| Quizztime a întrebat:

Mereu am avut impresia ca femeia e cea mai ciudata fiinta care putea exista vreodata, are cea mai sucita mentalitatea. Uitati-va la videoul de mai jos, are doar 3 minute. De la a 2 femeie. Ce dracu sa mai inteleg? Aia nu vrea sa iasa cu unu de treaba ca e de treaba si plictisitor. Ok, o inteleg. Dar iese cu unu nesimtit si dupa cand ii da papucii se plange ca e nesimtit. Ce dracu? Adica are probleme cu capul? Cum ar vrea sa fie ala? Ala de treaba ca e plictisitor, celalalt ca e nesimtit. Eu numai inteleg nimic. De ce oare toate femeile ca ea au nevoie ca barbatul de langa el sa le faca pe toate? Absolut toate. Trebuie sa o faca sa rada sa planga sa o asculte cand vrea ea, sa nu se planga la ea cum face ea si faca multe multe multe. Nu stiu de ce dar vad un viitor foarte ciudat in care casatoria o sa fie ceva tabu si doar sex de voie. Adica serios, cand stai si ti-o trage una ca asta si dupa te duci la alta si aia iti face la fel, iti cam piere pofta de relatii plus ca din unu de treaba care da 2 bani pe prietena lui o sa ajunga ca nesimtitul de care vorbea aia dar haios ca si asa va fi parasit. Cum o dai bine nu e. Fetelor, sunteti ciudate. Desigur, astept sa spuneti ca voi sunteti unicate, ca nu toate sunteti la fel bla bla bla. Aia da noutate

https://www.youtube.com/watch?v=AiBMzdU9i2I

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Oamenii se cuplează în baza aspectului fizic și temperamentului, cu mențiunea că femeile pun preț și pe statutul social al bărbaților.
Femeile sunt mult mai exigente în privința aspectului fizic decât bărbații. Concret, pentru femei statutul social al bărbatului înseamnă o poziție cât mai bună în societate, o carieră de succes, adică BANI. Pentru bărbați statutul social al femeii este reprezentat în general de trăsături ce definesc o persoană, cum ar fi inteligența, caracterul, studiile, felul de a fi, atractivitatea fizică.

Ținând cont de enunțurile făcute în paragraful introductiv, și ajutându-ne de exemplul fotografiilor postate aici, vom putea descrie dinamica socio-sexuală în contextul relațiilor inter-sexe. În pozele de mai jos avem două femei banale/mediocre dpdv fizic, și doi bărbați banali/mediocri ca înfățișare.
Să presupunem că cele două tipe ar avea educație și inteligență peste medie. Se vor cupla cele două tipe cu cei doi tipi? Nu neapărat. Chiar dacă cei doi tipi ar avea intelect și educație peste medie, cele două tipe se pot cupla cu bărbați mai atractivi și poate mai bogați, întrucât bărbații pun preț pe personalitatea femeilor și nu sunt prea exigenți cu fizicul acestora. În acest caz bărbații cu intelect dezvoltat peste medie, dar cu aspect fizic mediocru sau ușor submediocru, sunt nevoiți să se cupleze cu femei de o mai slabă factură. Să ne gândim că femeile frumoase, indiferent de nivelul lor intelectual, au un orizont larg de selecție, iar bărbații inteligenți dar mediocri sau submediocri ca înfățișare nu vor avea priză la ele. Așadar femeile frumoase și mediocre dpdv fizic nu se vor uita la ei, femeile mediocre fizic dar inteligente, nu se vor uita la ei, deoarece au optiuni mai bune. Atunci care ar fi soluția în cazul acestor bărbați? Să-și folosească intelectul astfel încât să urce pe scara socială, altfel vor fi nevoiți să se cupleze cu femei submediocre ca intelect și înfățișare.

