| sdfgsdfsvsd a întrebat:

Hei TPU

De ce nu stim adevarul despre nimic?

De ce nu stim de ce existam,cum am aparut, daca suntem singuri in univers, de ce nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu, de ce nu stim cine ne conduce cu adevarat, de ce nu stim ce se intampla dupa moarte?

De ce traim o viata monotona ca robotii si apoi murim dupa ce am slujit si muncit o viata intreaga fara sa stim adevarul despre nimic... Nu vreau eu sa par suspicios si paranoic dar dar nu vi se pare putin suspect si ciudat ca noi credem doar ce vedem la TV si traim o viata controlata 100% de conducatorii din umbra!

Nu vi se pare ca ceva e putred laughing?

15 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Ar putea fi o coincidenta....ar putea fi.

Dar vooooi chiar mai credeti in coincidente?

| AvalohAlyn a răspuns:

Acum sute,mii de ani in urma nu stiam nici raspunsurile la intrebarile de ce ploua, ce e ploaia, ce e soarele, pe ce planeta traim, acum stim.Eu cred ca peste mii de ani omenirea isi va gasi raspunsurile la toate intrebarile ce le-ai specificat tu.Stiinta avanseaza,am aflat deja raspunsurile la unele intrebari, trebuie sa mai treaca sute, mii de ani si vom fi si mai evoluati, si mai tehnologizati si mai dumiriti in toate.happy Asteapta ca stiinta sa avanseze dar din pacate nici eu nici tu nu vom mai fi pe Terra atunci.happy Dar totusi, poate exista viata dupa moarte si vom vedealaughing

| Evolution a răspuns:

In primul rand trebuie sa traiesti asa cum vrei tu, de unde stii tu ca cineva ne conduce, de unde stii tu ca nu exista Dumnezeu?
Esti tu 100% sigur ca masoneria e reala si exista iluminatii si restul? sau e doar o poveste ca sa credem ca ne contorleaza cineva cand noi de fapt ne distrugem singuri si ne este lene sa citim o carte?
Si te mai intreb ceva are rost sa vorbim daca suntem singurii in univers? sa zicem prin absurd ca avem raspuns la aceasta intrebare, bun si cu ce ne ajuta? cu nimic.
Crede ce vrei si nu impune nimanui ce crezi, credinta niciodata nu a necesitat dovezi, fiecare traieste asa cum trebuie.
Daca tu crezi ca traiesti fara scop atunci poti sa te sinucizi dar iti este frica de moarte, oare de ce?
Si nu ti s-a intamplat niciodata in viata ta sa ti se intample unele lucruri care te-au surprins gen un deja vu sau sa iei o nota mare care nu e meritul tau?
Traim ca sa jucam acest joc numit "viata".
Oamenii care nu reusesc sa duca jocul pana la capat sunt oameni slabi.
Trebuie sa iti gasesti drumul spre fericire si stabilitate,
Apropo la faza cu robotii, am si eu o intrebare robotii au sentimente?
Robotii pot sa isi dea seama ca sunt roboti?
Sper ca te-am lamurit, traieste in echilibru si in fericire, crezi in ce vrei si fii bun, rau poate oricine, iti creezi viata proprie si fericita si vei acumula experienta.
Ce e dupa moarte nu se stie si te intreb si eu are rost sa aflam acum ce e dupa moarte? traieste mai intai viata dupa vei afla si ce e dupa moarte.

| OoBunnyoO a răspuns:

Exista cateva teorii cu privire la modul in care am fost creati. Este destul de simplu de ce nu stim cu siguranta cum am aparut pentru ca nimeni dintre persoanele care traiesc in prezent nu a fost acolo.
Informatiile se pierd.
Plus de asta evolutia noastra, conform teoriei care mie mi se pare cea mai plauzibila, a avut loc in miliarde de ani.Doua, mai exact. Este normal ca nimeni sa nu mai stie cum era atunci cand eram o celula procariota. Plus de asta nu avem surse, nu avem nimic care sa confirme cu siguranta o teorie.
Despre Dumnezeu la fel. Nu L-a vazut nimeni, iar cei care au sustinut ca L-au vazut nu au putut demonstra acest lucru, deci nu au fost credibili.
In cazul mortii, situatia este asemanatoare. Nimeni nu s-a intors din morti. Iar daca sunt persoane care sustin ca au facut-o, din nou nu au avut argumente suficient de plauzibile incat sa poata fi luate drept adevaruri generale.
Cat despre viata pe care o traim, fiecare o traieste asa cum vrea. Poate ceea ce tu gasesti monoton, altul nu gaseste monoton. Si nu slujim. Muncim pentru a supravietui si in acelasi timp contribuim la sustinerea unui sistem care asigura un loc urmasilor nostri.

| AdrenalinTm a răspuns:

Dovada ca dumnezeu exista sta BIBLIA care relateaza fapte istorice dovedite de a lungul timpului nai citit u unde trebuie
sunt uni oameni care se lasa controlati si alti care cunosc treaba sapa mai mult si ai sa iti dai seama

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Si tot acolo iti explica tot ce trebuie sa cunosti despre existenta ta si ce se intampla dupa moarte

| tacitacitaci a răspuns (pentru AdrenalinTm):

O singura sursa de informare nu este nicidata buna.
Nu poti sti sigur daca biblia prezenta acum este cea care a fost scrisa acum 1-2 mii de ani.

| Evolution a răspuns (pentru tacitacitaci):

Pentru cultura voastra generala biblia a fost si tradusa de 100 de ori deci e posibil ca unele chestii sa fii fost traduse prost, cert este ca istoria a afirmat mai bine de jumatate din ce scrie in biblie.

| sdfgsdfsvsd explică (pentru AdrenalinTm):

Frate eu te inteleg! Da tu nu prea sti ce este aia o dovada nu?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Evolution):

Cultura mea generala cuprindea si partea asta dar cand vad intrebare exista dumnezeu ce dovada avem? te si enervezi

| AdrenalinTm a răspuns (pentru tacitacitaci):

Daca stay la TV la bianca dragusanu si alte din astea care iti distrag atentia de la adevar nu o sa pice din cer
si nu ar fi singura dovada daca esti curios de dovezi cauta nu astepta sa pice

| tacitacitaci a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Asta-i si ideea. NU-mi place absolut deloc TV-ul. Emisiuni de prost gust, unde-s aduse toate nonsensurile.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru tacitacitaci):

Du-te la biserica minciunica

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

De ce nu traiasti ca sa afli.Nu esti controlat dar te lasi controlat. Dumnezeu nu exista, iluminati nu exista iar noi stam pe planeta asta sa facem ce vrem.Fiecare poate contribui si ramane in istorie dar prefera sa ramana in o viata monotona.De ce nu te faci altceva?

| tacitacitaci a răspuns:

Raspunsurile astea le vei gasi daca le cauti. Daca nu le cauti, probabil nici daca o sa le vezi cu ochii tai nu o sa le dai pasare.

Dovezi exista pentru orice, trebuie doar sa fi atent.