| Florentina9210 a întrebat:

Hei TPU, am si eu o problema. Vorbesc cu un baiat din alta localitate, relatia noastra dureaza de 6 luni. In timpul asta ne-am vizitat reciproc, parintii lui ma cunosc, ai mei la fel pe el, e baiat bun, inalt cum imi place mie, foarte atent cu mine, doar ca exista o "problema". Mama nu mai e de acord, cu relatia deoarece el de doua luni a ramas fara servici. Mi-a explicat baiatul ca e ceva de moment si ca se straduieste sa isi gaseasca, a mai lucrat si prin strainatate. Daca as pune punct, m-as simti prost, deoarece el a fost mereu langa mine, dar daca nu o fac, am discutii cu mama zilnic. Un sfat, ceva?

30 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Scuze ca te iau asa la dracii, dar tu ai merita calcata pe cap, daca il iubesti cum mai pui intrebarea asta? si eu am avut o tipa la fel ca tine, a renuntat la mine ca s-au bagat parintii mei, ai mei si-au primit scandalu monstru, dar ei i-am zis ca va muri proasta daca va face doar ce ii cere parinti.Asa e si in cazu tau puisor,apropo vezi in noaptea nunti,o iei pe mami cu tine sa iti arate unde se baga trandafiru, cum dracu sa te gandesti la asa ceva? adica baiatu a fost finut cu tine, dar la mama ta ii place baieti cu bani, ma intreb oare tu esti facuta din dragoste, sau din profit?

| Florentina9210 explică (pentru Liviu):

Puisor, intai scrie corect si dupa, trage-ma la raspundere. Nu ai niciun drept sa imi tastezi asa. Ceea ce fac eu, este strict problema mea. Clar?

| Liviu a răspuns (pentru Florentina9210):

Problema ta sa fie strict, cand vei gasi pe unu sa isi bata joc de tine cum iti bati tu de acest baiat.Cat despre felu cum scriu, poate te-ai gandit ca eu am avut unele probleme de care nu esti constienta de scriu in ahlu asta?

| Florentina9210 explică (pentru Liviu):

Ma rog, nu imi pasa! Tu nu ai avut niciun drept sa imi tastezi mie asa. Si nu imi bat joc de nimeni!

| ĄĿiŒ a răspuns:

Nu lasa alte persoane sa faca decizii in locul tau daca tu nu esti de acord cu ele. Explica-i mamei tale ca vrei sa ramai impreuna cu el, doar nu sunteti casatoriti nu? Faptul ca el nu are servici momentan nu te afecteaza pe tine in mod direct, nu? Cumva, mama ta probabil se gandeste ca nu este serios si ca nu se tine de locul de munca. Fii sigura ca iti cunosti bine prietenulwinking

| RAY a răspuns:

Sincer parerea mea este ca nu il iubesti,daca l-ai lasa te-ai simti prost aia nu e iubire e obisnuinta, cine a vorbit de nunta,trebuie sa ai ceva o cariera o meserie,o facultate nu nunti, copii, isi distrugi tineretea de acum ce naiba, parerea mea este sa il lasi ca si asta vrei si tu de fapt, acuma ca nu lucra problema lui daca vrea ceva serios erati de mult impreuna, isi inteleg parinti sta cu unu de 6 ani si ala nu are de lucru e aiurea nici eu nu mias lasa fata cu unu fara banii, posibil freaca menta pe banii parintilor lui, ala nu e om matur, un om matur daca era deja erati impreuna, de ce isi pierzi timpul in relatii imaginare esti tanara, frumoasa ai nevoie macar de ceva din orasul tau
asculta piesa
https://www.youtube.com/watch?v=WBXA19ZNsvY

ce as face eu? as invata engleza, o meserie, mias cauta unu de afara si m-as duce la el sa imi fac o viata nu sa imi pierd tineretea cu sarantoci de Romania

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Nu vreau sa par ''materialista'' dar nici fara job in ziua de azi, nu poti SUPRAVIETUI! Dar de iubit, il iubesc, chiar daca nu ne vedem destul de des, dar cand o facem, ne simtim bine unul in compania celuilalt, decat sa ma vad cu el aproape zilnic si la un moment dat sa ne plictisim unul de altul. Engleza o cunosc in proportie de 90%. Sa stii ca ideea cu plcatul afara nu este rea, doar ca si aici poti gasi partener, chiar si cu job. Cei care vor sa munceasca cu adevarat, isi vor gasi oriunde!

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Esti rationala nu materialista, te-ai obisnuit cu el asta e adevarul, tu ai o facultate ceva?

