| Florentina9210 a întrebat:

Hei. As dori si eu un sfat din partea voastra. Problema sta in felul urmator: am o vecina care e dusa cu capul, dar rau de tot, a fost si pe la nebuni, dementa. De doua luni, tine legat in lat, un catelus foarte mic, "plange zi si noapte sa ii dea drumul, si vecinii mei au observat asta, si nu e asta tot, dar il si loveste. A vazut-o mama de mai multe ori si tata cum il lovea cu picioarele, un catel la aproximativ 2 kg. E inadmisibil si vreau sa se faca dreptate.
Ce as putea face?

29 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Să o reclami (la Poliţie, Protecţia Animalelor, orice), dar până se vor lua ceva măsuri, dacă se vor lua, discutaţi cu ea şi convingeţi-o să vă dea vouă căţelul, să aveţi voi grijă de el.

Pe mâna bolnavilor psihic nu ar trebui să fie lăsate alte fiinţe vii, care să depindă ei. Iar dacă mai sunt şi violenţi, cum e în cazul descris de tine, ar trebui internaţi, nu lăsaţi liberi, să rănească pe cine au chef.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru NOname):

Asa este bine zis.
Animalele trebuie sa fie ajutate.

| Florentina9210 explică (pentru NOname):

Am discutat. Nu avem cu cine. A fost de doua ori internata la spitalul de nebuni. E bolnava mintal. Imi e mila de bietul suflet. Oricum, nu las treaba asa.

| mgtow a răspuns:

Cumpara de la leroy merlin un taietor de lanturi si il scoti pe caine de acolo, daca ai la cine sal duci

| Drimmero a răspuns:

Iei o bata telescopica si dai in ea ca sa simta durerea pe care bietul animal a simtit-o/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Mai traiesti?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Iata-ma aici, in carne si oase!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

La revedere!

| Drimmero a răspuns:

Cum te bagi singura in gura lupului, iar apoi te vaiti de suspedare!
D.e.m.e.n.t.a

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Eu nu ma cobor sa raspund la toate limitatele mintal!
Apropo, tine-o in lesa mai bine. Am observat ca voi mai ''comunicati''.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Prostia trebuie taxata!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Oricum ea este interzisa de catre lege. De aceea sta pe un site si da raspunsuri la misto. Trist!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ii fac pe plac numind-o fata, dar o fata nu ar tasta asa, poate intercationam cu un travestit?

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

I don't care. Fa-o disparuta!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Incet incet se autoexclude singura

| OldSoul a răspuns:

Fura-l! Si in locul lui lasa-i un mesaj: "Vezi sa nu te pun eu in lesa"

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Haha, ti-am mai zis ca avem gandire la fel? Aveam ideea in cap sa il ''fur'', insa cred ca m-ar stii toata lumea cu ea. Are o gura mare. Oricum, nu e rau ce ai spus. Mi-ar place sa ii fac una ca asta.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Ehe, noaptea cand lumina se lasa...
Eventual noaptea pe la ora 2 sau 3...
Acum depinde si unde e tinut catelul sau daca latra.

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

Latra saracul ca vrea sa fie liber. E o psihopata! Nu ai cu cine sa te intelegi, asta e mai grav.

| OldSoul a răspuns (pentru Florentina9210):

Ii dai spaga... ceva carne sa taca si apoi HATZZZ, l-ai insfacat si ai fugit!

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

E mic ma. De abia mananca paine. Nici apa nu ii pune. Era o data castronul gol si se uita mama si imi spune ''uite si tu la catelul asta, nu are niciun strop de apa, nenonorcita aia, nu are treaba cu el''.

| gelu1970 a răspuns:

Specific Romaniei. Suntem mai animale decat animalele din jurul nostru.
Tara tuturor posibilitatilor.
Anunta protectia animalelor. Daca e bolnava psihic probabil nu ii vor face nimic animalului, adica ei, insa catelusul o sa aiba posibilitatea sa scape de ea.

| Florentina9210 explică (pentru gelu1970):

Exact. Putin gandesc asa. Si imi place cum ai pus problema.

| CuriousStuff a răspuns:

Depinde unde e legat. Daca stai la bloc si e legat afara pe langa bloc poti sa chemi hingherii sa il ia. Daca sta la casa, exista protectia animalelor, altceva nu ai ce sa faci.

| Florentina9210 explică (pentru CuriousStuff):

Si cum as putea sa iau legatura cu Protectia Animalelor?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Florentina9210):

Http://www.protectiaanimalelor.org/
Depinde de orasul tau, gasesti acolo sediu si date de contact. Nu e foarte legal sa intre ei si sa ia catelul. Dar daca sunt persoane dedicate o sa gaseasca o solutie pentru problema asta.

| Florentina9210 explică (pentru CuriousStuff):

Macar sa il lase scapat, atat!

| syd a răspuns:

Imi place cum discutia se tine de subiectu intrebarii like wtfrolling on the floor

| SimonaIulia5678 a răspuns:

Bună! Eu zic să încerci să vorbeşti cu aceştia de la adopția cățeilor! Depinde acum şi cât de serioşi dunt ei ca să vină la fața locului! Dacă nu încearcă sa te faci prietenă cu ea sau fata ei sau mama ei etc. şi încearcă să-l furi! Am şi eu o întrebare, cum ar trebui să arăte o fată de 12 ani? Sper că ți-am fost de ajutor! Şi mulțumesc! ♥