| brokxy a întrebat:

Hei. Am o colega a fost acuzata ca a furat telefonul cuiva si a fost dusa sa dea declaratie la politie ea si mai multi colegi care erau atunci la scoala(eu nu am fost). Ce s-ar putea sa ii faca? Are 18 ani. Amenda? Exmatriculare? Sau puscarie? A inapoiat telefonul dar nu vrea sa dea inapoi cartela, cardul de memorie si husa (CIUDAT STIU). A zis ca cica ea l-a gasit pe drum spre casa dar cand colega a mers inapoi in clasa dupa telefon ea era acolo si cica i-a gasit telefonul si a vrut sa il dea inapoi. Dar l-a dat inapoi fara cartela. Ce risca?

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Risca dosar penal pentru furt. in locul ei il bagam in banca si faceam pe nestiutorul.

| Andreeush a răspuns:

Cum ce riscă?
Dacă sa făcut plângere la poliție o să aibă dosar penal.
Furtul este un delict ce se plătește.

| Hammurabi a răspuns:

Da. Riscă dosar penal care se poate termina cu condamnare pentru furt.
Faptul că nu poate (nu că nu vrea) să mai dea înapoi cartela, cardul de memorie și husa, e pentru că le-a aruncat în încercarea de a depersonaliza telefonul. Ceea ce va constitui o circumsanță agravantă într-un eventual proces.
Pentru că face ca intenția de furt să fie cât se poate de evidentă.