| RAY a întrebat:

La inceput cand poti ochelarii te doare capul cum e? pana se adapteaza ochii tai la ei?

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, eu nici acum (dupa 7 luni) nu m-am obisnuit cu ei si nu ii pot purta asa de des cum ar trebui. Nu numai ca te doare capul, dar e obositor si te dor ochii.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pe mine nu m-a durut. Si inainte de a purta mai luam in joaca de la vreo colega ochelarii si ma durea capul imediat ce-i puneam si ma deranja si la nas... Dar cu ai mei n-am probleme, mi-a masurat puntea(parca asa ii zice) si ce a mai masurat ea si nu ma deranjeaza deloc. Probabil ca ii doare pe cei care nu au dioptriile potrivite sau nu le mai au(adica in timp e posibil sa fie nevoie sa schimbi dioptriile).

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mda, asa am auzit. De ce, ai inceput sa porti ochelari?

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Urmeaza

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

cool

| Doub a răspuns:

Da, te doare capul şi ameţeşti. Adică, aşa mi s-a întâmplat mie.

| minrest a răspuns:

Depinde. Poti sa fi prezbit (+) sau miop (-). Daca ai cu plus adaptarea e mai grea, poate sa te doara capul sau sa prezinti alte simptome, dar nu e obligatoriu. Daca ai cu minus si esti miop de mult, dar nu ai fost la doctor, cand pui ochelarii vezi totul mai nuantat, mai frumos, intri intr-o stare euforica.

| R0R0 a răspuns:

Da, pana ti se acomodeaza ochii cu ei o sa ai dureri de cap.

| Anonimuserr a răspuns:

Nu te doare capul ci doar ai dureri oculare iar cand ii iei de la ochi vei vedea in ceatea vreo 10, 20 de minute pana se stabilizeaza.

| Cσcσ a răspuns:

Nu te doare capul, cel putin pe mine nu m-a durut nimic. happy
Succes!

| FrumusicaSufletista a răspuns:

Pai eu nu stiu cum e cind ii porti permanent, dar eu cind mi-am pus pentru prima data ochelari ma simteam parca pe alta planeta, dar pe parcurs m-am obisnuit.Eu ii port doar la tabla, calculator si televizor, doar pentru corectare, dar daca ai de gind sa ii porti permanent nu te speria nu e chiar atit de rau, te obisnuiesti cu toate pe parcurs.

| FataȘarpe a răspuns:

Da... Fratele meu dupa ce si-a pus ochelari si eram in masina, eram mai mici, iar mereu cand vedeam ceva interesnat si spuneam toti (4 copii in familie) "uite, uite, awww" el se supara ca treceam de lucrul respectiv pana sa vada el ce era.
Deci da, e naspa la inceput.
Dar dupa o sa fie naspa daca nu ii ai.