Poate dumnevoastră vă gândiți că în cazul unui bărbat inteligent, educat, statutul social vine de la sine, dar nu se întâmplă așa de fiecare dată.
Inteligența și educația pot lua multe forme, excluzându-le de multe ori pe cele materialiste. Și dacă un bărbat inteligent și mediocru ca aspect fizic nu va lăsa să se înțeleagă că dorește să urce cumva pe scara socială, să își îmbunătățească nivelul de trai, acesta nu va fi dezirabil în ochii femeilor inteligente și mediocre dpdv fizic.
De exemplu, un bărbat cu o meserie oarecare, are o structură sufletească aparte, este interesat de lucruri din domeniul științei. E de înțeles că acest bărbat își va dori să se cupleze cu o femeie cu care să fie pe aceeași lungime de undă. Și va încerca să se cupleze cu femeile mediocre ca fizic, dar inteligente. Însă acestea îl vor refuza ca și cum ele ar proveni dintr-o altă ligă de oameni, mult superioară lui. Adevărul e că doar felul în care stau lucrurile în ceea ce privește relațiile inter-sexe, a făcut posibil ca femeile să aibă acest avantaj asupra bărbaților.
Femeile pot părea mai atractive decât sunt de fapt, folosindu-se de accesorii vestimentare, machiaje, tot felul de coafuri. Astfel că o femeie inteligentă, mediocră ca aspect fizic, *gătită la patru ace*, își va ridica cota pe piață în mod considerabil. În cazul bărbaților lucrurile nu stau atât de simplu; femeile apreciază la bărbați robustețea, înălțimea, trăsături de fizionomie ce exprimă masculinitate, siguranță de sine. Acuma, spuneți și dvs ce schimbări (cu ușurință) ar putea face bărbații în acest caz încât să-și îmbunătățească cota pe piață? Nu prea multe. Dar nu numai femeile inteligente, mediocre ca aspect fizic, își ridică cota pe piață, ci și femeile mediocre ca fizic, intelect, statut social. În urma acestor *mișculații* rezultă pur și simplu că toate femeile vor fi mai scumpe pentru toți bărbații. Se aseamănă foarte mult cu dinamica socio-economică, nu? Nici nu ar trebui să ne mire aceste asemănări.

Ok, și totuși oamenii se cuplează la ordinea zilei, suntem 7 miliarde de suflete pe planetă etc. Într-adevăr, așa este, însă la fel putem afirma că toți oamenii au cu ce se îmbrăca, au ce mânca, au unde locui. Da, dar oare toți oamenii o duc la fel de bine? Toți oamenii își procură la fel de ușor cele necesare supraviețuirii? Evident că nu. Așa cum există o dinamică socio-sexuală, la fel există și o dinamică socio-economică ce creează diferențe enorme între oameni, oameni care în alte condiții ar fi fost poate egali...
Ați observat că de obicei oamenii cu intelect cel mult mediocru, nu au probleme sexistențiale? Aceștia se cuplează destul de ușor, și de obicei se căsătoresc la vârste tinere, gen 18-25 de ani. Datorită acestora (pentru că sunt mulți) se creează impresia că toți oamenii au pe cineva, că toți oamenii sunt mulțumiți de viața lor amoroasă. Tot datorită acestora natalitatea nu scade sub cote alarmante, ceea ce e un lucru bun din anumite puncte de vedere...

Pe final, o concluzie tragicomică ar fi aceea că bărbații cu un psihic dezvoltat atât pe plan emoțional cât și intelectual, dar cu deficit de atractivitate (îi includem aici și pe cei timizi, introvertiți, aparent molatici, fără statut social) au aproximativ aceeași soartă ca bărbații proști, urâți și săraci - aceea de a sta mult timp singuri sau de a se cupla cu femei de cea mai slabă calitate.

| RAY a răspuns:

Daca ar fi dupa femei, cam 10% din barbati ar avea acces la imperechere.
De altfel, la multe specii din lumea animalelor, maxim 10% din masculi copuleaza. In concluzie, pentru majoritatea femeilor e un compromis faptul ca accepta sa se casatoareasca cu barbati beta, delta, omega. Ele fiind programate genetic sa se imperecheze doar cu masculi alfa.
Asadar, rar ai sa vezi femei care sa-si iubeasca barbatii cu adevarat.
Femeile sunt atrase la ovulatie de barbati puternici, cu gene competitive, iar cand nu sunt la ovulatie, de barbati fideli si rabdatori, necesari pentru cresterea copiilor. Daca suntem atenti la familiile cu mai multi copii, unii dintre acesti copii nu seamana sub nicio forma cu tatal oficial.
Barbatii de treaba pierd. Si asta pentru ca genele noastre egoiste s-au dovedit de-a lungul timpului a fi mai puternice decat genele altrusite.
Prin urmare, femeile sunt atrase cu adevarat de masculi plini de testosteron, buni de vagin, egoisti, aroganti, gata oricand sa calce peste cadavre pentru a-si atinge scopul.Genul speciei noastre, "Homo", a aparut odata cu inceputul Pleistocenului, acum 1.8-2milioane de ani.
Trecerea de la societatea de tip vanatori-culegatori la cea de agricultori s-a intamplat doar in urma cu aproximativ 10000 de ani; este putin probabil ca aceasta perioada, Holocenul, sa fi generat noi structuri cognitive. Asadar, raportat la Pleistocen, experienta noastra in Holocen
este una recenta, neconcretizandu-se inca in noi structuri cognitive. Avem un creier primitiv intr-o cutie craniana moderna.
Dpdv genetic n-am mai evoluat deloc. Practic, instinctul femeilor crede ca suntem undeva pe la mijlocul pleistocenului, cand eram mai mult gorile decat oameni si aveam nevoie de multa agresivitate, muschi, egoism, ca sa supravietuim.
Multe femei se plang ca nu si-au gasit "za oanul" sau ca nu mai exista barbati "adevarati". Adevarul e ca in ziua de azi, ca sa supravietuiesti nu mai ai nevoie de litri de testosteron, tone de muschi, cantitati industriale de agresivitate, ci de creier.
Astazi, barbatii incearca sa supravietuisaca, folosindu-si mai mult creierul. Pentru femei insa, asta constitue o problema majora – masculul actual nu prea mai seamana cu "barbatul adevarat" de la mijlocul pleistocenului, barbat cautat cu ardoare de catre sexul frumos.
Drept consecinta, o gramada de femei nu reusesc sa se adapteze la mediul actual, ramanand fie singure, nefericite, neimplinite, nesatisfacute, fie acumuland o groaza de probleme de natura psihica. Neadaptarea la mediul actual este una din cauzele pentru care unele femei aleg calea

