| SweetPrinces a întrebat:

La ce ajuta ceaiul de Galbenele?

Răspuns Câştigător
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Calmeaza durerile menstruale, pentru spalaturi vaginale, ficat este foarte bun pentru stomac si vezica biliara(fiere), mai este bun si pentru ten uscat, gastrita, prostatata, degeraturi, acneie, eczeme. Ca uz intern, ceaiul de galbenele este indicat hipotensivilor. Acesta mai poate actiona si ca un sedativ eficient in cazul celor care sufera de nevralgie, isterie, insomnie sau stres.

4 răspunsuri:
| deea_1980 a răspuns:

Eu stiam ca mama isi dadea pe fata cu ceaiul de galbenele...

| Gherman_Cristian_1990 a răspuns (pentru deea_1980):

Da ca si tata bea an fie care zi cate trei cani pe zi si se simnte foarte bine cu ceaiul de galbinele

| anusha a răspuns:

Planta ajută la vindecarea ulcerului stomacal sau duodenal şi a cirozei. Din bătrâni se ştie că spălatul rănilor cu ceai de gălbenele şi apoi ungererea rănilor cu alifia de gălbenele, conduce în mai puţin de o săptămână la vindecarea acestora. Altă utilizare a ceaiului de gălbenele este pentru tratarea gingiilor care sângerează, de asemenea calmeaza durerile menstruale.

| Gherman_Cristian_1990 a răspuns:

Lace ajuta ceai de galbinele