| chiftelutacrocanta a întrebat:

M-am saturat sa traiesc intepenit in propriul meu cadavru,eu nu mai cred in mine ca intr-o constructie carnala si banala,eu sunt un trup divin,nu un cadavru banal,Altii au impresia ca trupul lor e asa cum il vad in oglinda,se inseala probabil,trupul e ceva divin,nu un cadavru miscator,gandul despre moarte ma face sa ma simt in pielea unui cadavru, ce sa fac?

3 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Tu te-ai definit ca fiind o 'chifteluta'!
Trupul este un templu!
Daca ti-l apreciezi, il vor aprecia si mormolucii din jurul tau! Daca ti-l dispretuiesti, nu ai nici o sansa!
Ori esti zeu, ori nimic! Dumnezeu ne-a dat PUTEREA sa ne evaluam sa traim asa cum vrem!
Te definesti ca NUME, Gandire, (aici nu stai rau), ca comportament, ca aspiratii, cultura, multe altele! Oglinda este doar CREATIA TA! Crede-ma! Daca vei permite sa-ti faca altii oglinda, vai, va fi asa cum spui!
Oglinda este ceea ce vrei tu sa vezi in ea! Sau, ca sa reformulez, este ce-i poruncesti tu sa-ti arate!
Ca in 'alba ca zapada'.
Trupul ESTE ceva divin! Are proportiile de aur si o serie de defecte neglijabile! Pe care le poti ajusta cu mintea si gandul tau, sau le poti distorsiona si mai mult!
Trecand in alt registru! Acum:
Oglinda iti este de folos, din cand in cand!
Cand esti in 'pasa' proasta nu te uita in oglinda!
Cand esti fericit, uita-te si retine fericirea pentru cativa ani!
Cand esti fericit?
Cand esti in ABSOLUTA ARMONIE CU TINE INSUTI!
Se intampla rar! Dar momentul trebuie MEMORAT pentru anii de prigoana, precum statuile grecesti antice care stiu 'proportia de aur'.
In anii de prigoana, cauti o oglinda noua si forteaza-ti mintea sa se remodeleze, dupa statuia lui AUGUSTUS! Zi de zi!
Iarta, iubeste!
Ai sa vezi cat de folositor iti este!
Crede-ma, am experimentat!
Micile fisuri de care esti nemultumit acum vor disparea ca si umbra in ceata,
Moartea? Ce prostie! Cand am murit ultima data, nu-mi amintesc! Am invatat sa uit!

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Corect