| Prezidentul a întrebat:

Niste exemple de "roman al experientei" si de ce este "al experientei"?

Răspuns Câştigător
| memesee a răspuns:

Maitreyi este un roman al experienței alături de Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război. Când vorbim de romane psihologice sau ale experienței ne putem referii la texte inspirate din realitate. Texte ce au la baza lor un jurnal (Maitreyi are la baza un jurnal, Mircea Eliade a trăit acele evenimente). Deasemenea trăirile trebuie să fie foarte intense. Să denote personalitate.