. Vrei să știi de ce? Pentru că e înconjurat de apă. Este într-un balon de apă. Care e principiul respirației? Să tragi aer pe nas, nu? happy
Dacă copilul se află într-un balon cu apă, cum naiba să respire? Respiră apă?
Nu știu ce ai văzut tu, dar nu crezi că e puțin ciudat,, primul țipăt"? Adică un copil în burta mamei poate să țipe? Eu nu cred.
Copilul respiră prin intermediul mamei, dacă pot spune așa. Mama a avut șașe copii, și știu.
Cine a câștigat? Tu sau mama ta?

| JetBlueJet explică (pentru MeForeverAlone):

Pai in acea poza pe care am vazut-o eu, era un copilas abia nascut, nici cordonul ombilicar nu il avea taiat, nu era cu unul "din burtica".
S-au referit la tipatul ala de dupa nastere.*Stiu ca toti urla.*
-Eu am castigat.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru JetBlueJet):

Tu ai intrebat dacă respiră în uterul mamei, nu după naștere

| JetBlueJet explică (pentru MeForeverAlone):

Pai da.
Si m-am gandit ca atunci cand tipa, respira pentru prima oara deci asta inseamna ca pana acum cat a fost in uter nu a respirat.

| MeForeverAlone a răspuns (pentru JetBlueJet):

Eu nu m-am gândit niciodată la asta înainte, sinceră să fiu happy

| JetBlueJet explică (pentru MeForeverAlone):

Am formulat un picut cam ciudat raspunsul.
Dar m-am ghidat dupa ce am vazut in cartea aia.
In fine, nu ma prea pricep sa-mi transpun gandurile in asa fel incat sa fie intelese bine.