Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2987771intrebari
Quiz-uri TPU
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
1 Sep
SATI 287.901AFISARI
128.663VIZITE
114.154V. UNICI

Ma puteti ajuta si pe mine? ce inseamna numere proportionale! atentie! nu direct prop. si nici invers.doar proportionale!

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    a răspuns:

Numere proportionale=numere direct proportionale...asa gasesti in unele carti... fundita?batting eyelashes

• 13 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • a răspuns:
    Sincer sa fiu eu stiu doar doua tipuri de proportionalitati cele directe si inverse astfel: Def. Doua marimi sunt direct proportionale daca de cate ori creste (scade) o marime de atatea ori creste (scade) cealalta marime.

Def. Doua marimi sunt invers proportionale daca de cate ori creste (scade) o marime de atatea ori scade (creste) cealalta marime.
    sincer nu am auzit doar numar proportional. poate sunt eu mai incuiat.nu stiu sper sa gasesti raspunsul si cand il gasesti anunta-ma si pe mine te rog tongue
  • a răspuns:
    Cand zici ca doua numere sunt proportionale inseamna ca acestea sunt direct proportionale:X.si sunt sigura ca asa este:X
  • a răspuns:
    Numerele proportionale sunt cele care se inmultesc pe diagonala de ex: ai 2 fractii(4 supra 5 si 7 supra 8)faci asa 4X8=32 5X7=30 *fundita*?
  • Raspuns anonim:
    Numerele proportionale sunt:2, 4, 6, 8, 10 etc
  • Raspuns anonim:
    Da are drepate deee
  • Raspuns anonim:
    Are dreptate aleeee
  • Raspuns anonim:
    Ce inseamna proportionalitate inversa?
  • Raspuns anonim:
    Cum un unchi este proportinal cu numerele 1 si 5?

• Raspuns anonim:
    Iti dau exemplu o problema
    2 nr naturale sunt direct proportinoale cu numerele 4 si 8
    asta inseamna primul nr supra 4 este egal cu al doilea NR supra 8 este egal cu K
  • Raspuns anonim:
    AM o int. de fapt EX ...de ex. suma a 2 nr este 200. ele sunt d. p cu nr 3 si 7. calc produsul lor obt.: a. 8400 b. 7400 c. 80 d. 840 ce alegeti? big grin
  • a răspuns:
    Sa stii ca sunt doua feluri de proportionalitati.Sunt invers proporionale si direct proportionale.
  • a răspuns:
    Buna,am si eu o problema de rezolvat puppy dog eyes : "Aflati lungimile laturilor unui triunghi stiind ca sunt direct proportionale cu nr 2; 3; 4 iar perimetrul triunghiului este de 180 cm."
  • a răspuns:
    Alexandru_Spataru_1997 :
    {a, b, c}dp{2, 3,4}; a+b+c=180
    a/2=2k; b/3=3k; c/4=4k
    2k+3k+4K=180
    9k=180
    k=20
    a=2*20=40
    b=3*20=60
    c=4*20=80
    P=a+b+c=180
    40+60+80=180