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Inca nu, dar urmeaza. Vreau sa dau la Drept!

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Multa bafta

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Multumesc!

| Drimmero a răspuns:

Nu este corect ceea ce gandeste mama ta despre acest fapt, ce treaba are iubirea voastra cu faptul ca baiatul a ramas fara serviciu? Ar trebui ca mama ta sa inteleaga ca iubirea nu trebuie amestecata cu materialismul! Daca va iubiti, ramaneti impreuna!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Asa vom face! Mersi mult de sfat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Scuze de raspunsul intarziat. Dar sper sa il citesti.
Asa...
Deci, intr-un fel te inteleg. La mine este oarecum asemanator, oarecum. Dar sa revin la tine.
In primul rand de ce vrei sa pui punct, mai ales din moment ce il iubesti. Cu toate ca nu ai specificat asta dar din 6 luni ma gandesc ca il iubesti.
Si mda... mamele. Daca tu zici ca a ta este asa, inca nu ai vazut-o pe a mea laughing
Dar daca il iubesti atunci nu ar trebui sa te desparti de el doar pentru mama ta sau pentru ca nu are el servici. Ar trebuii sa ii fi alaturi pana cand gaseste ceva si dupa aceea la fel. Acestea sunt lucruri marunte care va pun la incercare.
Dar tu stii ce trebuie sa faci oricum. Inainte sa te pui la somn intr-o seara. Stai linistita. In intuneric big grin. Si gati ordine in ganduri. Gandeste-te la ce ai putea sa pierzi si daca este al tau ce ai putea sa pierzi. Gandeste te la ce ai acum si ce ai putea sa faci mai tarziu.
Nu stiu daca te-am ajutat prea mult insa sper sa o fi facut totusi happy Stiu ca o sa faci alegerea corecta. Multa bafta!

| Dismally a răspuns:

Asta nu e un motiv sa te desparti de el, indiferent ce spune mama ta.

| Idkidk a răspuns:

Eu zic să faci cum spune inima ta. Ea ce spune ( inima )?

| Florentina9210 explică (pentru Idkidk):

Of Doamne, daca ai stii cat imi e de greu...

| Idkidk a răspuns (pentru Florentina9210):

Îi poţi zice mamei tale că tu aşa simţi! Că vrei să fi cu el!

| Florentina9210 explică (pentru Idkidk):

N-am cu cine sa ma inteleg. Ea are un obiectiv fix. Ea are pretentii la mine, deoarece ea cand s-a casatorit cu tata aveau amandoi servicii.

| Idkidk a răspuns (pentru Florentina9210):

Păi... Nu ştiu atunci.
Poţi să-i spui : Nu mă interesează că are serviciu sau nu, mă interesează sufletul lui!

| Staind a răspuns:

Sta mama ta cu el sau tu?

| Florentina9210 explică (pentru Staind):

Eu! Dar nici pe ea nu as vrea sa mi-o pun in cap. Oricum, cred ca voi face cum imi va dicta inima. E mai bine!

| Staind a răspuns (pentru Florentina9210):

Mai bine ti-o pui in cap.

| Florentina9210 explică (pentru Staind):

Asa e. Pot lua decizii si singura, si daca ea nu o sa fie de acord, o sa ii treaca..cu timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știam că o relație în doi implică și decizia mamei, cred că ai și tu o vârstă la care nu trebuie să îți controleze nimeni viața. Viața ta, deciziile tale.
Ce ar însemna dacă tu ai avea probleme și băiatul ăla te-ar părăsi pentru că mama lui i-a spus că nu știu ce... doar pune-te în locul lui.
Îl iubești, îți place de el... zici că este și este, a dat de greu și acum îl părăsești că vezi domne a rămas fără servici.
Asta îmi miroase a materialism thinking
Lasă copchilăriile și ia decizia corectă. ^^

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Ok, asa voi face!

| Staind a răspuns (pentru anonim_4396):

Duhneste a materialism.

| Barcelona88 a răspuns:

Tu crezi ca vei avea de acum pana la moarte de lucru? Daca el ti-ar da papucii cand esti data afara de la munca, te-ai simti bine? Nu cred. Asta e naspa cand inca stai cu mama in casa, se baga peste tine. Straino ai grija ca nu cu mama ta vei ramane ci cu un barbat.

| Florentina9210 explică (pentru Barcelona88):

Ai tu grija de viitorul tau ca eu voi avea si singura de al meu. Nu imi spune tu mie ce sa fac. Pastreaza sfaturile pentru tine. Parintii intotdeauna ne vor binele. Si pana la urma e alegerea mea. Prietenas.winking