| anonim_4396 a întrebat:

As dori si eu niste sfaturi despre cum pot scapa de stres. Fara pastile antistres, etc. vreau doar sfaturi. Doresc raspunsuri serioase. Ma puteti ajuta? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Meditatie si muzica relaxanta.
Lasa televizorul *inclusiv stirile*. Daca vrei te poti uita la seriale/anime daca te relaxeaza dar nu exagerat.

Dupa aceea din fiecare "target" mare pe care il ai creeaza mai multe target-uri mici.

De multe ori oamenii sunt stresati pentru ca stiu ca nu pot face fata intr-o anumita situatie. Daca vezi target-urile mici atunci o sa fii mai motivat.

Nu tine in tine emotiile dar nici nu incerca sa te descarci folosindu-te de altii. Fa-ti un fel de jurnal dar nu scrie in el decat foarte putin si anume ziua x - si modul in care te simti, lucrurile de care te temi si care urmeaza.

S-a dovedit ca elevii/oamenii care isi scriu temerile inainte de un interviu/examen au sanse mai mari de reusita decat cei ce nu scriu deloc.

Nu incerca sa stai pana tarziu noaptea.
Mai bine te trezesti dimineata mai devreme decat sa stai pana tarziu ca sa incerci sa rezolvi ceva.

De asemenea, ai sanse mai mari de reusita dimineata *seara esti deja obosit si ai un randament scazut*

Incearca sa te feliciti. Spune lucruri de genul "Sunt mai bun fata de ieri" "Am reusit sa fac lucrul respectiv."
Incearca sa-ti faci o mentalitate de invingator.

Ai nevoie de target-uri mici si la care se poate ajunge in intervale scurte.
Nu ii baga in seama pe toti prostii zilelor noastre!

Am zeci de persoane care ma urasc plus inca vreo 5-10 care "cica" ar fi in tabara mea *dar nu sunt*.

Nu ai nevoie de zeci de prieteni falsi! Gaseste 1-2 si vorbeste cu ei!

Da, "smecherii" o sa se ia de tine, o sa faca misto de tine dar sa fim seriosi, "Daca o persoana vrea sa te traga in jos atunci inseamna ca se afla deja sub tine."

Un mic rezumat:
- imparte sarcinile dificile in sarcini mai mici pe care le poti rezolva rand pe rand

-asigura-te ca dormi destul

-nu ii baga in seama pe prosti

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Iti multumesc mult pentru sfat, m-ai ajutat cel mai mult.

| RainmakerX a răspuns (pentru Mayhem666):

Ma bucur ca te-am ajutat! Succes in continuare! happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru RainmakerX):

Multumesc mult happy.

21 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

0. Ai incredere in tine si in faptul ca viitorul tau va fi ok si asta depinde DE TINE inainte de orice altceva.
1. Renunta la teveu.
2. Ai grija de dieta. Nu la modul obsesiv, dar o sa vezi ce misto o sa fie pe la 30+ cand mai bine de juma' din generatia ta vor fi terminati cu sanatatea din cauza prostiilor din adolescenta/tinerete. La modul imediat, scade si stresul daca nu bagi timpenii cu cofeina, zahar si aditivi in cantitati industriale.
3. Ignora generatia ta si ia exemplu de la cei mai in varsta. Mare atentie la modelele false. De urmat in viata nu e o lichea care ajunge lider de sindicat sau de partid si sta la palat si se plimba de ici-colo cu elicopterul, de urmat e unul care pleaca de la 7 dolari pe ora si ajunge la 122 pe minut (Dwayne Johnson "The Rock", asta ca fapt divers).

| Florentina9210 a răspuns:

Vorbeste cu mister ''D''. Am auzit ca e un ''psiholog'' bun.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Misto ironie, oare musca careva momeala?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am vorbit cu tine. Nu stiu de ce te bagi in seama...

| UnBroken2016 a răspuns (pentru Drimmero):

Pai da, nesimtitule. VEzi-ti acolo de treaba laughing

| Drimmero a răspuns (pentru UnBroken2016):

Mai nou sunt psiholog, ia uite ce am ajuns.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu cu mine, ai vorbit despre D ala

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ai numai tu "D" la nume. Vorbesti in necunostinta de cauza. Eu m-am referit la un prieten pe care il am in lista si care de altfel da niste sfaturi uimitoare. Punct!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Bwhahahah,nu m-am nascut ieri...

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Alaltaieri...

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca tot am devenit 'psiholog', ce probleme ai?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

M-a lasat barbatul cu cinci puradei. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Tu daca ai vrut, nu se poate utiliza termenul de 'problema'. Plozii sunt sanatosi? Sau sufera de tulburari precum mama lor?

| Florentina9210 a răspuns (pentru Drimmero):

Haha ce amuzant esti! Ar trebui sa joci in filme de comedie. N-ai sa ma mai vezi ca voi mai glumi cu tine de acum incolo.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Abia astept sa te vad serioasa si apoi vorbim

| Deaad a răspuns:

O idee ar fi sa incepi sa iti traieste viata dupa filozofia stoicismului.

| AfroBelgianu a răspuns:

Salut!

Poți scăpa de stres dacă identifici cauzele pentru care te simți stresat/ă, iar apoi să le elimini pur și simplu din viața de zi cu zi. Desemenea poți să-ți ocupi timpul cu prietenii făcând lucruri care vă plac. happy Numai bine!

| GabrielICG a răspuns:

Meditatie si exercitii fizice., dar cea mai buna metoda: sa scapi de lucrurile care te streseaza, doar asa poti sa scapi de stres garantat 100%winking