| RAY a răspuns:

Un studiu facut in america a dovedit ca femeile nu prea isi doresc un barbat de casa de fapt acel barbat cuminte era inselat pentru unul alfa mai badbpy, suntem animale ignoram asta, asta e cel mai aiurea ne mintim ca suntem rationali ceea ce e fals suntem finte finte emotionale

| LoveSleep a răspuns:

Iar engleza, da-mi-aș cu pământu de față.
Nu toate sunt la fel. Tu n-ai văzut-o pe aia cu 3 sâni, jnebun?

| raluk27 a răspuns:

In primul rand, la fel sunteti si voi. Daca tipa e cuminte si nu e vreun fotomodel, e plictisitoare. Daca e frumoasa, e proasta sau curva.
In al doilea rând, situatia prezentata de tine, are in vedere extremele plictisitor versus nesimtit. Daca tipul ar fi amuzant si cu bun simt, nu l-ar respinge nimeni. E ca si cum te-as pune pe tine sa alegi intre urata desteapta si frumoasa proasta, iar dupa m-as plange ca esti ciudat.
In al treilea rand, nu e vorba de obligatie, ca nu poti sa fii amuzant si intelegator la comanda. Fiecare dintre noi ne dorim un partener cu anumite calitati fizice si morale. Asta e un aspect ce tine de compatibilitate. O fata respinge un tip pentru ca este plictisitor, iar o alta il poate considera interesant. Calitatile morale pe care ajungem sa le apreciem (simtul umorului, inteligenta, educatie etc) decurg din compatibilitate. O persoana cu care ai n subiecte in comun si cu care poti vorbi ore-n sir, ti se pare inteligenta si interesanta.
In al patrulea rand, lucrurile acelea multe pe care trebuie sa le faca barbatii, vin din curtoazie. E normal sa conduci o fata noaptea acasa, nu? E un sentiment de afecțiune, de protectie. Daca intr-adevăr iti place tipa, nu ar trebui sa o consideri o corvoada. Nu degeaba barbatii sunt considerati "sexul puternic". De secole, barbatul curteaza femeia, nu invers (lucru aplicabil si in regnul animal). Barbatul alege si propune, iar femeia accepta sau nu. De exemplu, daca vorbim de casatorie, voi aveti mai multa libertate, daca pot spune asa. Voi alegeti fata, voi o curtati, voi o cereti de sotie. Noi asteptam sa fim alese si eventual sa ni se propuna lucruri. Cand un bărbat decide sa se căsătorească, cumpara inelul si vine cu cererea. E initiativa lui, decizia lui. O femeie nu poate să faca asta, ea trebuie sa astepte. Sunt si unele curajoase etc etc, dar 90% dintre femei sunt cerute, nu cer. Iar libertatea asta de alegere a barbatilor, vine "la pachet" cu lucruri pe care trebuie să le facă.

| Quizztime explică (pentru raluk27):

Traim intr-o lume foarte ciudata

| RAY a răspuns (pentru Quizztime):

Nu e o lume ciudata, e o lume a evolutiei de milioane de anii

| EneCristian a răspuns (pentru RAY):

Evolutiie pe care noi am oprito asa de chef.

| RAY a răspuns (pentru EneCristian):

Nu a oprito nimeni

| EneCristian a răspuns (pentru RAY):

E nu? din moment ce am dat voie fiecarei progenituri sa traiasca din moment ce nu e nevoie de gene superioare pentru a fii in frunte eu cred ca am oprit evolutia.

| raluk27 a răspuns (pentru Quizztime):

E ciudata pentru ca e plina de oameni care nu-si fac ordine in ganduri si in viata. Nu stiu ce vor si mai "trag" si pe altii dupa ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A