| BluishAngel a întrebat:

Mă simt din ce în ce mai rău din cauza depresiei. Pe zi ce trece mă simt mai neajutorată si nu suport asta. Am. cerut ajutor in lacrimi la terapeuti si a zis că nu e treaba lor. Mi s-a frânt inima. Nu mai pot să mă zbat, chiar vreau sa îmi audă cineva strigătul si sa scap. Mă simt.in pericol de sinucidere, tremur si mi e frica, nu mai scap odată, nimeni nu vrea să mă ajute. Cum sa îmi fac curaj sa sun la 112? Mi e frica sa nu își bată joc de mine ca toți ceilalți...chiar nu mai pot...mă doare capul, tremur si simt ca leșin...va rog un sfat

8 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Un control la un psiholog!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Încearcă să suni aici:
http://www.tpu.ro/utilizator/ooym

Fii tare! :)

| OldSoul a răspuns:

Daca vrei sunt dispus sa te ascult si sa discutam despre problemele tale, poate te voi putea ajuta sa scapi/diminuezi aceasta depresie si sa descoperi putina speranta.

| Doub a răspuns:

Mergi la psiholog, el sigur o să te asculte.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era de asteptat sa ti se recomanda sa mergi la psiholog. (avand in vedere ca ai si mentionat ca nu te-au ajutat cu nimic)
pentru ca ghiciti ce? asta e societatea in care traim.
una proasta si mancatoare de rahat.
nu exista oameni mai mancatori de rahat decat psihologii si aia care ii recomanda.

psihologii sunt absolut inutili, desi exista mirajul ala cum ca te-ar ajuta.
sa zicem ca te-ar asculta, dar mai mult de atat nu se intampla.
te va indopa cu pastile, iti va baga clisee pe gat si probabil te va trimite si pe la psihiatru.
si nu in ultimul rand, te va aborda si trata cu superficialitate, pentru ca atat el, cat si ceilalti care recomanda psihologii, nu sunt in pielea ta, si nu au trait ce mizerii ai trait tu, deci este extrem de simplu pentru ei sa dea sfaturi eronate.
deci numai cei ca tine te inteleg cu adevarat.

nu am fost niciodata la psiholog dar am vorbit cu destui, i-am citit pe destui, si concluzia e ca acestia instiga la prostie, instiga la mediocritate, adica sa te conformezi cu societatea din cauza careia se ivesc cele mai multe probleme.
si de asememea, nemernicia dupa care se mai ghideaza e ca daca esti diferit de societate, esti bolnav.

tu, nu ai de nevoie decat sa fii ascultat de cei de la care ai nevoie cel mai mult de atentie.
banuiesc ca e vorba de parintii tai, de la care se trage tot, avand in vedere intrebarile tale vechi.
deci ei sunt problema principala, cel mai sigur.

in acest caz, pe ei ar trebui sa-i trimiti la psiholog, nu sa mergi tu, din moment ce de la ei se trag toate problemele, dar e extrem de amuzant ce spun (din afara e perceput funny), pentru ca asta nu o sa se intample niciodata.
copiii sunt intotdeauna de vina, iar parintii au toti dreptate, asta fiind cliseul dupa care societatea se orienteaza in mod eronat, evident.

deci nu ramane decat sa incerci sa fii cat mai miserupista si sa nu mai pui la suflet.
alta cale nu exista.
totul depinde de tine.
doar tu te poti ajuta.
asta cu ajutor specializat, psihologi, telefonul copilului, toate sunt niste iluzii.
la ei e vorba doar de profit, si atat.
sa profite de pe urma ta.

| KiszMy a răspuns:

Ai fost la terapeuți. Ai urmat și vreun tratament?
De obicei astfel de medicamente provoacă dependență și stări ca ale tale.

| BiancaT17 a răspuns:

Ai nevoie de un psiholog.Pana ajungi acolo(cat de mai repede de preferabil), stai inconjurata de familie, o sa te ajute sa te detasezi putin.