| anonim_4396 a întrebat:

Mereu m-am intrebat, de ce un bebelus cand vede un obiect si pune mana pe acel obiect, primul lucru pe care il face cu acel obiect este sa il bage in gura? De ce?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Din instinct. Bebelusii nu vad foarte bine si nici nu au simtul tactil foarte dezvoltat.
Cele mai dezvoltate simturi ale bebelusilor sunt mirosul, auzul si gustul.

Prin auz isi dau seama daca obiectul respectiv scoate anumite sunete, prin miros isi dau seama de miros (evident), insa pentru ca nu vad si nu simt foarte bine, nu isi pot da seama de textura si de forma obiectului, prin urmare pentru a-si da seama de aceste doua proprietati ale obiectului, il vor baga in gura.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E primul instinct care face bebelusul sa cunoasca. E prima etapa catre cunoastre/

| Drimmero a răspuns:

Cunoastere**

| untu a răspuns:

E instinctul de curiozitate!

| justanotheruser99 a răspuns:

E un instnct primar. Unii chiar si acum il au laughing

| Divy a răspuns (pentru justanotheruser99):

Te referi la cei care fumează sau la cei care își rod unghiile?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Divy):

Niciuna din variante. Intrebarea m-a dus cu gandul la un tip (foarte ciudat de la mine din vecini) care linge pietrele rolling on the floor

| Divy a răspuns (pentru justanotheruser99):

Interesantă combinație, eu am auzit de cineva care mânca pământ, poate sunt ceva probleme de ordin mental

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Divy):

Poate? Eu sunt mai mult decât sigura. De doua ori a venit ambulanta luna asta ca sa il umfle cu calmante. Are crize nervoase când il întrebi ce-i mai fac pietrele laughing

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Instinct. ei pot doar să simtă că de gândit ce să gândească?